Quantcast

Discovery Science podpoří Asteroid Day. Abychom neskončili jako dinosauři

| redakce | tisk

Kosmická loď nabírá ve vesmíru neskutečnou rychlost a její hrdinná posádka s tvářemi hollywoodských herců se odhodlaně chystá zničit asteroid, který ohrožuje život na Zemi.

Realita ale nemusí mít takový happy end jako většina amerických filmů. Naše planeta je pod palbou. Nepřetržitě. 24 hodin denně na ni padají tu větší či menší kusy vesmírného materiálu. Ale tím to nekončí - ve sluneční soustavě se pohybují desítky těles, jejichž velikost je dostatečně velká, aby při střetu se Zemí ohrozila veškerý život. Abychom neskončili jako dinosauři, stala se stanice Discovery Science jedním z hlavních partnerů Asteroid Day. Cílem této iniciativy vědců, astronautů a umělců je prosadit, aby byly nasazeny prostředky ke zmapovaní vesmíru a včasnému odhalení případné hrozby, což umožní zabránit nejhoršímu.

Od 20. června začne na Discovery Science „Odpočet.“ Až do 29. června bude stanice v rámci kampaně vysílat večerní tematický blok, kdy diváci uvidí speciální pořady zaměřené na vesmír a meteority. To hlavní ale vypukne až den poté, symbolicky při 107. výročí tunguzské katastrofy. V roce 1908 dopadl na ruskou Sibiř meteorit, který poničil plochu o velikosti 2 000 Km2. Tehdy mělo lidstvo štěstí, jednalo se o takřka neobydlenou plochu v nehostinné chladné severské oblasti. Jenže asteroid si místo dopadu nevybírá a příště mohou být důsledky horší. Někde ve vesmíru se již dozajista pohybuje těleso dost velké na to, aby svým dopadem na Zem zničilo nejen velkou metropoli, ale ohrozilo veškerý život. Je jen otázkou času, kdy se s ním naše planeta potká.

Discovery Science podpoří Asteroid Day. Abychom neskončili jako dinosauři
▲ Discovery Science podpoří Asteroid Day. Abychom neskončili jako dinosauři

Právě proto vznikl Asteroid Day jako osvětová kampaň - jejím cílem je upozornit na nebezpečí hrozící ve vesmíru, kde se pohybují desítky těles, jejichž střet se Zemí by měl likvidační následky pro všechen život. Iniciativa se snaží, aby byly vynaloženy prostředky na monitoring asteroidů. Právě včasný záchyt tělesa, u kterých hrozí, že se dostanou Zemi příliš blízko, je zásadní pro odvrácení nebezpečí. Pod výzvou jsou podepsány takové osobnosti, jako Brian May, astrofyzik a kytarista legendární skupiny Queen; kosmolog a člen Královské společnosti, lord Martin Rees; biolog a spisovatel Richard Dawkins či popularizátor vědy Bill Nye.

A jak byste se proti asteroidu ochránili Vy a Vaše rodina? Pošlete do 30. června fotku nebo video, kde popisujete svou obrannou strategii na www.yourdiscoveryscience.com. Všechny příspěvky posoudí odborná porota v čele s Brianem Mayem. Výherce se nejen objeví na Discovery Science, ale hlavně si užije soukromou prohlídku největšího teleskopu na světě, který se nachází ve španělském městě La Palma.

Discovery Science podpoří Asteroid Day. Abychom neskončili jako dinosauři
▲ Discovery Science podpoří Asteroid Day. Abychom neskončili jako dinosauři

Pořady, které Discovery odvysílá dne 30. června 2015:

Jak funguje Země: Asteroidový Armagedon

Poslední dny dinosaurů

Nebezpečný vesmír: Srážka s asteroidem

Sci-fi věda: Silová pole

Kosmické kolize: Země

Vyšetřování X: Sibiřská apokalypsa

Člověk versus vesmír: Jak zničit asteroid

Oheň v oblacích: Speciál Daily Planet

Výprava za asteroidem

51 stupňů severní šířky

Burani z Raketového městečka: Venkovský Armageddon

zdroj: Discovery





Reklama




Vybrané články