Široká nabídka DVB-T antén

Eutelsat 9B má aktivní i řecký svazek

| redakce | Tisk

V tomto týdnu byl na pozici 9°E uveden do komerčního provozu nový telekomunikační satelit Eutelsat 9B. Družice postupně převzala veškeré vysílací služby za postarší Eutelsat 9B. S uvedením družice Eutelsat 9B do provozu byly představeny i regionální svazky.

Vedle tradičního širokého svazku, který se na pozici 9°E používá již 10 let - od zahájení provozu prvního satelitu na této pozici, poskytuje nový Eutelsat 9B také regionální svazky určené vysílatelům, kteří požadují pokrytí určité části Evropy.

Eutelsat 9B je vybaven pěti regionálními svazky - nabízí 2 německé, 1 italský, 1 řecký a 1 severský.

Italský svazek používá distribuční platforma pro DTT italského operátora Mediaset. Německý nasadila DTC/B2B platforma KabelKiosk. V řeckém svazku satelitu Eutelsat 9B šíří své programy a služby pay-tv služba OTE.
Obrázek k textu: Eutelsat 9B má aktivní i řecký svazekObrázek k textu: Eutelsat 9B má aktivní i řecký svazek

Obr. č. 1 - Původní předběžná verze řeckého svazku satelitu Eutelsat 9B

Právě řecký svazek je z historického pohledu pro nás zajímavý. Podle dřívějších plánů měl řecký svazek pokrývat jen řecké ostrovy. Postupem času ale došlo k značné modifikaci tohoto chystaného svazku s prodloužením pokrytí přes Česko, Slovensko, Německo a Velkou Británii. Pravděpodobně s ohledem na Řeky pracující v Německu a Británii. Omezením pokrytí by diváci přišli o programy OTE a operátor o abonenty.
Obrázek k textu: Eutelsat 9B má aktivní i řecký svazekObrázek k textu: Eutelsat 9B má aktivní i řecký svazek

Obr. č. 2 - Aktuální předběžná verze řeckého svazku satelitu Eutelsat 9B

Rozšířením řeckého svazku se na druhou stranu omezila možnost většího uplatnění technologie "frequency reuse" - tedy opakovaného využití stejných kmitočtů v regionálních svazcích. Dříve by bylo možné šířit různé programy v řeckém, severské a italském svazku, nyní se tato možnost omezila jen na poslední dva zmíněné svazky.