Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

Také na rady některých z vás jsem přes promítačku a kameru dostal film 8 mm na SD kartu. Na záznamu jsou ale pasáže, které bych chtěl vymazat: dlouhá doba zaváděcího a konce filmového pásu, místa s vadami promítačky vlivem vadné perforace, vypálená políčka a j. Šlo by to a jak? Díky!

votrubovi
Registrace: 11/2015
Příspěvků: 25
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

1/ DaVinci Resolve
2/ Shotcut

Ověřené PC programy na střih videa - oba zdarma.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 532
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

Možná nebudeš muset ani nic instalovat.Windows by měl mít program pro jednoduché zpracování filmu.

Zgemma H9 combo-OpenATV 6.4.Parabola no name AL 112/97,motor DG 240S,2x karta Freesat,tv LG 65QNED91Q/ 55FUC8160 Finlux s modulem Smit Cl+.Příjem pozic 80E - 45W.

Jarous
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 915
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

Dříve to byl Windows Movie Maker ale od sedmiček již není součástí os.Ve win.10 je nahrazen programem fotky
Místo již nevyvíjeného programu Windows Movie Maker připravil Microsoft moderní nástroj Fotky, který je součástí operačního systému Windows 10. Ten se mimochodem zcela bez zásahu uživatele sám od sebe aktualizuje na nejnovější verzi, která zajišťuje co možná nejvyšší bezpečnost pro uživatele a zároveň přidává některé nové funkce.

A právě díky tomu slouží původně poměrně jednoduchá aplikace Fotky i jako základní střižna videa. Nejnovější verze aplikace Fotky tak obsahuje možnost vytvářet a upravovat videa s hudbou, texty, pohyby, filtry a 3D efekty. Další funkce nebo přechodové efekty lze jednoduše přidat pomocí Microsoft Store.

Zgemma H9 combo-OpenATV 6.4.Parabola no name AL 112/97,motor DG 240S,2x karta Freesat,tv LG 65QNED91Q/ 55FUC8160 Finlux s modulem Smit Cl+.Příjem pozic 80E - 45W.

Jarous
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 915
Odpověď v diskusním vlákně
 

videoredo

super na střih a bez ztráty quality

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 005
Odpověď v diskusním vlákně
 

Zadej do tube

Top 5 Best FREE VIDEO EDITING Software (2024) [NO WATERMARKS/NO TIME LIMITS]ma vyber si R^

minestra
Registrace: 4/2009
Příspěvků: 558
Odpověď v diskusním vlákně
 

@votrubovi

Právě také digitalizuji 8mm film, ale stále se mi tam objevují pruhy v obraze. Asi jiná frekvence snímkování u osmiček. Jak jste se s tím vypořádali? Já promítám film přes hranol Kaiser do HD kamery. Dík, pokud odpovíte.

Evžen
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 26
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Evžen

pro Evžena:Ty už jsi se aspoň dopracoval k pruhům, já si ještě ani nedokážu stáhnout doporučené programy, natož je využít k opravám ! Ale zkouším , potřeboval bych nějakého vodiče, zdravím

votrubovi
Registrace: 11/2015
Příspěvků: 25
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

VideoReDo už nekoupíš ... vývojář a majitel zemřel a zatím to nikdo nepřevzal a asi ani nepřevezme.

VU+ Duo2, image VTI 8.2.3

SirMax
Registrace: 1/2014
Příspěvků: 1 436
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Evžen

Lze na projektoru měnit frekvenci? Co zkusit promítat na plátno a snímat mobilem, který jede na 30 snímků/sec a mohl by ses dostat na lepší násobek frekvence? Dá se na kameře nastavit RAW formát nebo aspoň co nejmenší komprese?

torny
Registrace: 3/2018
Příspěvků: 447
Odpověď v diskusním vlákně
 

@votrubovi

Já používám na WIN10 Avidemux, aktuálně 2.8.1. Zdarma, lehce dosažitelný. V jakém formátu s jakým datovým tokem máš videa na SD kartě?

torny
Registrace: 3/2018
Příspěvků: 447
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

Pro snímání osmiček ( 16 obr/s ) nebo němých Super8 ( 18 obr/s )je pro zamezení "blikání" vhodné ( za předpokladu u osmičky běžné 3 křídlé závěrky ) promítat frekvencí 50/3 = 16,66 obr/s. Frekvence se dá plynule nastavit například na projektoru Meos Duo. Ideální je snímat třeba fotodiodou ty blikance a měřit čítačem kmitočtu - projekci nastavit co nejblíže 50/s ( každý obrázek bude při tříkřídlé závěrce promítnut 3x ). V nouzi i podle oka - při malém rozdílu frekvence jas pomalu dýchá, při téměř stejné až stejné frekvenci změny nejsou prakticky vidět, jsou tak malé a pomalé.

Optimální, i když zdlouhavé, je pomalu třeba externím motorem protáčet královskou hřídelí, mít synchronizační kontakt ( nejlépe optickou bránou ) a fotit jednotlivé obrázky - opět každý 3x. Některé kamery umí snímat animačně, po obrázku. Aktivaci jejich spouště je opět lepší udělat přes vstup dálkového ovládání, abychom nemuseli mechanicky mačkat na spoušť ( pomocí elektromagnetu ). Na tuhle metodu se chystám, až bude čas.

Vrátím-li se ke snímání při projekční frekvenci 16,66 obr/s, na videokameře ( nebo foťáku s funkcí videosnímání ) nastavím 50 obr progresívně, co nejdelší čas ( tedy 1/50s ).
Snímání z plátna není dobrá metoda, obrázek je zbytečně tmavý, objektivy obou přístrojů z principu nemohou být v ose, snažíme se o minimální odklon od osy, oba přístroje vychýleny z osy, aby se lichoběžník promítaného obrazu pokud možno kompenzoval opačným lichoběžníkem, vznikajícím ve snímacím přístroji. Obraz se ovšem trošku změní ve smyslu změny poměru šířka/výška, ale při delších ohniscích a co nejtěsnějším umístění obou přístrojů od osy je to ten nejmenší problém snímání promítaného obrazu.
Chybu geometrie odstraní nástavec s hranolem/ zrcadlem, ale snímání z matnice není zrovna ideální a jas není rovnoměrný - největší je uprostřed.
Já zatím dospěl do fáze, kdy místo projekční lampy mám v promítačce bílou LED s rozptylnou mléčnou destičkou a snímám přímo z objektivy proti sobě, zaostřené přibližně na nekonečno. Ovšem objektivymusí mít dostatečný průměr, jinak potřebujeme mít na kameře nastavený zoom hodně na TELE. Největší problém je samozřejmě zrovna u osmiček. Ale z domácích zásob různých objektivů jsem dospěl ke vhodné kombinaci.
Prosvětlené LEDkou má výhody: při nastavování jejího jasu se nemění barevná teplota, tepelné vyzařování nestojí za řeč a tak klidně můžeme na zastaveném filmu obraz nastavit ( přesně do os objektivů ), zaostřit a podobně.Pokrač.

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

Současně je použité světlo dostatečně silné na to, abychom mohli nastavit i při nízkém ASA clonu klidně kolem 8 - 11. Clonou také dotahujeme expozici podle krytí filmu.
Výsledný záznam je sice převrácený, ale zrovna v tom AVIDEMUXU máme mezi mnoha různými filtry možnost i zrcadlového překlopení obrazu jak stranově, tak výškově. To lze samozřejmě pouze při novém překódování, ale pokud nešetříme na datovém toku při snímání, nejde o problém.
I u 8mm filmů má smysl snímat Full HD. Pomocí dalších fltrů současně během překódování můžeme třeba oříznout okraje obrazu ( black borders ), u barevných upravit barevné podání nebo naopak převést zabarvený čb film jen do jasové složky...těch různých možností v AVIDEMUXU je fůra.
16mm němé filmy: pokud má promítačka tříkřídlou závěrku ( většinou jen u hodně starých ), opět je ideální, aby se nám počet "záblesků" rovnal 50 Hz. Řešil jsem to buď napájením motoru z nízkofrekvenčního generátoru s nastavitelným kmitočtem, následným zesílením cca 200W zesilovačem a transformací síťový trafem z nějakých 30V na cca těch 220V nebo 110 V - dle promítačky ( staré Clubky byly na 110V s externím převodním trafem...).
Nebo se dá upravit průměr některé z kladek ( motor nebo královská hřídel ) pomocí něčeho vloženého.
U zvukových filmů mají mašiny dvoukřídlé závěrky, každý obrázek je tedy promítán dvakrát, takže místo 24 obr/s promítáme 25 obr/s, což bylo dříve v TV zcela obvyklé. Ovšem zvláště absolutní sluchaři trpěli, protože zvuk se též lehce zrychlil a frekvenčně posunul.
Ještě jedna specialitka na závěr - potřeboval jsem zdigitalizovat jeden 16mm film, který měl zoufale nasekanou perforaci, obraz strašně skákal, případně se zkrátila na nulu i vyrovnávací smyčka na vstupu do filmové dráhy.
Protože opačná část perforačního otvoru narušená nebyla, založil jsem film obráceně a nasnímal jej pozpátku, prošel kráeně klidně, protože drapák zabíral za nepoškozené opačné hrany perforačních děr.
V AVIDEMUXu jsem pak kromě dalších úprav ( např. správná orientace obrazu ) použil i funkci obrácení chodu videosouboru, takže výsledkem byl film opět normálně od začátku.
Kdo potřebuje solidnější výsledek a nemá chuť, čas a možnosti si takto hrát, může zadat digitalizaci firmě - ty nejlepší mají skenery, které snímají průběžně jdoucí film, jednotlivá políčka se exponují na základě optické detekce průchodu perforace, firma dokáže ultrazvukem vyčistit film i lehce zplesnivělý, případně digitálně zklidnit obraz, vyčistit jej. Pokrač

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

Případně vyvážit barevné podání atd atd, z rincipu konstrukce snímače je i jedno, jestli chcete snímat osmičku, šestnáctku nebo snad i "pathé" formát 9,5mm. Ale ta ceny jsou samozřejmě vysoké. Výsledky ovšem mnohem lepší, než u drobných podnikatelů, snímajících promítaný obraz nebo používajících pochybné amatérské kopírky.
Tak hodně zábavy a úspěchů přeji :)

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

@DPetr

Díky, super přednáška. R^

torny
Registrace: 3/2018
Příspěvků: 447
Odpověď v diskusním vlákně
 

@DPetr

Super a dík za vyčerpávající info. Kéž by si toto vzali jako ponaučení někteří, ti ,,chytří" rádobyodborníci, kteří neporadí a lamy posílají kamsi. Ještě jednou dík.

Evžen
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 26
Odpověď v diskusním vlákně
 

@torny

Používám projektor MEOS DUO. Frekvence zřejmě měnit jde, ale stále se nemohu zbavit těch pruhů. Zkusím ten fotoaparát. Přesto, že používám hranol KAISER, tak se mi zdá, že je lepší výsledek, když obraz promítám na plátno. Ale dík.

Evžen
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 26
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Evžen

Ještě prosím, jak ty pruhy vypadají? Šikmé přes snímek, nebo vodorovné? Pokud šikmé, zkus otočit kameru o 90st, film by se pak otočil v avidemuxu.

torny
Registrace: 3/2018
Příspěvků: 447
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Evžen

Pokud je frekvence správná a pruhy tam jsou a neputují, je potřeba na videokameře/foťáku nastavit nejdelší čas pro snímanou frekvenci, jak jsem psal výše! S Meosem Duo jsem při dostatečně přesně nastavené projekční frekvenci 16,66 obr. za sekundu a v nahrávacím foťáku při 5O snímcích progresivně nastavil 1/50 sekundy. Nezapomínejte, jak funguje rotační závěrka projektoru.Třikrát ( na jedno otočení královského hřídele a tedy jedno políčko filmu ) je promítnut obrázek a třikrát je některým ze tří křídel závěrky zatemněn, aby byla frekvence blikání pro lidské oko přijatelná. Ale jen při jednom z těch tří zatemnění je posouván film na další políčko. Ta další dvě zatemnění slouží jen pro zvýšení frekvence blikání kvůli setrvačnosti lidského zraku.

Při projekční frekvenci 16,66 obr za sekundu je tedy videokamerou za 1/50 sekundy sejmut celý obrázek a celá tmavá pasáž ( křídlo závěrky ). Samozřejmě,když není kamera a projektor nejen frekvenčně, ale i fázově zesynchronizován, může se nasnímat třeba část jednoho políčka, pak tam vlítne ta závěrka a pak se v té padesátině sekundy zachytí část stejného nebo i dalšího políčka,
ale tmavý pruh se nevytvoří. Komlikované to ještě je navíc tím, že závěrky běžných kamer a foťáků se neotevírají celé najednou ( jako clonová závěrka u starých foťíáků - tzv. GLOBAL SHUTTER), ale spíše se okénko snímá postupněj podobně jako u štěrbinové závěrky ( klasické fotoaparáty na kinofilm ).
Pokud je ale čas kratší, než 1/50s, tak se na nasnímaném obrázku objeví část tmy, protože se nestihne zachytit celá doba odkrytí obrázku v té třetině pohybu tříkřídlé závěrky.
Pokud kamera neumožňuje 50p (progresivně), tak dát prokládaně (to je vlastně 25i , jako interlaced, ale nesprávně se někdy označuje jako 50i.Opět čas expozice 1/50s.
Nebo zkusit 25p a čas 1/25s. Víc už neporadím, když tak dostudovat termíny na webu.

Ještě dodatek k mému poslednímu oddílu - ke větě
"Výsledky ovšem mnohem lepší, než u drobných podnikatelů, snímajících promítaný obraz nebo používajících pochybné amatérské kopírky".
Mělo tam stát "zařízení pro digitalizaci filmů, prodávané pro amatéry".
Svého času jsem o investici do takového zařízení (cca 12 tisíc tuším ) uvažoval, ale po bedlivějším studiu vlastností i reakcí uživatelů na internetu jsem to zavrhl zcela jednoznačně a šel svojí cestou. Co jsem se díval v poslední době, nabídka byla zúžena na prakticky jediný výrobek, prodávaný pod různými značkami. A to i na zahraničních internetových obchodech.

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Evžen

Už mi došly znaky. Závěrem jen chci podtrhnout, že s Meosem Duo jsem docílil obrazu bz pruhů či viditelného "dýchání" jasu - za předpokladu dodržení toho, co jsem psal v minulém a předchozích příspěvcích.
Kdo by chtěl zkoušet snímat přímo objektivy proti sobě a tedy nahradil klasickou projekční žárovku slabým LED zdrojem, je potřeba použít stejnosměrného vyhlazeného napájení. Pro první pokusy ( se 16 mm projektorem) jsem místo původní lampy zastrčil do projektoru svíčkovou matnou LED cca 3W na síťové napětí a jas nebyl stabilní. Podle druhu zapojení totiž i některé LEDky pro 230V střídavou síť mají jas lehce modulovaný síťovým kmitočtem. A projevilo se to, tož pozor na to. Pak jsem si udělal z několika bílých ledek, vhodně připojených na cca 12V stabilizovaných přes reostat - nebo lze napájet reguovaným zdrojem - malou jednotku, překrytou matným překrytem získaným z koule rozbité síťové LED.
Prosvětlení se dá udělat prakticky zcela homogenní ( to poznáte na monitoru kamery, když snímáte prázdnou okeničku a otevíráte clonu se zapnutou zebrou - indikací překročení hladiny expozice.
Rozdíl mezi objevením se první oblasti přesvětlení a přesvětlením celé plochy má nastat při co nejmenší změně clonového čísla ( deme tomu pod 1/3 clonového čísla ). D se docílit mnohem lepší homogenity prosvětlení, než poskytuje běžná prosvětlovací soustava při normální projekci...
Tak třeba to někomu pomůže při vlastním badání.

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Digitalizace filmu 8 mm na mikro SD kartu

ja som asi pred 18 rokmi 8mm film dostal na vhs kazetu.
snimal som to hi8 kamerou. samozrejme, ze obraz blikal ale vsetky zaznamy co som mal a vlastne este aj mam su cernobiele. teraz mam domace videa na video kazetach. nieco som dal na dvd ale nie vsetko. asi cakam pokial sa moja zatial funkcna technika pokasle a bude velky problem

Kenaj
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 20
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Kenaj

Filmy z "osmičky" již mám v počítači, ale stále se mi tam pravidelně objevují příčné pruhy. Začíná být špatné počasí, tak zkusím výše zmíněné rady.

Evžen
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 26
Odpověď v diskusním vlákně
 

@votrubovi

Rozjeli jste téma, ale už se neozýváte. K těm programům a stažení - volně stažitelný všestranně použitelný AVIDEMUX najdete třeba i v portable formě ( přenosný, nemusí se "natvrdo" instalovat do počítače, protože neukládá žádné informace do registrů Windows, ale jen do svých složek, dá se rozbalený kopírovat a spouštět třeba z flešky na cizím počítači).
Programů ve formě "portable jsou jen na serveru "portableapps" snad stovky z mnoha kategorií, vyzkoušené, inovované...Od kancelářských programů přes nejrůznější utility pro práci s počítačem nebo na internetu, s fotkami, planetáriem, hrymi a v neposlední řadě také ty programy v kategorii audio a video, kde AVIDEMUX najdete. Všechny programy jsou zadarmo. Přesnou adresu "portableapps" vám vyhodí vyhledavač, abych neporušoval pravidla, i když v tomto případě nejde o nic ani obchodovatelného, ani nelegálního.
Ze stránky konkrétního programu stáhnete soubor, v počítači klepnete na exe a on se rozbalí a nainstaluje na místo, které si zvolíte - může to být třeba rovnou na flešku nebo kamkoli na disk. Při tom rozbalování/instalaci vám většinou nabídne i češtinu, všechny své součásti a podsložky si rozbalí do složky, kterou si sám vytvoří. Jakýkoli z těchto "portable" programů pak startujete tak, že uvnitř jeho složky spustíte soubor s koncovkou .exe ten soubor má většinou i před názvem ikonu, typickou pro daný program. Na ploše se dá vytvořit i zástupce, který pak tohle spuštění udělá za vás. Píšete, že se vám nepodařilo nic z doporučeného nainstalovat - pokud nezvládnete ani toto, jistě vám někdo jen trošku obeznámenější pomůže. Pro Avidemux se dá najít i
"Help" nebo návod, jednou jsem se myslím na něco díval, jinak s ním pracuji intuitivně. Ovšem je potřeba trochu vědětm co je třeba prokládaný nebo progresívní rozklad, něco o kompresi, kontejneru a podobně, to ale je potřeba u asi všech programů pro zpracování videa. Možná to bude méně náročné u toho Jarous-em doporučovaného programu z Windows, Fotky ani Windows Movie Maker jsem nikdy nezkoušel. Na doporučené Videoredo zapomeňte, byl to placený program a už dávno se o něj tvůrce nestará. Varosem doporučované střižny jsou free, ale pro začátečníka zvláště DaVinci Resolve bez zkušeností či konzultanta asi raději ne.

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

Evžen

na pruhy som sa uz davno vykaslal su to ciernobiele nahravky. zacinaju rokom 1970 az 1976. som rad, ze nemusim vytahovat celu preietacku.
staci pustit videorekorder.
:)))

Kenaj
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 20
Odpověď v diskusním vlákně
 

DPetr

su to na nezaplatenie rady.
uz sa nepamatam ani ako som upravoval filmy
ci som to strihal na videu, alebo cez tv kartu som to posielal do pc.
niektore nove, teda nahrate cez hi8 kameru som upravoval cez pinnacle studio.
ovela neskor som to uz robil cez dvd rekorder.
napojil kameru priamo na rekorder a nahraval.
potom som to upravoval priamo v rekorderi.
je to asi najlahsi a mozno aj najrychlesi sposob.
samozrejme bez efektov.

Kenaj
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 20
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra