Quantcast

Česká televize chystá na 1.5. další Teleautomat

| redakce | tisk

Česká televize (ČT) chystá další pořady, které připomenou 60. výročí od zahájení pravidelného televizního vysílání na území tehdejšího Československa. Na první květnový den přichystala Teleautomat.

Teleautomat se ve vysílání ČT objevil již před 10 lety a celý jeden vysílací den byl tehdy věnován archívu veřejnoprávní televize. O deset let později 1.5.2013 bude Teleautomat opět na ČT2 ale v jiné podobě - rozdělený do pěti hodinových tématicky zaměřených bloků. Ten první bude o dokumentu, druhý o zpravodajství a publicistice, třetí o seriálech, čtvrtý o zábavě a poslední věnovaný dramatické tvorbě. I tentokrát budou moci diváci svými SMS hlasy rozhodnou o tom, který ze dvou nabízených ukázek z archívu televize odvysílá v rámci Teleautomatu.

Program ČT2 na 1.5.2013
16:50 Teleautomat dokumentu
Jubilejní průlet nejlepšími dokumenty ČT a ČST za 60 let uvádí Marek Eben

17:45 Teleautomat zpravodajství a publicistiky
Výšky i pády šedesáti let zpravodajství ČT a ČST uvádí Jolana Voldánová.

18:45 Nejlepší Večerníčky

20:00 Teleautomat seriálů
Nejkrásnější seriálové scény uvádí Zlata Adamovská.

21:00 Teleautomat zábavy
Skeče a vtipy z šedesáti let televizní zábavy uvádí Jiří Korn.

22:00 Teleautomat dramatiky
Největší herecké výkony v televizních filmech a inscenacích uvádí Viktor Preiss.

Teleautomat je pětihodinový zábavný pořad k šedesátým narozeninám České a Československé televize v režii Viktora Polesného. V první hodině uvádí Marek Eben znovu na obrazovku legendární scény a hrdiny dokumentárního filmu. Jeho tvůrci se sice občas ocitají v ohrožení, ale dotýkat se reality a vytěžit z ní umělecké dílo je jejich vášní. Od legendární Zvědavé kamery přes slavný Inzerát Jindřicha Fairaizla až po devadesátá léta a téměř současný Český sen nabízí Marek Eben dokumentární lahůdky nejvybranější. Režiséři a kameramani dokumentu byli různě vyháněni, pronásledováni, šikanováni, zakazováni, nicméně jak napsal slavný dokumentarista Paul Rotha - dokument musí především odrážet přítomné problémy a skutečnosti. Dokumentarista si vybírá svůj úhel pohledu, a pokud má talent, umění přijde nádavkem. A v Československé a později i České televizi to umění určitě přišlo.

V druhé hodině Teleautomatu vybírá Jolana Voldánová z bezedného archivu zpravodajství a publicistiky. Historický sprint od prvních chvil vysílání přes spartakiády a soudružské návštěvy, Pražské jaro, normalizaci a velký třesk v roce 89 odráží dobu, ve které jsme žili, a způsoby, jak zpravodajství pracovalo. Pamětníky potěší velké sportovní triumfy, např. vítězná jízda sourozenců Romanových nebo vítězný zápas ČSSR - SSSR ve Stockholmu 1969. A všichni ještě pamatujeme katastrofální povodně v roce 2002 a nonstop vysílání ze všech koutů naší země.

Třetí hodina Teleautomatu patří seriálům a půvabné Zlatě Adamovské. Televizní fenomén, který v šedesátých letech vylidňoval ulice, protože všichni seděli doma před obrazovkou u dalšího dílu, sledovala tato populární herečka už jako malá holka, aniž by tušila, že se v dospělosti stane jeho oblíbenou tváří. Je těžké vybrat z umělecky skvostných, ale i politicky objednaných seriálů okamžiky, které si všichni pamatujeme, ale přece jen se o to se Zlatou pokusíme. Od vášnivě prožívaných Tří chlapů v chalupě přes výpravné Sňatky z rozumu, vyvzdorovaného F. L. Věka a vtipné Dva písaře, přes nesmírně náročný Cirkus Humberto a precizní Nemocnici na kraji města proletíme šedesáti lety tohoto milovaného žánru v produkci ČT a ČST. Nezapomeneme na průlomové tituly jako živě vysílané Hříchy pro pátera Knoxe nebo na svou dobu výjimečně akční Sanitku, dodnes populární Takovou normální rodinku anebo Hříšné lidi města Pražského.

Ve čtvrté hodině Teleautomatu přichází na scénu vždy perfektně připravený Jiří Korn a jeho 4tet s šedesátiletým vzorkem televizní zábavy, kterou kritizujeme, ale v mnoha případech ty komiky, písničky a scénky skutečně milujeme. Od počátků s Františkem Filipovským přes silvestrovské skeče Jana Wericha, cooking show Miroslava Horníčka a Semafor doslova proběhneme slavné scénky, u kterých se už po stopadesáté smějeme. Ztracená revue Zdeňka Podskalského, která kdysi získala Zlatou růži v Montreaux, Hřmění Divadla Sklep v režii Ondřeje Trojana a mnoho dalších vtipných překvapení.

V páté hodině Teleautomatu stojí šarmantní Viktor Preiss před téměř neřešitelným úkolem. Z tisíců titulů dramatické tvorby nabídne aspoň to nejdůležitější, ale s vědomím, že zarmoutí ty, kteří budou marně čekat na svého milovaného herce či herečku. Československá televize dávala příležitost i těm, kdo ji měli přes své mistrovství tak málo. Týká se to např. Jana Wericha, skvělého režiséra Evalda Schorma, pro televizi psal vynikající Jiří Hubač a režíroval na Barrandově zakazovaný Karel Kachyňa. V českých inscenacích hráli i skvělí a našimi diváky oblíbení slovenští herci, vznikala díla, která sbírala ceny na různých prestižních televizních festivalech a přehlídkách. Na televizních obrazovkách se mohla občas objevit i tabuizovaná témata zakázaných autorů, např. Evy Kantůrkové, Pavla Kohouta, Josefa Škvoreckého a Zdeny Salivarové.

zdroj: vl. info + ČT





Reklama




Vybrané články