Quantcast

Fenomén underground vstupuje do regionů Čech a Moravy na ČT art

| redakce | tisk

Dokumentární cyklus České televize o lidech, kteří měli odvahu být svobodní v době nesvobody, vstupuje do etapy věnující se jednotlivým regionům České republiky. Díly o dění v undergroundu na jižní a severní Moravě a Slezsku a v severních, východních a západních Čechách boudou vysílány od 24. dubna vždy v pátek 20:20 na ČT art.

Série věnovaná regionům pro mě byla snad největším překvapením celého projektu. Objevujeme místa, lidi a jejich příběhy, které se odehrávaly doslova kolem nás, a jen málokdo o nich věděl. Mnohé z nich jsou přitom mimořádně silné a emotivní, mnohé hořké a smutné. Ale asi všechny v sobě mají to základní poselství, které se vine celým projektem Fenomén Underground. A tím je fakt, že v téhle zemi navzdory všemu žili lidé, kteří i v těžkých a šedivých časech měli odvahu být svobodní,“ říká kreativní producentka cyklu Fenomén Underground Lenka Poláková.

Undergound v regionech byl více na ráně totalitní mašinerii. A to jak řadovým policajtům, tak estébákům. Když už tam totiž takhle svobodomyslní lidé žili, policajti se na nich doslova ukájeli a pěstovali si je,“ říká spolutvůrce cyklu, režisér Břetislav Rychlík o tom, jaká specifika měl underground na oblasti oproti centrům či hlavnímu městu. „Naopak ve velkém městě, například v Praze, byli tito lidé mnohem lépe krytí. Byla tam větší solidarita, ať už šlo o underground či politický disent jako takový. Underground se totiž původně politicky neprofiloval. Bylo to spíše společenský a sociální jev svobodomyslných lidí. A byl to až režim, který je svým pronásledováním dohnal k politickému vymezování se.“

V regionech, vyjma Severních Čech, byl underground pronásledován mnohem později,“ říká další spoluautor projektu, režisér Jiří Fiedor. „První půlku osmdesátých let se v regionech o underground zajímala hlavně Veřejná Bezpečnost. Teprve někdy v půlce 80. let převzala tuto roli StB. Intenzita pronásledování se odvíjela od aktivit. Ty byly v 80. letech v regionech větší než v Praze, odkud se lidé odstěhovali na venkov, nebo byli vypuzeni do exilu. A zatímco v Praze a v Brně je dnes underground částečně propojen s hlavním kulturním proudem, v regionech většinou lidé z undergroundu zůstali zcela na okraji a původní myšlence věrní.“

V šesti regionálních dílech Fenoménu underground se Jiří Fiedor a Břetislav Rychlík zaměřili na Jižní Moravu, Severní Moravu a Slezsko, Západní Čechy, Východní Čechy a Severní Čechy. Ty se jako jediné dočkaly hned dvoudílného zpracování. „Díly o Severních Čechách jsme nakonec udělali dva, protože ten region si to rozhodně zasloužil,“ říká režisér Břetislav Rychlík a dodává: „Podařilo se nám do nich například přesvědčit estébáka, který hlídal takzvanou Novou vísku, což byl Vatikán undergroundu, kde žila komunita kolem Míry ?Skaláka? Skalického či Františka ?Čuňase? Stárka. A ten se s nimi sešel a vyříkali si to, což je unikum. To se v žádném jiném dílu Fenoménu Underground nepodařilo, přestože jsem po tom vždycky toužil.“

Ve čtyřiceti dílech Fenoménu Underground jeho tvůrci mapují neoficiální kulturní proud, žánry i významné osobnosti od 40. let až do současnosti. Akcentují při tom podíl undergroundu na zápase o lidskou svobodu, nezávislost a demokracii. Spoluautory cyklu jsou dokumentaristé Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Na natáčení rozsahem i významem výjimečného projektu pro ČTart se podíleli čtyři režiséři - Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík.

Autoři projektu: František Stárek Čuňas, Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor
Režie: František Stárek Čuňas, Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor
Kreativní producentka ČT: Lenka Poláková
Výkonný producent: David Boháč
Dramaturgie: Josef Albrecht

zdroj: ČT





Reklama




Vybrané články