Cyklus Stav ohrožení od pondělí na ČT1

| redakce | tisk

Jak se chovat při požáru, přepadení, napadení zvířetem, teroristickém útoku, nebo srážce s aktivním střelcem? Nový populárně edukativní cyklus Stav ohrožení se věnuje mapování hrozeb, které přináší moderní doba.

Řeší konkrétní situace a poskytne rady, jak něčemu podobnému předejít, nebo jak reagovat ve chvílích, kdy jde skutečně o život. První díl uvede ČT1 v pondělí 9. dubna ve 22.10 hodin. Pořadem provází herec Robert Jašków.

Cyklus Stav ohrožení od pondělí na ČT1
▲ Cyklus Stav ohrožení od pondělí na ČT1

Jen v prvních dvou měsících roku 2018 šetřila Policie České republiky 15 062 dopravních nehod. Při nich bylo 61 osob usmrceno, 243 zraněno těžce a 2 970 osob vyvázlo „jen“ s lehkým zraněním. V roce 2017 hasiči v Česku zasahovali u více než 16 tisíc požárů. Útok aktivního střelce už zdaleka není problémem jen v zahraničí, tragické události spojené se střelnou zbraní se staly už i u nás. Terorismus je v Evropě přítomen v podstatě po celé její moderní dějiny... Je možné se na tato a další rizika a nebezpečí připravit?

Šestidílný cyklus vypráví příběhy lidí, kteří zmíněné krizové okamžiky prožili a nabízí rady psychologů, armádních a policejních expertů, lékařů a dalších odborníků. Ne pouze slovem, ale hlavně modelovými situacemi a experimenty. „Zárodek projektu vznikl před čtyřmi lety, kdy média řešila teroristické útoky a celou společnost ovládl strach. Tehdy se zrodila myšlenka na publicistický cyklus, který by pojednával o těchto hrozbách a o tom, jak jim předcházet,“ prozrazuje kreativní producent Jan Potměšil a pokračuje: „Pokud by náš pořad pomohl byť i jedinému divákovi v nějaké krizové situaci, pak naše práce měla smysl. V dnešní době je velmi důležité o všem přemýšlet, pozorně se dívat kolem sebe, analyzovat situaci a hlavně rychle reagovat.“ Průvodce pořadem, herec Robert Jašków doplňuje: „Hlavní je zachovat klid, rozvahu a chladnou hlavu. Hlavně nepropadnout panice. Chápu, že se to lehce řekne. Nicméně pokusit o to by se měl každý.“

Cyklus Stav ohrožení od pondělí na ČT1
▲ Cyklus Stav ohrožení od pondělí na ČT1

„Hlavním cílem cyklu je pokusit se změnit poměrně rozšířenou lidskou úvahu ?Tohle se mi přece nemůže stát!? na úvahu ?Co mám dělat, když...?' Naše ambice není dávat zaručené manuály, které divákovi zajistí přežití v jakékoliv krizové situaci. Nic takového ani neexistuje. Jde nám o jednoduché rady, prověřené postupy, které mu nebo jeho blízkým mohou v jistých mezních okamžicích zvýšit šance,“ uzavírá vedoucí projektu a režisér David Slabý.

zdroj: ČT