Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

Problém se sat.přijímačem a CRT televizí

Zdravím.Omlouvám se za divný dotaz.Vedle u sousedů chtěli přehodit starý přijímač za HD přijímač.Na to jsem si trofnul,jinak mě to neživí.Starý přijímač jel přes RF modulátor a nový HD ho samozřejmě nemá.Připojil jsem to přes scart a při zapnutí naběhlo logo přijímače a po chvilce přepla TV na předvolbu "1".(přepínač AV ani "O" to nemá)Nejjednodušší by bylo vzít ve sběrném dvoře jinou TV,ale paní tvrdí,že má skvělý obraz.Neexistuje prosím,třeba nějaká jednoduchá úprava přímo na scart kabelu,aby se to nepřeplo?Díky

pichac
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 383
Stránka: 1 [ 2 ] 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 70
Odpověď v diskusním vlákně
 

jam fm

nechápeš,dokáže,pokud není rozbitá

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pichac

Bude to zřejmě ta colorka 423, jak píšeš - protože ta jediná (a ještě i její "menší klon" C430) nemají na DO žádné tlačítko na přepnutí do AV režimu. A nemají ani malý přepínač na SCARTu, jak ho má třeba C437/439 - takže nejde nijak jinak (než ze SC) přepnout do AV.
No a na to přepnutí musí být přítomno (na pinu 8 SC) těch +9-12V (obraz 4:3). Pokud je z STB obraz 16:9, tak jde na pin 8 pouze 5-7V a to nestačí na trvalé přepnutí do AV.

A všechny rady od ostatních (výměny SCARTu aj. ptákoviny) jsou tak "na dvě věci" . . .

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

@kokun

Díky moc,zkusím to

pichac
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 383
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

nemá AV náhodou pod víčkem napravo??

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

@korkoran

přes Cinche tu telku teprve nepřepne nijak (nemá čím !!!).
Píšu výše - na DO není tlačítko a přep. měly jen C437/439!

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

@kokun

Máš pravdu,není čím přepnout,tlačítko tam není.(Napsal jsem ti SZ)

pichac
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 383
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Problém se sat.přijímačem a CRT televizí

Teď si uvědomuji,že když jsem na DO od přijímače přepnul Radio,televize se přepla a já viděl logo satelitu,ale s přepnutím na TV to vyskočilo.Díky všem

pichac
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 383
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

C423/430 (s napěťovou syntézou - vše se ovládá jen tlačítky, žádné potenciometry!) žádné takové tl. není.
Za "dolními vrátky") bývalo tl. (kromě odpínání repro, při sluch. provozu) pro úpravu synchronizace při provozu VCR, ale jen u tvp C416/425, které ještě neměly SCART - proto se musely provozovat (přes modulátor VCR) do ant. vstupu a proto ta změna sync. !!!

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Problém se sat.přijímačem a CRT televizí

neveril bych ze tato konverzace bude mit 2 stranky :))) snad se povede problem vyresit

onenon
Registrace: 5/2012
Příspěvků: 425
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

no já 430 kdysi měl,už si nevzpomínám,ale přes scart jsem jel normálně,ale dělal jsem tam tehdy nějakou úpravu,na předvolbu 8,nebo 16,už fakt nevím

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pichac

Tak v režimu "Radio" zřejmě vychází z pinu 8 SC potřebných 9-12V a telka se přepne do AV. Jde ti jak zvuk (radia), tak i na obrazovce máš to jeho "logo".

Když si STB na jiném tvp (modernějším!) přenastavíš v MENU (Nastavení) na obraz 4:3, tak ti půjdou i TV programy (na tom C423)!
Avšak progr. natočené již v novém formátu 16:9 (těch už dnes začíná být většina) budou geometricky nesprávné - postavy budou nepřirozeně "natažené", přes celou obrazovku (nebudou černé pruhy dole ani nahoře!). Staré filmy budou přes celou obrazovku a geometricky správné! (naopak u moderních-širokoúhlých tvp jsou pak pruhy vlevo a vpravo, aby nebyly postavy zase "tlusté") :(((

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

tak na scartu amíka se mění napětí při 4:3 a 16:9???

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

Předvolba č.8 (víc jich ani nebylo) byla využívána u Oravanů, právě na provoz s VCR (ta změna sync!) - na "memostatu byl spec. spínač pro tuto f-ci právě jen na 8-ičce!
U té C416/425 se změna sync. vyvolala na libovolné předvolbě (1 až 8) tím tl. za "dolními dvířky" manuálně.

Pokud jsi právě tu úpravu sync dělal na tvé C430, tak potom jsi mohl VCR provozovat i do ant. vstupu (z modulátoru VCR) - jen nwm proč bys to dělal, když telka měla SCART?

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

ne jel jsem přes scart určitě,měl jsem dělaný sat bez modulátoru

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

"tak na scartu amíka se mění napětí při 4:3 a 16:9???"

Určitě a nejen u amíka - ty napětí jsou "normalizované" a musí je dodržovat všichni výrobci STB. Jak jinak by jsi chtěl přepínat ty formáty 4:3 a 16:9 ?

Co ti brání si to na pinu 8 SC změřit? Proti GND!

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

30.11.2016, 19:46.30

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

no já,že jsem amík rozdal asi 300 ks a takový problém jsem nezažil,ani přes scart na žádné televizi,staré CRT

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Problém se sat.přijímačem a CRT televizí

Nechce sa mi to citat cele, ale pouzi stary sat sd ako modulator, strcit donho scart z amika a vybavene. Staci nechat v standby sdecko.

satan
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 198
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

Ten problém může vyvstat pouze jen u těch C423/430, protože to jsou jediné telky, které namají tl. AV na VDO.
Pokud bude od výrobce STB (a je jedno či DVB-T, či sat-rec.) nastaven na formát 4:3, tak se nic neděje a jede to.
Problém nastane, až to někdo (v Menu "Nastavení") přepne na 16:9 (při tom přepínání obraz stále vidí). Po této aktivaci leze ze SC (pin 8) už jen těch 5-7V, telka začne jen zrnit (je v TV-režimu) a už "se nevrátíš, nevidíš obraz!
Musíš to vrátit jen na modernější telce, která si s tím poradí.

I když jsi jich prodal stovky, asi nikdo neměl některý z těchto (dvou!) typů - jak píšu: jediné telky bez možnosti přepnutí na AV jinak než přes SC :O

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

kokun

přepínají si scarty napětím,ne na DO,to právě někteří už nedokážou přepnout AV přes ovladač,zapnou sat,jede,vypnou a zapnou DVD jede

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 013
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Problém se sat.přijímačem a CRT televizí

tak kdysi sem tu měl teslu 435 nebo kolik, barevnou, a ta mšla v zadu jak maš konektor scat tak tam byl manualni přepinač pro trvale ručni přepnuti tv, možna maš nekde neco podobnyho nwm, jine tv se už přepinají samy bez problemu, tedka už tu tv nemam :D ja nejčasteji koukam na HD přes pc ;)

Qquiderr
Registrace: 5/2014
Příspěvků: 1 505
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Problém se sat.přijímačem a CRT televizí

Už jsem viděl na C423/430 i takové úpravy:
- páčkový přepínač na boku tvp (vyvrtaná díra do bedny),
- anebo "zrušený" odpínač repro, který nevyužívali (za dolními dvířky) a tento byl použitý právě na to přepínání TV/AV.

Ale jak jsem psal výše - tohleto bylo potřeba ještě za analogu (TV-režim byl nutný), dnes když už se taková telka používá jen v AV-režimu, by bylo nejjednodušší přivést +12V z toho stabce hned vedle SC "natvrdo" ;)

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Qquiderr

"tak kdysi sem tu měl teslu 435 nebo kolik, barevnou, ..."

Měl jsi C437, anebo 439 (píšu to jasně výše) - jedině ty měly ten maličký přepínač TV/AV přímo nad SCARTem ;)

A tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35269&postdays=0&postorder=asc&highlight=&start=15 vypisuju i všechny rozdíly mezi těmi colorkami.

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Qquiderr

"tak kdysi sem tu měl teslu 435 nebo kolik, barevnou, a ta mšla v zadu jak maš konektor scat tak tam byl manualni přepinač pro trvale ručni přepnuti tv, ..."

A víš, že jsi mně tímto připomněl příhodu, když jsem musel (před lety, za "totálního analogu") odpoledne na Štědrý den k zákazníkovi, že mu nejde telka?
Jeho horlivá manželka (v zápalu předvánočního úklidu) nechtěně přepnula tento přepínač hadrem, když vytírala prach i za telkou.
Telka přepnutá na AV (samozřejmě bez AV signálu) jen ticho a černá obrazovka. Tehdy jsem se s tímto přepínačem setkal poprvé :)

To jen, že tady máme zase advent . . .

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pichac

Teď jsem znovu četl, co jsem ti napsal 30.11.2016, 19:37.27

a až teď jsem si uvědomil:
V režimu "Radio" máš přece obraz i na C423, takže do MENU "Nastavení" můžeš i tady a nemusíš to přenastavení formátu dělat na jiném tvp, ale uděláš to hned i tady :O :)

kokun
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 867
Stránka: 1 [ 2 ] 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 70
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra