Široká nabídka DVB-T antén

ČT spustila službu Panorama pro televize s podporou HbbTV

| redakce | tisk

Česká televize opět rozšiřuje nabídku služeb hybridní televize. Majitelé přijímačů s podporou HbbTV nově najdou v nabídce ČT aplikaci Panorama, která přináší na televizní obrazovky podrobný informační servis z lyžařských středisek v České republice.

Kromě záběrů z panoramatických kamer, které diváci znají z pořadu Panorama, obsahuje celou řadu dalších doplňkových informací o provozu a podmínkách v areálech.

Aplikace Panorama je členěna do tří hlavních kategorií, v kterých se uživatel pohybuje jednoduše, pouze kurzorovými tlačítky na dálkovém ovladači a tlačítkem OK. V první záložce se nachází hlavní seznam publikovaných pohoří a následně výpis konkrétních středisek v dané lokalitě. Součástí detailu každého střediska jsou další dvě záložky s přehledem sjezdových a běžeckých tratí a s panoramatickou mapou. Nechybí ani celá řada dalších nezbytných informací o výšce sněhu, teplotě či třeba provozu střediska. V aplikaci lze také vyhledávat lyžařské areály podle abecedy, záložka „Oblíbené“ umožňuje individuální výběr středisek podle preferencí uživatele,“ vysvětluje vedoucí Teletextu ČT, v jehož působnosti je i projekt HbbTV, Jan Zeman.

Česká televize tak ve spolupráci se společností Sitour přináší podrobný informační servis z lyžařských středisek v celé České republice.

Služby hybridní televize na platformě HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) se aktivují jednoduše, pouze stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači. Uživatel však musí mít k dispozici televizní přijímač s podporou HbbTV. HbbTV je však univerzální platforma, takže tuto funkcionalitu zahrnuje většina nových přijímačů, bez ohledu na výrobce. Dnes je hybridní vysílání standardní doplňkovou službou u celé řady zahraničních televizních společností, včetně České televize.

Služby HbbTV, které jsou vhodným doplňkem televizního vysílání, budeme nadále rozvíjet. Zejména chceme pracovat na aplikacích, které umožní divákům souběžné sledování pořadu a doplňkových informací k němu“, doplňuje vedoucí Nových médií ČT Pavel Kohout.

Služba HbbTV je dostupná u všech programů ČT, a to jak v pozemní distribuci, tak prostřednictvím satelitního vysílání. Základní výhodou HbbTV je jednoduchost obsluhy a synergie s televizním vysíláním. Vše lze ovládat jednoduše, pouze dálkovým ovladačem. V současnosti ČT nabízí šest aplikací. Jedná se o tzv. superteletext, tedy teletext s moderní grafikou, dále aplikaci TV program obohacenou o video ukázky pořadů. Aplikace „iVysílání“ umožňuje přístup ke kompletní databázi videí publikovaných na webu ČT. Nejužívanější internetová služba ČT je tak dostupná nejen majitelům PC, ale i na obrazovkách přijímačů s podporou HbbTV. V nabídce hybridní televize ČT je i zpravodajská lišta v podobě známé z vysílání kanálu ČT24. Nad rámec standardního zobrazení lze obsah lišty rozbalit, takže celý přehled zpráv je k dispozici přehledně vcelku. V nabídce je i aplikace Taneční škola StarDance. Jedná se o výukové video kurzy společenského tance. Poslední aplikací je zmiňovaná Panorama.

zdroj: ČT