Quantcast

Vliv použité modulace na úspěšnost dálkového příjmu DVB-T

| Tisk

logo V dnešním článku bych se rád pozastavil na skutečností, která přímo ovlivňuje úspěšnost dálkového příjmu DVB-T programů. V mém případě se jedná výhradně o příjem z Rakouska, konkrétně z vysílače Jauerling. Pro názornost je signál z tohoto vysílače přímo ideální.

Pro srovnání byl ještě použit DVB-T signál z vysílače Javořice na Vysočině.


obrázek
Vysílač Jauerling – Sankt Pölten

DVB-T signál v pásmu UHF má jak známo 8Mhz, v pásmu VHF3 pak 7MHz.
V tomto rozsahu využívá systém DVB-T pro přenos dat tzv. ortogonálně kmitočtově dělelený multiplex/OFDM/. V četněji využívaném přenosovém módu 8k je v OFDM používáno pro přenos dat celkem 6817 samostatných nosných kmitočtů. A všechny tyto nosné frekvence jsou modulovány třemi základními modulacemi a to QPSK, 16QAM a 64QAM.

V článku si porovnáme příjem a parametry těchto třech signálů DVB-T:

K33 – MUX1 CT – Javořice - Modulace 64QAM – vzdálenost cca 70km/ERP 100kW
K31 – MUX1 ORS – Jauerling - Modulace 16QAM - vzdálenost cca 100km/ERP 50kW
K38 – MUX3 ORS – Jauerling - Modulace QPSK - vzdálenost cca 100km/ERP 16kW


obrázek

obrázek
MUX CT – Javořice K33


obrázek

obrázek
MUX ORS - Jauerling K31


obrázek

obrázek
MUX ORS - Jauerling K38

Ze screenů měřícího přístroje Promax je jasně patrné, že multiplex K38 z Jauerlingu/QPSK/ i přes nízký vyzářený výkon ERP,tím pádem i nízkou úrovní signálu dBuV a celkem značnou amplitudovou nevyrovnaností má koncové digitální parametry téměř ideální. Z hodnot CBER/chybovost signálu před Viterbiho opravdným obvodem/ vychází rakouský K38 nejlépe, pak následuje rakouský ORS K31 a pak K33 z Javořice, která využívá 64QAM.
Chybovost je ve všech třech případech sice vyhovující, ale rozdíl je jasně znát.
Robustnost použité modulace má bohužel vliv na velikost celkově přenášeného datového toku, čim robustnější modulace, tím menší kapacita.

Z obrázků technického menu přijímače Technisat lze vidět i ostatní parametry konkrétního DVB-T multiplexu, především celkového přenášeného datového toku. Ochranný interval je u všech signálů shodný, takže časový prostor mají k dispozici všechny streamy shodné.



obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek


Modulace QPSK je zhruba 4 a 5krát odolnější proti šumu v pozadí, než modulace 64QAM.
Pro spolehlivé zpracování potřebuje modulace 64QAM o cca 3-4dB vyšší odstup C/N, než modulace 16QAM, kterou využívají i sousedé v SRN.
Rakouští provozovatelé ORS si mohli u regionálního Muxu K38 QPSK modulaci dovolit použít, jelikož se zde přenáší pouze jeden TV program, tudíž přenášený datový tok je zde dostačující.
Je naprosto jasné, že především použitá modulace QPSK má zásadní podíl na bezproblémovém příjmu slabého rakouského DVB-T signálu K38 na Jihu Čech.


obrázek

Parametry programu P3TV s náhledovým oknem MPEG2 v pozadí



Zde je potvrzeno, že DVB-T signál s modulací 16QAM má větší předpoklady pro úspěšně realizovatený dálkový příjem, než je tomu s modulací 64QAM, kterou využívají vysílatelé v ČR.

Modulace QPSK a 16QAM jsou vhodnější i pro mobilní příjem, než modulace 64QAM.
Především to platí ve třetím a čtvrtém TV pásmu. I zde je také patrné, že rakouští provozovatelé myslí úplně na všechno a hlavně předem.

Zlatá střední cesta - otázkou je, zda byl nebylo ideální používat do budoucna modulaci 16QAM s kompresním algoritmem MPEG4.
Modulace 256QAM, která bude možna použít až pro DVB-T2, si myslim, že mnoho dobrého v kvalitě VF příjmu nepřinese.

Saxon





Reklama




Vybrané články