Quantcast

DoktorKA s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou vstupuje na obrazovky ČT1

| redakce | tisk

Co všechno chcete vědět o svém zdraví? Jak poznat varovné příznaky vážných nemocí, a co s tím dělat? Jak se udržet v takové kondici, abychom lékaře pokud možno ani
nepotřebovali?

Osobní příběhy pacientů, rady lékařů i tipy a zajímavosti o lidském těle představí ve své inspirativní talk show MUDr. Kateřina Cajthamlová. Na ČT1 každou středu od 4. února ve 21.05.

DoktorKA je realizována podle předlohy z USA pojmenované The Dr. Oz Show. Tento pořad vznikl v roce 2009 poté, co kardiochirurg a profesor na Kolumbijské univerzitě dr. Mehmet Oz pět let odpovídal na zdravotnické dotazy v show Oprah Winfreyové. A následně se stal velmi úspěšným po celém světě.

Pořad tohoto typu u nás chyběl. Proto jsme se rozhodli jeho českou verzi představit našemu divákovi,“ říká kreativní producent Petr Mühl. „Myslím si, že jsme pořád nastaveni více méně tak, že navštívíme lékaře, až když je nám opravdu ouvej, což v mnoha případech může být pozdě. Tento formát je vlastně motivací pro nás všechny zajímat se o sebe a své zdraví včas, a tím předejít mnohdy zbytečným zdravotním problémům i jejich fatálním následkům.“

DoktorKA s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou vstupuje na obrazovky ČT1
▲ DoktorKA s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou vstupuje na obrazovky ČT1

Pořad je rozdělen do několika bloků, ve kterých se budou zdravotní témata řešit z více pohledů, a to i zábavnou formou. Více o tom říká dramaturgyně Šárka Volemanová: „Pořad v každém díle nabízí různé segmenty - ať už je to velké společenské téma, které mapuje lékařský problém současnosti, lidský příběh, okamžik pravdy, kdy diagnostikujeme ve studiu pacienta, možnost zeptat se přímo doktorky Kateřiny nebo si zkusit zasoutěžit přímo ve studiu a vyzkoušet znalosti o svém životním stylu nebo svém vlastním těle. Zkrátka - DoktorKA nabízí hodně impulsů, které se týkají našeho života, životního stylu, nás samých.“

Lékařka, internistka a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Cajthamlová, která pořadem provází, jej popisuje slovy: „Není to pouze o školometských informacích, budou tam i zábavné kvízy a soutěže, ve kterých budou moci účastníci něco vyhrát. Obsahovat bude ale i praktické ukázky, kdy se třeba projdeme tlustým střevem, na modelu si vysvětlíme, jak vzniká rýma, jak vzniká plynatost, nadýmání a další věci.“ A ke své zkušenosti s natáčením pořadu dodává: „Velmi příjemně mě překvapilo, že pacienti, kteří se do našeho pořadu přihlásili se svými diagnózami, mluvili o svém zdravotním stavu velmi otevřeně, upřímně a často i optimisticky, čímž poskytují neuvěřitelnou inspiraci i ostatním k tomu, aby svůj zdravotní stav zvládli. Z toho jsem měla nesmírnou radost a bylo to od těch lidí pěkné, že se přišli podělit se svojí zkušenosti a nápady.“

Kateřina Cajthamlová je ideální moderátorkou pro tuto show,“ komentuje Šárka Volemanová, volbu populární odbornice na zdravý životní styl coby průvodkyně cyklu. „Mě osobně velmi překvapila tím, co jako přidanou hodnotu do formátu nese - ať je to profesionalita ve svém oboru, všeobecné znalosti i z jiných oblastí medicíny než pouze v té, ve které pracuje, empatii, neuvěřitelnou pracovitost, hravost a připravenost na každý natáčecí den. Navíc je to i velmi milá dáma s velkým srdcem. Moc hezky se mi s ní pracovalo.“

Na otázku, v čem vidí největší přínos pořadu DoktorKA, Petr Mühl odpovídá: „Inspiruje všechny a je pozitivní - stačí se jenom trochu snažit a mít odvahu vzít svoje zdraví do vlastních rukou. Pořad pomáhá divákům vést delší, šťastnější a zdravější život. O své zdraví musíme pečovat, je to to nejcennější, co máme. Dokonce jsem se v průběhu natáčení začal sám více zajímat o svůj zdravotní stav, až do takové míry, že se ze mě stal málem hypochondr. To samé jsem pozoroval i u ostatních členů štábu.“

Jestli mě během natáčení pořadu něco opravdu příjemně překvapilo,“ říká Šárka Volemanová, „pak je to lidská otevřenost před objektivem médií. Jedním ze segmentů každého dílu je velký lidský příběh. Pacient, který na základě vlastní zkušenosti přináší diagnózu do studia. Všichni víme, že pokud člověk přijde o zdraví, všechno ostatní je poměrem důležitosti nesrovnatelné a vlastně nicotné. A tito lidé na základě svých příběhů motivují nás všechny ostatní k větší aktivitě, víře v uzdravení a síle to zvládnout. Byly to mnohdy velmi dojemné chvíle, ať už např. u ženy, která je po ataku mozkové příhody a je maminkou dvou malých holčiček, pro které jí stojí za to žít a bojovat, přes ženu, kterou postihla Alzheimerova choroba a která se snaží motivovat k aktivitě nejen všechny takto nemocné u nás, ale i v zahraničí a má vedle sebe milujícího muže a syna, nebo na druhé straně velmi lidské příběhy těch, kteří pracují jako zdravotní klauni a nosí radost tam, kde jsou velmi nemocní.“

zdroj: ČT





Reklama




Vybrané články