Pravidla
Parabola.cz nezodpovídá za příspěvky uvedené v tomto Fóru. Vyhrazujeme si právo smazat témata i reakce, které obsahují vulgární výrazy, nadávky, skrytou reklamu na firmu, web, službu, témata netýkající se satelitního, kabelového či terestrického příjmu nebo poškozují dobré jméno serveru parabola.cz. Přispívat do Fóra mohou jen zaregistrovaní přihlášení čtenáři. Registrace je zdarma.
» Celé znění pravidel.
Pravidla - konec
Informace
DNES!
* TÉMAT: 0
* REAKCÍ: 1
VČERA!
* TÉMAT: 8
* REAKCÍ: 116
Informace - konec
Reklama
Golden Media
Reklama - konec

userUživatel: nepřihlášenýBanányCitrónyBlack listvýhody registrovaného uživateleVýhodyregistraceRegistracepřihlásit sePřihlásitnápovědaNápověda
Diskusní fórum
 POZOR: NEMŮŽETE SE ÚČASTNIT DISKUSÍ. NEJSTE PŘIHLÁŠEN.

TÉMA

Datum přidání: 15.04.2013, 13:45.21 , Sekce: Příjem satelitů

Topic Téma: Multifokus
Dobrý den, rád bych realizoval příjem z těchto družic 28,2°E+28,5°E; 26,0°E; 23,5°E; 19,2°E; 13,0°E; 4,8°E; 1,0°W; 4,0°W. Všechny twin vyjma 23,5°+19,2°E tam bych potřeboval quad. Lokalita severozápad-Teplice. Na rovné střeše je několik m vysoký stabilní 60mm držák. Aktuálně je tam nějaká obyč 80cm noname parabola + monoblok (23+19).

Rád bych věděl co by se jevilo jako nejlepší řešení poměru kavlita/cena. Zatím jsem uvažoval 100cm offset na multifokus (28E-13E, střed 26E) a k tomu tu 80 co je tam teď otočit na (4,8E+1W+4W). Je to vůbec realizovatelné mít vedle sebe Bakr a Astry?

Nebo koupit E-85 (28E-4W) a 26E dát solo na tu starou 80cm. Ale pak z Bakru asi nic nechytim co?
REAKCE
Stránka: 1 [ 2 ] 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 57

Datum přidání: 17.04.2013, 23:47.01

žadný smajlík RE: Multifokus
Ještě mám nápad:
co vzít tu 80ku co je tam mám teď (značku nevím na faktuře je 80 Fe za 450Kč) dokoupit multifokus a udělat na ní 28E,23E,19E,13E. Je to u mě možný?
Potom vzít tu druhou (rozměrově stejná, ale 20let stará) a ní dát multifokus 9E,5E,1W,4/5W.
Potom koupit Gibertini 100 poze na 26E. Pujdou filmové programy, MBC atd?

Datum přidání: 18.04.2013, 00:07.31

žadný smajlík to by mohlo
chodit,jen nevím jak ta 26E(já na ni nevidím),to ti někdo napíše R^ :(

Datum přidání: 18.04.2013, 00:24.12

Zmensovat parabolu ti zial nedovoli fyzika resp. hodnoty EIRP, aj tu v prehladoch su nejake doporucene velkosti reflektora pre konkretne druzice a TP.
Podla mna ale bude nejaky poznatelny rozdiel v kvalite resp. signalovej rezerve u prijmu Badr 26E na 100cm offsete Gibertini s kvalitnym LNB v ohnisku a Multifocus parabolou, ktora ma osadene uzke LNB na lyzine mimo ohniska a este je na signalnej trase zapojeny aj DISEQC switch... to mi tiez nejako nestimuje ;)

Datum přidání: 18.04.2013, 00:37.08

žadný smajlík warkiller
to ale píšeš o síle signálu,já o kvalitě :lookaround:

Datum přidání: 18.04.2013, 00:47.48

žadný smajlík to sechs9
Mozem potvrdit, ze prijimam 26E na 100cm Gibertini + LNB IBU + Motor SG2100A a idu mi nascanovat skoro vsetky TP z BADR 4 vratane HD kanalov v DVB-S2. Toto riesenie je, co a tyka kvality prijmu asi najlepsie. Ale ak uz si kupis Gibertini 100cm, bolo by skoda ju fixne osadit len na jednu poziciu, take doporucujem k nej aj motor.

Dat na 80cm offset 13E/19/23/28 by mozno islo, ved vyskusaj, je to len 15 stupnov, ale na toto je skor vhodna Multifocus E-85 a ta ti neskor dovoli doplnit aj dalsie LNB. Ja mam na nej osadene az 8 LNB (28e/23e/19e/13e/9-10e/4e/1w/4-5w), ale krajne LNB su uz tak-tak na hranici stability. R^

Datum přidání: 18.04.2013, 01:09.35

žadný smajlík to pierrepetr
Ja som len amater-samouk a snazim sa na zaklade vlastnych skusenosti trochu poradit, ako prijimat Badr4 na 26E.

Kedze sechs9 o tom asi vela este nevie (a ty pises ze 26E nechytas), tak mozno mu to pomoze a ked sa mu Badr zunuje, moze si otocit Ginbertinku na Nielsat 7W alebo nejakych Rusov na dalekom vychode, s tym motorm je vacsia zabava, ak to cloveka zacne bavit...

:)))

Datum přidání: 18.04.2013, 01:25.34

žadný smajlík warkiller
ale já nikde nepíšu motor,nebo né motor,mě nějak není jasné jak píšeš o útlumu kvality za 1 MF díky disecs,nic víc,já jsem vždy vycházel,stejně jako Saxon z jiných parametrů,tak se nezlob,možná jsi objevil slabý článek v řetězci :O :lookaround: :)))

Datum přidání: 18.04.2013, 09:37.12

žadný smajlík pierrepetr
Moja skusenost je taka, ze kazde "pasivne" prerusenie koaxu na trase signalu od LNB po prijimac, ci je to spojka pre 2 F-konektory, okenna prechodka, ochrana proti blesku alebo priebezna/koncova zasuvka ci Diseqc switch maju svoj utlm a moze to trochu skomplikovat moznosti prijmu (tyka sa len slabych DX-signalov ktore su prave na hranici prijmu pre danu velkost reflektora paraboly.)
Naopak, USALS motory, DISEQ pozicionery alebo niektore in-line zosilovace zase prijmu mozu trochu pomoct.
Nemam profi merak (iba stary Openbox X820 a X540) tak to exaktne neviem dolozit, ale kto ma vhodny profi merak tak to moze skusit potvrdit alebo vyvratit, len si samozrejme treba prepnut na najslabsi mozny TP, ktory este viete so so svojou zostavou zachytit a sledovat prechod z plynuleho obrazu do postupneho kockovania, pripadne az do uplneho rozpadu a straty obrazu ak sa do signalnej trasy postupne pridaju vselijake tieto pasivne prvky, co spominam vyssie. Ak sa meranim potvrdi, ze je toto cele nezmysel, tak som asi fakt objavil Ameriku, ale aspon budeme mat v tom vsetci jasno, len naco potom vyrobcovia uvazdaju nejaky utlm tychto prvkov, ak to nema ziadny vplyv na kvalitu prijmu ???
:)))

Datum přidání: 18.04.2013, 22:29.46

žadný smajlík warkiller
tak je jasno,pokud to jede u paraboly OK,pak tam nasekám několik spojek,disecs,100m koaxu,mám doma tmu,to je možné,dám zesilovač do cesty ,aby nahradil ty útlumy a jedu OK,jako u paraboly,ale kvalita nikdy nebude vyšší,než u paraboly,tu ovlivní jen větší parabola,nebo nižší F-LNB,tedy první stupeň řetězce,ty útlumy způsobí,že už přijímač není schopen,tak nízkou úroveň signálu zpracovat,s kvalitou to nemá nic společného :))) :lookaround:

Datum přidání: 18.04.2013, 22:36.08

žadný smajlík Ještě dodatek
pokud by platila tvoje úvaha,tak opačně,3m koax,žádné disecs,žádné spojky,zesilovač a máme vyšší kvalitu,tak to nefunguje,proto celou dobu píšu,že řešíš sílu signálu :)))

Datum přidání: 19.04.2013, 15:58.34

žadný smajlík pierrepetr
Asi si fakt nerozumieme... Pre mna pojem "kvalita sat prijmu" znamena kolko dni v roku bude prijem OK napriek rozmarom pocasia resp. u niektorych slabych signalov, co im periodicky kolise intenzita, kolko hodin zo dna je pozeratelny obraz bez kociek, zamrzania a vypadkov.
Je mi jasne, ze pomer S/N (signal/sum) je zavisly hlavne od prveho clanku t.j. velkosti a dokonalosti geometrie anteny a pouziteho LNB s feedhornom, separacie od inych signalov atd. a tento pomer sa dalsimi clankami signalenho retazca neda uz nijako zlepsovat, ale ja som od zaciatku prisal o prijme slabych DX signalov s nizkou urovnou EIRP, kam uz patri aj Badr4 a co vsetko tu moze jeho kvalitny a stabilny prijem negativne ovplyvnit.
Ak DISEQC switch ten signal z Badr4 len zoslabi (a aj ked nam S/N zostane bez zmeny), tak pri zhorsenom pocasi sa moze stat ze sa signal zoslabi este viac a Badr4 zacne sekat, vypadavat a potom uplne zhasne a je tma, tazke signalna rezerva pre prijem Badr4 pri takomto Multifocus rieseni (s malym LNB mimo ohniska a DISEQC switchom) bude asi mensia ako pri prijme napriamo pomocou Gibertini 100, kvalitnym LNB v ohnisku paraboly a USALS motorom.
Ja myslim ze tuto teoreticku diskusiu uz mozeme uzavriet.
R^

Datum přidání: 19.04.2013, 21:44.35

žadný smajlík warkiller
kvalita signálu je měřitelný parametr,ale to neřeš,tady by to bylo na dlouho,měj se :O :laughing:

Datum přidání: 20.04.2013, 18:16.55

Takže kdybych chtěl 28/23/19/13/9/5/1w/5w bude s E85 asi problém protože klasicky se dává rozsah 28e-1w, při vyšším už tam prej je nějaký znatelný pokles těch krajních... Navíc je tam max. rozestup 4° a i to má pak nějaké omezení na další pozice. Nebylo by lepší třeba klasická offsetka 100 na 28-1w a na 4/5w použít tu 80ku co tu mám teď? Potřebuji poradit. Nerad bych si objednal něco co nelze realizovat. Nechce se mi tam nic složitě bastlit, neznám velikosti LNB.

Datum přidání: 20.04.2013, 18:29.06

žadný smajlík sechs9
Ten rozestup 4st je dán konstrukcí origo oka. Oko je asymetrické, když máš oka k sobě stranou s uchycením, tak máš rozestup 6st, když je dáš opačnou stranou, tak máš rozestup 4st, když je dáš posloupně, máš rozestup 5st. Všechny tři varianty jsou myšleny přisunutím tzv nadoraz.
Z toho také plyne, že 4stupně nemůžeš dosáhnout na všechny strany, takže 13 a 9 a 5E najednou s originálním okem nastavit nelze, to budeš muset vyřešit jiným držákem.
Budu se opakovat, na požadavky podobné tvým je rada jedna jediná - T90.

ON AIR - Kusé a nepřesné informace jsou horší než žádné!

Datum přidání: 20.04.2013, 18:46.33

žadný smajlík Porovnanie 4 Multifocusov (80, 100, T90 a E-85)
O Multifocus rieseni som nasiel dobry clanok co napisal este davnejsie SAXON, su tam porovnane standardne offset paraboly s E-85 a T90, z toho sa da urobit obraz, len teraz rychlo neviem najst link...bol tam pouzity aj ten sikovny Vantage multifeed drziak.

Datum přidání: 20.04.2013, 18:48.42

Což já bych si za ní i připlatil, ale nechce se mi pak platit ještě jednou tolik za někoho kdo to zprovozní. Jinak nejsem limitován počtem parabol, místa je tam dost i dobrý přístup.

Datum přidání: 20.04.2013, 18:49.30

http://www.parabola.cz/clanky/3205/prijem-satelitnich-pozic-23-5e-a-1w-s-jednou-parabolou/

Datum přidání: 20.04.2013, 18:51.29

tak se to nauč a nemusíš nikomu platit... ;)

Datum přidání: 20.04.2013, 18:57.02

Ano to jsem čet. Proto si řikám jestli by nebylo lepší to rozdělit na 2 paraboly. Jednu tu mám + dokoupit druhou + nějaký šikovný multifeed na kterém se dobře pracuje a nejsem tam tolik omezen.

Datum přidání: 20.04.2013, 20:05.42

žadný smajlík @sechs9
Bez ohľadu na to čo je pre teba výhodnejšie a pre čo sa rozhodneš, na E-85 sa dá po úprave originálneho držiaka pre 9°E realizovať tebou požadované pozície s rozsahom 31,5°E až 4°W/5°W. A pri použití LNB ALPS, ktorý vykazuje výborné výsledky aj pri zhoršenom počasí a vhodnom multifeede odstup 3°.

Dreambox 800HD se, Dreambox 500HD, Ferguson HF-8900HD, Ferguson AF-7318UCI, LG 42LE8500 THX, Onkyo HTX-22HD, (E-85 Maximum + E-85 Gessat + 80cm Elegant + 60cm Fe = 53°E - 30°W, v Galerii).

Datum přidání: 20.04.2013, 23:26.20

Ještě popřemýšlim jestli se mi vyplatí do toho tolik peněz investovat, rád bych se ještě zaptal na:

1, Existuje někde nějaký přehled co které programy vysílají, abych mohl vyhodnotit atraktivitu pozice? Ono různý obsah v různém jazyce člověku moc neřekne a pak mít LNB na který se chytá jenom reklamní, zpravodajské, pobožné a zakódované programy je škoda. A taky nějaký přehled které programy jdou ještě v EMU?

2, Je možné tu T90 seřídit bez techniky, jenom že si s tim budu hrát? Kolik by pak stálo to (T90+15LNB) nechat profesionálně udělat?

3, Jak je to teda s tím Badrem (MBC) v Teplicích chytnu ho na T90 nebo ne? A co MBC ze 7°W tam by to šlo?

4, Je možné chytat na T90 7°W+8°W na jedno LNB?

Děkuju

Datum přidání: 20.04.2013, 23:45.39

žadný smajlík obtelefonuj
firmy,vyber to nejlepší R^ :O :))

Datum přidání: 21.04.2013, 11:08.31

1. Tu na Parabole mas prehlady, ale kvalitne program su vacsinou zakodovane. Cez EMU ide este par programov co stoji za to, pogoogluj a najdes, (ak sem dam link, admin to vymaze...).
2. Jasne ze sa to da, ale ak si to nikdy nerobil, budes to nastavovat mozno tyzden, mozno dlhsie, otazka je skor, ako si cenis svoj volny cas (kolko Eur/hod si ochotny niekomu co sa v tom vyzna zaplatit) ?
3. MBC na 26E by si mohol na T90 chytit, ale na 7W je to zlozitejsie, zalezi aj ako otocis antenu resp. ako daleko od stredu bude LNB.
4. ty si fakt optimista, ani ta T90 nie je zazracna parabola, ma sice rozsah az 45 orbit. stupnov (max. 60 ak predlzis lyziny), ale chytat 7W+8W na T90 na 1 LNB na uplnom kraji lyziny ??? Teoreticky ano, ak ti to niekto presne posklada a nastavi, ale odhadujem, ze z Nielsat101 ti pojdu pri idelanom pocasi mozno tak 2 najsilnejsie V- TP 11938V a 12283V.
P.S.
Pises ze s miestom previac parabol u teba nie je problem, ak pouzijes Gibertini 100, LNB IBU a natocis sa na vybranu druzicu s motorom, chytis stabilne vsetky spominane druzice, vratane tych slabsich a mnoho dalsich. Takto si mozes otestovat ktora pozicia je pe teba zaujimava a potom zacat rozmyslat o Multifocuse. Bezny offset zvladene cca 15 orbit. stupnov, E-85 asi 30 a T90 45 (extremisti mozu dosiahnut az 60 stupnov videl som a nete zostavy napr. 53E-8W)
To je asi tak vsetko co som k tejto teme chcel napisat, tak ti drzim palce... R^

Datum přidání: 21.04.2013, 11:45.39

Děkuji Ti moc za vyčerpávající odpověď. Motor nebude, potřebuju více výstupů a vadilo by i čekání. Takže bych to viděl na E-85 s 6-8LNB + tu 80cm na 75°E jestli teda něco chytim. DiSEqC bych použil 10x Opticum. To bych snad mohl přes víkend dát dohromady. Nemůžeš ještě prosím napsat pod čím googlit abych našel info které podmíněné přístupy lze emulovat? Já jsem se fakt snažil něco najít, ale za boha nic. Jenom utržkové neaktuální poloinformace.

Datum přidání: 21.04.2013, 11:58.19

žadný smajlík @sechs9
K parabole T-90 sa nemôžem vyjadrovať, nevlastním. Posledné programy cez pštrosa nájdeš predsa na známej stránke najmsat a pokiaľ chceš vedieť ktorá stanica aký obsah vysiela, musíš si spraviť rešerš pomocou postupu - výber z tu vedeného prehľadu progamov na jednotlivých satelitoch / strýco Google / Wikipedie a dozvieš sa presný obsah daného programu. Je pravda, že je to náročné na čas, no zároveň relatívne presné...
Ak máš stále záujem o Multifocus, choď radšej do T-90, pretože E-85 má obmedzené možnosti aj keď pri správnom výbere družíc dokáže už spomínaný rozsah 36,5° - (31,5°-5°W), prípadne rozsah 37°- (53°E-16°E).

Dreambox 800HD se, Dreambox 500HD, Ferguson HF-8900HD, Ferguson AF-7318UCI, LG 42LE8500 THX, Onkyo HTX-22HD, (E-85 Maximum + E-85 Gessat + 80cm Elegant + 60cm Fe = 53°E - 30°W, v Galerii).

Stránka: 1 [ 2 ] 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 57

zpět Zpět na předchozí stránku
root Fóra Zpět na hlavní stránku diskusního Fóra

Parabola.cz

Parabola.cz (www.parabola.cz), stránky o satelitní, terestrické a kabelové televizi
O webu parabola.cz, RSS kanál, WAP stránky, Tip: Jízdní řády on-lineDovolená u mořeMediaShow.czBazény Satelity