Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DAB

DAB+ na Vimpersku

Dobrý den, od včerejšího odpoledne mi nejde DAB rádio České Budějovice , ČR Plzeň a jiné od Českého rozhlasu, které přijímám z vysílače od Č. Budějovic. Příjem přes externí anténu, radio TechniSat, po celý rok bez jediného výpadku s dostatečnou rezervou signálu. Jdou DAB stanice pouze z vysílače Javorník. Neni nějaký pokles výkonu na Českobudějovicku? Díky za odpověď.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Otestuju zítra, budu přes Vimperk projíždět ze Šumavy do ČB. Můžeš nějak změřit, popsat, jaký je rozdíl úrovní z obou vysílačů v situaci, kdy ti hrají oba v pořádku?

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Technisat radio má pouze čárkový ukazatel intenzity signálu, maximum je 16, minimum pro příjem je 5. Intenzita RTI bloku z vysílače Javorník je 16, tedy maximum. Na vysílač mám přímou viditelnost i když jsem cca 13km vzdušnou čarou. Signál z vysílače z Českých Budějovic mám 3-4, potřebných tedy 5. Dříve býval signál 13-14. Několik stanic z tohoto bloku občas naskočí s intenzitou 5-6. Příjem DAB+ používám denně cca 1,5 roku , vždy byl bez jakéhokoliv problému v uvedené intenzitě kolem 14 .

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Díky za info, to stačí. Mám s sebou Technisat se stejnou stupnicí a DAB autorádio. To bude dostačující. Zítra odpoledne vyzkouším. Dám vědět.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Není možné, že 12C přijímáš spíš ze Svatoboru? Externí anténu máš jak moc směrovou, kam míří? Na Kleti údajně prý žádná změna.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Tak to jsem teď zaskočený, odkud to vlastně chytám. Externí anténu mám všesměrovou prutovou na střeše. Hlavně mne zaskočilo to velké snížení intenzity signálu ze 14 na 4, když 1,5 roku to šlapalo naprosto bez jediného výpadku téměř ve stejné intenzitě. Zkoušel jsem ještě jiný starší DAB Technisat, na ten rovněž nic z Českého rozhlasu nechytím

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Dnes ti to porovnám na dvou odlišných systémech. Pojedu od Kvildy přes Vimperk na ČB. Celý týden jsem přijímal 12C ze Svatoboru. Jestli máš jen prutovku, tak se ti může uplatňovat negativně vliv SFN Susice, Klet a možná i Votice. Pro zlepšení by to rozhodně chtělo směrovou anténu a pro 12C vybrat nejlepší směr. Javorník ti bude hrát dobře, at bude směrová anténa namířena kamkoliv...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Tak podle ID kanálu přijímám několik stanic jako ČR Brno na hranici příjmu z kanálu 12D - 229.072. České Budějovice bohužel identifikovat nemohu, protože jsou pod hranicí příjmu. Že by to ta Morava takto vyrušila? A proč to přes rok do toho čtvrtka šlo bez problémů? Nerozumím tomu, co se stalo....

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Na Šumavě ti moravský mux 12D (nejspíš z Javořice) nemůže nijak zarušit mux na 12C. Pokud chytáš na Šumavě 12D, bydlíš na vyvýšeném místě a zde ti muže dělat problém SFN. Smerovka by ti to vyřešila.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Nadmořská výška bydliště 560m.n.m

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pepa12

Není to, co máš na střeše, čistě náhodou polský kus drátu se zesilovačem?

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Pisek ze Sahary, SFN a prut na střesě, to je smrtelná kombinace:)) Tipuju Čkyně.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Je to prutovka Technisat bez zesilovače, lokalita Bohumilice. Jak říkám, téměř rok a půl bez jediného problému, signál téměř naplno. Jestli to opravdu nedělá ta Sahara?

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Jsem na Kvildě a 12D mi tu na parkovišti u řeky hraje na hraně s urovní -96dBm, na 12C mám silnejsí uroveň -85dBm a nehraje nic. Podle mého to může ta Sahara dělat.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Vimperk:
U Sloupu měřím na 12C -72dBm, nehraje nic, sjedu dolu na parkoviště u Penny je úroveň -85dBm a hraje to bez problému, vyjedu nahoru z města ven u Žárovné úroveň -70dBm a nehraje zase nic. Celou dobu Mux RTI na 7A bez problému hraje. U Žárovné i u Sloupu hrál i moravský mux na 12D, s nožší úrovní, než bylo na 12C. Nad Netolicemi hraje 12C už bez problému, protože zde už signálově dominuje. Rozdíl úrovní 12C a 7A v mé domovině je jako obvykle 8dB, takže žádný pokles výkonu z Kletě se neděje.
Podle všeho je porušena synchronizace DAB vysílačů Klet a Votice. Jakmile jsem byl v místech, kde bylo pokrytí z obou vysílačů podobné, tak docházelo k vzájemnému rušení.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Dnes byl příjem DAB CRo na 12C po cestě ze Šumavy do ČB opravdu tristní, porucha na vysílací straně je víceméně jasná. Jsem zvědav, jestli se někde objeví nějaká oficiální zpráva.
Příjem rozhlasového signálu DAB v SFN na teleskop je opravdu výzva. Jakmile lehne synchronizace, tak se začnou dít věci. Tohle se poměrně často stává u RTI na 7A. Jakmile jsem autem někde na periferii Budějovic, a je předpoklad, že jsme v dosahu signálu z Javorníku(1070mnm), tak dost často dochází k výpadku demodulace, přestože je na místní vysílač Kluk(další vysílač na 7A) vidět pouhým okem....

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

A koukám, že jsem se skoro trefil s tím bydlištěm...:) starej šumavskej medvěd se nikdy nemýlí:)

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Díky moc Varos 107 za vyčerpávající informaci ohledně DAB signálu zde na Šumavě. Opravdu tato ztráta signálu je od čtvrtka, několikrát za den jsem to zkoušel přeladit ale stále zachytím pouze RTI a 12D, které občas hraje ale vypadává. To RTI neřeším, protože z baráku vidím na vysílač Javorník - také podle počasí na Javorníku určujeme, kdy bude u nás pršet či sněžit. Teď by mne ale zajímalo, co dál - zda se obrátit na České radiokomunikace nebo zda to někdo z techniků zjistí a synchronizaci srovná. Ještě jednou dík za tvůj čas.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Nechal bych to být do úterka, až někdo přijde do práce...Pokud chceš kontaktovat ČRa už dnes, pak dohledové pracoviště na Pradědu. Tam sedí dobří lidé. Klidně jim tam přepošli odkaz na tento tread, pokud tam bude ve službě pan MK, on už bude vědět, od koho jsou to informace z jihu Čech.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

Pepa12

A měj se fajn tam u vás na Šumavě. Ted jsem tam strávil týden, uteklo to jako voda. Výhled z rozhledny na Špičáku nemá konkurenci, Poledník ještě pod sněhem, Falknštejn, Ostrý, Svatobor, Panciř, tohle všechno proběhlo. Na Javorníku jsem byl před měsícem. Ahoj

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

Pepa12

Oficiální zpráva je vadný DAB budič Plisch na Kleti. Otázkou je, jestli nyní záložní bubič je dobře pověšen na GPS synchronizaci. Já to doma nezjistím, jelikož mám signál z Kletě silně dominující nad vším ostatním na 12C. Tak dej vědět, jak ti to nyní hraje.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

V současné době je již vše v pořádku - všechny stanice hrají jak má být - možná že o jeden dílek méně. Přesto ještě jednou velký dík Varos107 za spolupráci, protože nevím, kdy by na to technici přišli. Psal jsem rovněž na ČRa s žádostí o přeposlání informace na MK, který mne dnes kontaktoval a vše zařídil. Přeji Ti krásný den.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DAB+ na Vimpersku

Každopádně bych ti doporučil vyměnit tu prutovku za nějakou směrovku pro pásmo 170-240MHz. Pár jich na trhu je a nemusí to být hned nějaká obluda 2m a víc...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra