16E: Rumunská TVR přejde do DVB-S2
| redakce | tiskRumunská veřejnoprávní televize TVR (TV Romania) připravuje migraci svých programů v SD i HD rozlišení do normy DVB-S2 a MPEG-4. Rumunská televize využívá k distribučním účelům kapacitu na satelitu Eutelsat 16A (16°E).
K 1.1.2013 dojde k překlopení programů do normy DVB-S2. Programy se budou vysílat v kompresním formátu H.264 (standard známý jako MPEG-4 Part 10 nebo AVC). Tato změna proběhne s cílem efektivního využití kmitočtového spektra na satelitu.
TVR v současnosti využívá na pozici 16°E celkem 2 transpondéry, které pracují v DVB-S a formátu MPEG-2, HD kanál TVR HD je šířen v H.264.
První multiplex TVR pracuje na kmitočtu 11,471 GHz, pol. V a obsahuje stanice TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Cultural, TVR Info a TVR International. V paketu jsou ještě dvě rozhlasové stanice. Programy TVR 1 a TVR 2 jsou zakódovány systémy Conax a Viaccess PC 2.6. Ostatní kanály jsou FTA.
Na kmitočtu 11,512 GHz, pol. V funguje druhý multiplex TVR a obsahuje regionální kanály - TVR Cluj, TVR Craiova, TVR Iasi, TGVR Timisoara, TVR Tirgu-Mures (vše FTA) a dále také TVR HD v kódu Conax a Viacces PC 2.6.
stávající technické parametry:
• Eutelsat 16A (16°E), freq. 11,471 GHz, pol. V, SR 29950, FEC 3/4, DVB-S/QPSK
• Eutelsat 16A (16°E), freq. 11,512 GHz, pol. V, SR 29950, FEC 3/4, DVB-S/QPSK
O nových parametrech svých satelitních multiplexů bude TVR ještě informovat.