Xtrend 1000

Komerční televize čekají na podobu DVB-T2. Nova chce HD v terestrice kódovat

| Tisk

logo Česko čeká v následujících letech postupný přechod na druhou generaci pozemní televize označovaná DVB-T2. Obecný přechod na DVB-T2 je známý. Otázky zůstávají kolem obchodního modelu a perspektivy pozemní televize. TV Nova má jasno - případné HD programy v pozemní distribuci chce kódovat.

Hlavní komerční televize Nova a Prima vyčkávají na představení podoby DVB-T2 provozovateli pozemních sítí.

"V současnosti stále čekáme až nám České Radiokomunikace představí obchodní modelu, který má zaručit funkční provoz a dlouhodobou perspektivu sítě DVB-T2," uvedla na dotaz webu parabola.cz Gabriela Semová, mluvčí televizní skupiny Prima. "Až poté budeme konkrétně tušit, co pro nás z přechodu na DVBT-T2 vyplývá a můžeme učinit další rozhodnutí," doplnila.

Ve stejném duchu se vyjádřila i televize Nova. "Čekáme na nabídku operátorů a definitivní podobu přechodových multiplexů," uvedl Josef Uher, technický ředitel skupiny Nova.

Nova chce v pozemním vysílání i kódované programy. "Zatím nám nebyl předložen funkční obchodní model pozemního digitálního vysílání a pro nás je zásadní, aby jeho součástí bylo kódované vysílání. Dokud nedostaneme konkrétní nabídku, nemůžeme se k ničemu dalšímu vyjadřovat," tvrdí technický ředitel Novy.

"Pokud nebude pozemní digitální vysílání kódované, nebudeme v něm nabízet naše programy v HD kvalitě. Kódování signálu je důležité, aby se zamezilo nelegálnímu kopírování a distribuci našeho obsahu," dodal Josef Uher.

ČTĚTE TAKÉ:
* Přechod na DVB-T2 může začít, vláda dala zelenou
* Přechod na DVB-T2 způsobí odliv části diváků k placené TV

Česká republika má aktuálně v provozu 4 celoplošné DVB-T multiplexy, dále vysílací sítě s nadreagionálním pokrytím (RS7/MX1a, RS8) ale i sítě s regionálním a lokálním dosahem. Na území Prahy a středních Čech probíhá testovací vysílání DVB-T2 na kterém si diváci v dosahu tohoto signálu mohou otestovat přijímač, zda je kompatibilní s DVB-T2 a kodekem HEVC.

Do roku 2021 by mělo Česko postupně přejít ze stávajícího staršího standardu DVB-T na DVB-T2. Vzniknout by mohlo až 6 nových vysílacích sítí v DVB-T2, které mohou přinést jak programy v klasickém SD, HD rozlišení ale i v Ultra HD kvalitě, dále řadu doplňkových služeb a případně i další programy. Tak vypadá plán teoreticky. V praxi ale televize budou řešit rentabilitu distribuce svých programů přes pozemní vysílače. Provozovatelé komerčních stanic musí za distribuci svých programů v DVB-T platit nemalé poplatky, zatímco u kabelových a satelitních sítí poplatky naopak vybírají. Stávající stav je proto pro ně neudržitelný.

Přechod na DVB-T2 proběhne z důvodu plánovaného uvolnění 700 MHz pásma (K49 až 60), které je nově vyčleněno pro širokopásmový mobilní internet. Pro televizní vysílání zůstane v pásmu UHF už jen K21 až K48. Omezení televizního pásma má vyřešit migrace vysílacích sítí na efektivnější vysílací standard DVB-T2 a kodek HEVC (H.265).

DVB-T2 u našich sousedů

Nejenom Česko ale i jiné země v Evropě řeší uvolnění 700 MHz pásma pro mobilní internet. V sousedním Německu postupně proběhne překlopení DVB-T multiplexů do DVB-T2. Veřejnoprávní HD programy se vysílají nekódovaně ( FTA) a HD stanice většiny komerčních stanic jsou zakódované. Přístup k nim je možný po úhradě tzv. servisního poplatku. Podobně jako na satelitu Astra 19,2°E, kde je nabídka HD+ zakódována systémem Nagra MA (tzv. Nagravision).

ČTĚTE TAKÉ:
* Německo: Komerční HD programy v DTT za 69 eur ročně

Část sousedního Rakouska překlopila DVB-T multiplexy na DVB-T2 koncem října loňského roku. Multiplexy v novém standardu šíří programy ve starším formátu MPEG-4 (H.264). Většina programů je zakódována a součástí placené platformy SimpliTV. HD programy ORF, ATV HD, ATV 2, Puls 4, Servus TV HD a některé další jsou zakódované a dostupné po registraci. Nekódovaně vysílají jen ORFeins, ORF2 a ATV. Signál je ale primárně určen pro mobilní zařízení. Nicméně vysílání s nižší technickou kvalitou mohou diváci sledovat i na klasických televizorech.

ČTĚTE TAKÉ:
* Část Rakouska dnes přešla na DVB-T2

První zkušenosti s DVB-T2 mají i diváci na Slovensku. Společnost Towercom překlopila svoji čtvrtou celoplošnou síť do DVB-T2 v létě loňského roku. Změna se dotkla omezeného počtu diváků - multiplex 4 je využíván pro placenou televizi Plustelka.

Na klasickou anténu mohou slovenské domácnosti naladit z HD programů nekódované stanice Jednotka HD a Dvojka HD. Komerční program JOJ HD je součástí placené nabídky Plustelka.

Zbývající tři celoplošné multiplexy na Slovensku pracují stále v DVB-T. Od ledna 2017 je pozemní televize na Slovensku bez programů slovenské komerční skupiny Markíza. Ta se rozhodla poskytovat své programy TV Markíza, TV Doma a TV Dajto už jen přes kabelové a satelitní operátory.

ČTĚTE TAKÉ:
* Plustelka přechází do DVB-T2

Martin Vyleťal

Pracovní nabídky Profesia.cz

• 29.06.2017 - Týmový manažer systémů (Postřižín, Praha - východ)
• 29.06.2017 - Administrátor/ka it (Postřižín, Praha - východ)
• 29.06.2017 - Specialista IT - nástup ihned (30.000 - 60.000,- Kč) (Ústecký kraj)
• 29.06.2017 - Obchodní a projektový manažer (Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj)
• 29.06.2017 - Specialista kvality projektů (55-70.000,- kč) (Praha)
• 29.06.2017 - SAP abap developer (50 - 80.000,- kč) (Moravskoslezský kraj)
• 29.06.2017 - Service Now - new project - various roles (Praha)
• 29.06.2017 - Developer - ServiceNow (Praha)
• 29.06.2017 - Launch Manager (Ref. č.: A2627) (Karlovy Vary, Karlovarský kraj)
• 28.06.2017 - Plánař dopravních linek (Bucharova 1314/8, 158 00 Praha 5 - Stodůlky, Mladá Boleslav)
• 28.06.2017 - Technical Telco Support Engineer L1 with German (Prague) (Hlavní město Praha)
• 28.06.2017 - JavaScript/Python programátor (kybernetická bezpečnost) (Ref. č.: 6497) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)
• 28.06.2017 - SW Developer - 3D CAD, C/C++ (30 - 50.000 Kč) (Ref. č.: 1715) (Brno, Praha, Brno - město)
• 28.06.2017 - Vývojář dynamických systémů (Matlab/Simulink) (Ref. č.: 6446) (Brno, Jihomoravský kraj)
• 28.06.2017 - MS Dynamics NAV konzultant/programátor (Ref. č.: 6429) (Brno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Brno - město)