Široká nabídka DVB-T antén

Evropský satelitní navigační systém Galileo v provozu

| redakce | Tisk

Evropa má od dnešního dne v provozu vlastní globální satelitní navigační systém s názvem Galileo. Projekt bude poskytovat první služby orgánům veřejné správy, podnikům a občanům.

Galileo poskytne uživatelům po celém světě řadu nejmodernějších služeb určování polohy, času a navigace. Galileo bude koncovým uživatelům poskytovat přesnější a spolehlivější určování polohy a bude kompatibilní s americkým systémem GPS.

Projekt Galileo se aktuálně skládá z 18 satelitů, které jsou již na oběžné dráze. Kvarteto posledních satelitů bylo vyneseno před měsícem a do provozu bude uvedeno na jaře příštího roku. Plná konstelace Galilea se bude skládat z 24 satelitů plus záložních. Celkem se bude jednat o 30 satelitů. Další starty a výroba satelitů postupně zlepší výkon systému a dostupnost po celém světě.

Galileo jako otevřená služba bude sloužit bezplatně pro uživatele smartphonů a automobilových navigačních systémů, které budou vybaveny chipsetem kompatibilní se systémem Galileo.

Galileo rovněž pomůže v nalezení ztracených osob na moři nebo v horách. Díky pátrací a záchranné službě (Search and Rescue Service, SAR) bude nyní osoby, které vyšlou tísňové volání ze zařízení kompatibilního se systémem Galileo, možné nalézt a zachránit rychleji, jelikož doba potřebná k jejich lokalizaci se zredukuje na pouhých 10 minut.

Nový navigační systém poskytne i lepší časovou synchronizaci pro kritické infrastruktury jako jsou bankovní a finanční transakce a telekomunikační a energetické distribuční sítě, například inteligentní rozvodné sítě.

Rovněž Galileo zajistí bezpečné služby pro orgány veřejné správy jako jsou služby civilní ochrany a humanitární pomoci, celní správy a policie. Vládní uživatelé budou mít plně šifrovanou službu během mimořádných vnitrostranických událostí nebo krizových situací jako jsou teroristické útoky.

Elżbieta Bieńkowska, komisařka odpovědná za vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky, dodala: „Tyto první služby systému Galileo představují významný úspěch pro Evropu a první plod naší nedávno přijaté kosmické strategie. Jedná se o výsledek společného úsilí o navržení a vybudování nejpřesnějšího družicového navigačního systému na světě. Svědčí rovněž o technologické excelenci Evropy, jejím know-how a odhodlání vytvářet služby a aplikace využívající kosmické technologie. Žádná evropská země by tohoto nemohla dosáhnout sama.“