Široká nabídka DVB-T antén

Turecká TRT 4K odvysílá MS ve fotbale v Ultra HD

| redakce | tisk

Mistrovství světa ve fotbale bude šířeno přes satelit v Ultra HD (4K) rozlišení. Turecká státní televize TRT oficiálně potvrdila, že přenosy z fotbalového šampionátu bude vysílat na TRT 4K.

TRT 4K nebude jediným programem, který bude vysílat fotbalové MS v UHD kvalitě. Nedávno polská veřejnoprávní televize TVP (Telewizja Polska) oznámila, že všechny zápasy z tohoto šampionátu bude vysílat v Ultra HD. Vysílání bude dostupné na nové stanici TVP 4K pro abonenty satelitních DTH platforem nc+ a Orange TV Polska. MS ve fotbale startuje v polovině června v Rusku.

Turecký vysílatel TRT zatím neodhalil detaily nebo přesný vysílací plán ale tvrdí, že ve 4K bude odvysíláno všech 64 zápasů od skupinové fáze (počínaje 14. červnem) až po finále, které se bude konat 15. července v Moskvě. Vzhledem k tomu, že některé zápasy se budou hrát ve stejnou dobu, některá utkání na TRT 4K patrně budou odvysílány jen ze záznamu.

Turecká TRT 4K odvysílá MS ve fotbale v Ultra HD
▲ Turecká TRT 4K odvysílá MS ve fotbale v Ultra HD

Vedle TRT 4K bude MS ve fotbale vysílat TRT 1 v HD a SD rozlišení.

Na první pohled je fotbalový event zajímavý jen pro turecké publikum. Faktem je, že TRT 4K vysílá svůj program nekódovaně ( FTA) a pravděpodobně i všechny přenosy z nadcházejícího MS budou šířeny volně. TRT 4K vysílá z transpondéru ze silného západního svazku, který umožňuje bezproblémový příjem programu s parabolami malých rozměrů (od 80 cm).

TRT 4K již divákům přinesla řadu atraktivních sportovních přenosů - například Euro 2016 a čtvrtfinále.

Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že TRT 4K na dobu MS ve fotbale nezmění v parametry nebo nedojde k zakódování vysílání. TRT zatím žádné změny v distribuci programu neuvádí.

Kanál TRT 4K vysílá s video bit ratem cca 25,7 Mbit/s v rozlišení 3840x2160, 16:9, 50 Hz, 10 bit, 4:2:0, profil Main 10@L5.1@Main). K dispozici jsou dvě zvukové stopy - první E-AC3 s vícekanálovým zvukem 5.1 a druhá ADTS AAC stereo s audio bit ratem kolem 80 kbit/s.

zdroj: satkurier.pl