Xtrend 1000

Skylink: Vypínání SD pomáhá prodeji HD přijímačů

| Tisk

logo Ačkoliv operátor satelitní platformy Skylink dlouhodobě upozorňuje na postupný přechod programů do MPEG-4, stále mnoho diváků sleduje programy na zastaralých přijímačích. Vypnutí TV Doma a TV Dajto v MPEG-2 tak pomohlo k prudkému zvýšení prodeje nových přijímačů.

Překlápění programů z MPEG-2 do MPEG-4 probíhá na platformě Skylink již několik let. Doposud se změna vysílacího formátu týkala jen placených programů a některých menších stanic. Letošní rok je v mnohém zlomový - vypínají se staré distribuce menších stanic velkých komerčních vysílacích skupin. Jako první přišly letos na řadu stanice TV Dajto a TV Doma od slovenské vysílací skupiny Markíza. Letos bude vypínání programů ve starém formátu pokračovat a zároveň by mělo být i dokončeno.

Jaké má zkušenosti s posledním vypínáním MPEG-2/SD programů operátor platformy Skylink? "Vypnutí SD verzí programů Doma a Dajto se neobešlo bez zvýšení zákaznického provozu. Celkově se jednalo o několik set hovorů a e-mailů," uvedl na dotaz webu parabola.cz Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která platformu Skylink provozuje.

Provoz zákaznického servisu operátora negativně ovlivnily další změny - oznámení o změně servisního poplatku a zhoršené příjmové podmínky. "Bohužel se vypínání SD termínově potkalo s oznámením změny Servisního poplatku a navíc pár dní byly v některých oblastech ztížené povětrnostní podmínky, což vedlo k výpadkům příjmu a většímu počtu telefonátů na zákaznický servis. Proto jsme přibližně 3 dny nebyli schopni obsloužit všechny zákazníky včas," popisuje Jaromír Glisník.

Na ukončení staré distribuce Dajto a Doma upozorňoval i provozovatel těchto stanic a vložil do vysílání textovou informaci o chystaném vypnutí původní distribuce. "Odezva byla redukována kraulujícím titulkem oznamujícím konec SD, který byl na těchto programech v posledních 14 dnech vysílání," potvrzuje Jaromír Glisník. "Stejně budeme postupovat i v případě vypnutí SD verzí programů Nova Cinema a Fanda koncem tohoto měsíce," dodal.

Diváci o programy Dajto a Doma nepřišly - stanice jsou nyní dostupné zákazníkům Skylinku ve vysokém rozlišení. Dajto HD a Doma HD jsou součástí balíčku DIGITAL HD a jsou tedy dostupné na všech aktivních kartách, kde je uhrazen buď servisní poplatek nebo je aktivní některý z balíčků placené televize.

Řada domácností, která doposud sledovala programovou nabídku Skylinku na starých přijímačích, si musela pořídit nový satelitní receiver. Právě na poslední vypínání SD a nahrazování programů ekvivalentem v MPEG-4/HD zareagovala velká skupina domácností a pořídila si přijímač nový.

"Dle informací od prodejců se prodeje HD přijímačů po vypnutí SD zněkolikanásobily," tvrdí Jaromír Glisník ze společnosti M7 Group.

Pomyslnou štafetu ve vypínání MPEG-2/SD převezme na konci tohoto měsíce Česko, kde skončí Nova Cinema a TV Fanda v SD.

Vypínání staré distribuce v MPEG-2/SD bude probíhat podle harmonogramu, který jsme na stránkách parabola.cz již několikrát zveřejnili:

- 31.3.2016: Konec TV Fanda, Nova Cinema v MPEG-2/SD
- 30.6.2016: Konec programů ČT, Novy a Primy v MPEG-2/SD
- 31.12.2016: Konec programů RTVS, JOJ a Markíza v MPEG-2/SD

Vypnutí MPEG-2 distribuce je v rukou samotných vysílacích skupin. Právě broadcasteři mohou rozhodnout, zda prodlouží vysílání v zastaralém formátu za uvedené termíny či nikoliv.

Většina komerčních a veřejnoprávních programů se vysílá pro zákazníky platformy Skylink ve vysokém rozlišení (HDTV). Skylink jako jediná platforma v Česku a na Slovensku divákům nabízí přístup i k programům Nova Cinema HD, Fanda HD, Prima COOL HD, Barrandov HD, Kino Barrandov HD, Barrandov Plus HD či JOJ Plus HD, Doma HD, Dajto HD.

Pracovní nabídky Profesia.cz

• 27.03.2017 - Šéfmontér v Německu (Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kr, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Německo)
• 27.03.2017 - IT support specialist (1st & 2nd level) with English or French (Ref. č.: 3590) (Praha)
• 27.03.2017 - .NET vývojář (výrobní IS) (Ref. č.: 6347) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)
• 27.03.2017 - Specialista aplikační podpory (2nd level, nový tým) (Ref. č.: 6369) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)
• 27.03.2017 - Java Developer (SW pro školy) (Ref. č.: 6300) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)
• 27.03.2017 - Pracovník technické podpory (Pardubický kraj)
• 27.03.2017 - QA Specialist (junior i senior) (Ref. č.: 6219) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)
• 27.03.2017 - IT technik (Od 30.000 Kč) (Pardubický kraj)
• 27.03.2017 - C# developer (zaučení v Belgii) (Ref. č.: 6373) (Podivín nebo Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj)
• 27.03.2017 - IT helpdesk koordinátor (Ref. č.: 6402) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)
• 27.03.2017 - Administrátor/ka it (Postřižín, Praha - východ)
• 27.03.2017 - Specialista - Data Management (Praha)
• 27.03.2017 - Projektmanager produktové strategie - výbavy a moduly (Mladá Boleslav)
• 27.03.2017 - Návrh PHEV HMI pro infotainment (Mladá Boleslav)
• 27.03.2017 - Technik nákupu se znalostí výroby nástrojů/přípravků (Mladá Boleslav)