Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

DVBT2 - Inverze?

Ahoj Všem, má hlášeny někdo poruchy příjmu vzhledem k počasí a inverzi?
Množí se nejen případy s tématem rušení 5G , ale i tam kde nic takového není se objevují i stovky kilometrů vzdálené vysílače , které normálně není možné ani detekovat. SFN ČT je nejčastější, ale i některé jiné sítě zlobí a i na úplně odlišných vysílačích (např. Klinovec, Votice atd.). Zachytil jsem Polské muxy a to jsem mezi Prahou a Plzní a to v kvalitě jakou nemá ani nedaleký dokrývač. Přímé směry bez kopců jsou kolem zřídkakdy, ale ty tolik problémů samozřejmě nevykazují... Brdská vrchovina, Křivoklátsko, Příbramsko je ale děsně rozstříštěnými oblastmi.. a s denní dobou se mění podmínky jak Baťa cvičky :8)

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 361
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 43
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

To pravé rodeo letos ještě zdaleka nenastalo. Na jihu Čech se zatím signál z Pradědu neobjevil(příjem z Javořice). Při směrování na Mezivrata už několikrát byla na echoanalýze vidět Černá Hora z Krkonoš, ale byla slabší o více jak 25dB a těsně vně ochranného intervalu, takže bez větších komplikací. Až přiletí Praděd, bude to jiné....
Ono je nejhorší to, že DVB-T2 SFN je tak podělaná věc, že nějaká inverze na průseru už moc nepřidá. ČTU s tím nic nedělá, ministr Síkela sice nechal vyměnil ředitele, ale zatím bez efektu. Dokud se nerozbije SFN, nic se zásadně nezlepší.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

TO: Varos107, ano naprostý souhlas a MUX ČT je ještě úplnou tragédií..
I kdyby se anténáři rozkrájeli a signály byli ještě lepší než perfektní tak České SFN a výborné počasí a k tomu kdejaký Hejsek něco ještě pustí a navíc i některé kvalitní tunery háklivé i na křivé podívání tak je prostě zaděláno... jak to pak vysvětlit lidem,že do teď relativně v pohodě a když udeří více vlivů dohromady tak že to hrát nebude? No potěš ...to zas bude většinou starších spoluobčanů rozladěno... asi budu nemocný :lookaround: :-/ Rv

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 361
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

V uplynulých cca 5ti dnech byla postižená nejvíce Morava. Zákazníci volají ze všech možných koutů. Mám info i přímo od ČRa, že sezóna inverzí právě začala a problémmy jsou všude možně.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 670
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Jak jsou na to 23Y, máš info? 35Y zatím v pohodě, co mám zprávy.

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 370
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

Zde na části chebska máme kliku, zde je možný příjem MUX ČT z TX Klínovec, k39

Pavel Libá
Registrace: 11/2015
Příspěvků: 29
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

My také, Kleť C39. Ale všude bohužel Kleť nechodí a to klidně 10km od vysílače(za kopcem)....

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Xmux

Co jsem montoval Tvoje antény, tak zatím hraje všechno bez problémů.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 670
Odpověď v diskusním vlákně
 

@XmuX

Dluzis me par tisic Kc, jsi ochotny srovnat dluh tim, že mě pošleš na test nějaké antény ?

J a
Registrace: 7/2005
Příspěvků: 3 337
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

mne vcera neslo nova action, lady...uz od dob puvodniho dvbt je problem s timto muxem (stredocesky/liberecky kraj)
zajimave ze s internetem problem neni a zrovna mam ted nejakou dpbu o2tv a to jisti.
tak premyslim ze by meli dvbt zrusit uplne kdyz nikdo neresi problemy se signalem.

novice2k
Registrace: 2/2022
Příspěvků: 239
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

A zrušení služby je řešení?? To vás učí kde?

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

MUX24 používá mnohem skromnější sít vysílačů, tomu je třeba přizpůsobit anténní příjem. Velmi obecně řečeno.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

Asi ve "škole života", kde jinde ? Nejvyšší vzdělání všech mudrlantů :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 336
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

O2TV to jistí. To známe...:)
Problémy s příjmem DVB-T2 by měli řešit v ČTÚ, resp MPO. Proč to nedělají? Protože jsme v ČR.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

TO? Všem, díky za info.. jako mám hlášené také problémy všude možně... ale nejen tedy už na Muxu ČT ale i ostatní.. záleží na lokalitě.. Asi chce opravdu naše ČTÚ donutit lidi aby přešli na IPTV apod.. tenhle nepořádek je opravdu už tristní..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 361
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

Hlášené problémy všude možně.
Co zjistíš, když přijedeš na místo?
Co je nejčastější skutečná příčina problémů?
Jak je řešíš?

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

@ Varos107 :

1/2

V prvé řadě poděkuj samotné České televizi že na tu celorepublikovou jednofrekvenční síť (jen kromě jihu a severu Čech) vůbec přistoupila. Chalvně že Česká televize neustále chlubila tím že při přechodu z přechodové sítě PS11 na finální Mux21 se nebude muset již nic přelaďovat oproti komerčním stanicím. Největší vinu má na tom hlavně ČT a ne ČTÚ protože ČT to mohla odmítnout a mohli používat pro MUX21 aspoň kmitočty současného Muxu 22 a to hlavně ještě kvůli tomu že bylo potřeba oddělit brněnské studio pro jižní a jihovýchodní Moravu + ostravské studio pro severní Moravu ze Slezskem od Prahy pro celé Čechy.

Moravia CS
Registrace: 2/2021
Příspěvků: 862
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

@ Varos107 :

1/2

Pokud by měla ČT pro Mux 21 aspoň kmitočty z Muxu 23 tak by měl Jihomoravská kraj se Zlínským krajem pro vysílání z Brna kanály 33 a celou severní Moravu ze Slezskem pro ostravské studio kanál 31. Tím pádem by se Brno s Ostravou nemuselo šířit celoplošně proto celá Morava ze Slezskem by byla kanálově úplně oddělená Čech. České sousedící kraje s Jihomoravským mají u Muxu 23 totiž úplně jiné kanály a to 34 + 35.

Vůbec nejlepší řešení by bylo to kdyby Čt požadovala pro Mux 21 kanály z Muxu 26 který byl stejně původně plánový jako další Mux pro ČT.

V Muxu 26 byly tyto kanály:
Jihomoravský kraj 43
Zlínský kraj 25
Moravskoslezský kraj 37
Olomoucký kraj 36
jižní Čechy a Vysočina 32
západní Čechy + částečně severní 24
severní Čechy + část západních a východních 41
jihovýchodní část východních Čech 24.

Pokud ČT chce ještě opravdu spustit minimálně ještě další dvě (oproti dalším čtyřem původně plánovaným) studia ČT tak jediné řešení v tom aby požadoval že opustí všechny kmitočty ze stávajícího MUXu 21 a bude požadovat to že MUX 26 tak jak byl původně naplánován bude kompletně změněn na Mux 21 a ze stávajícího Muxu 21 se nově stane Mux 26 který bude k dispozici pri další zájemce pro vysílání v DVB-T2. Tade se furt o tom mele tak to složitě konečně spravit když jde opravit vlastně úplně jednoduše jen tím že ČT bude mít nově volné kmitočty z volného Muxu 26 a kmitočty z Muxu 21 následně vrátí ČTÚ.

Moravia CS
Registrace: 2/2021
Příspěvků: 862
Odpověď v diskusním vlákně
 

Moravia CS

Ty problémy trvají minimálně tři roky, bez viditelného kroku, či alespoň snahy s tím něco udělat. ČT je pro mě pouze výrobcem obsahu. Často v tomto ohledu papouškují cokoliv co jim něco jiný nakuká, strjně jako ČRo. Platí si službu, která nefunguje dobře, platí ji z peněz, které si nemusí vydělat. Nepřijde mi to tak, že oni jsou hlavním viníkem. To už spíš ČRa, než ČT. A problém není jen u sítí s programy ČT. Problém se jmenuje SFN.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

@ Varos107 :

Bohužel se mýlíš a opravdu má na tom vinu samotnou vinu ČT. ČT moc dobře věděl co riskuje celorepublikovou jednofrekvenbční sítí, stejně na ni nakonec přikývla jako to aj sama několikrát potvrdila. To mi chceš jako říci a tvrdit to že na technickém oddělení ČT dělá cap zahradníka???

Zrovna tak ČT totálně zpackala reálné spuštění Brna s Ostravou až úplně na poslední chvíli v tom DVB-T2 za minutu dvanáct až těsně před tím než se na jižní Moravě začalo reálně vypínat původní DVB-T.

Díky ČT bylo na trhu hromada settopboxů s certifikací od ČRa které nakonec nebyly schopné reálně přijímat regionální vysílání z Brna s Ostravou. Díky tomu přístupu ze strany ČT nemohly ty ČRA opravdu reálně otestovat příjem regionálního vysílání v DVB-T u Muxu České televize. Osobně telefonicky jsem tento problém řešil přímo s kompetentním ze strany ČRa a aj velmi dlouhým rozhovorem ze strany ČT a to už pak ve finále nebyl pan Moulík ale tuším že pan Kratochvíl. Máslo na hlavě s příjmem ČT nemá jen ČTÚ ale ve velké míře aj samotná Česká televize.

Pokud nejde v DVB-T pořádně ani ta ČT z koncesionářských poplatků což je podle mě základ tak na co je pak vůbec dobrý ten pozemák když komerční odpad v něm lépe funguje než ta ČT?!

Moravia CS
Registrace: 2/2021
Příspěvků: 862
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

Zjevně asi moc nechápete, jak funguje stát. Problémy se řeší (pokud vůbec) až poté, co nastanou, a to pouze v případě, když nazafunguje strategie "zatloukat, zatloukat..." a/nebo pokud se problém nevysedí a nevyřeší tak nějak sám... Proto zákonitě ani nebylo možné řešit dříve problém SFN před kterým varovali znalejší odborníci, páč "druhá strana" měla zas nějaké své "odborníky", např. ČTU atd., kteří žádná rizika neviděli. :))) Zkrátka, pokud problém prakticky nenastal, tak nebyl, nebylo možno ho viditelně prokázat... tak se neřešil. Takhle to funguje. Poté, co problém se SFN nastal v praxi, nastoupilo zatloukání! Viz např. jeden mudrlant (myslím že byl z nějakého st.zkuš. ústavu, bylo to na minulé památné konferenci digimedia ještě za památné účasti pí Továrkové) - prej. žádné problémy SFN neexistují, existují pouze chybné instalace na straně příjmu atd... Předvedl naprosto zabíjející argument - že dříve v analogu žádné problémy při inverzích nebyly a z tohoto důvodu nemohou být ani v DVB-T2 :))) Co tedy zafungovalo alespoň nějak je politický tlak přímo na ministra, přímo od obyvatel/samospráv... čehož důsledkem byl vyhazov pí Továrkové... Uvidíme, jak se s ministerským zadáním udělat něco s problémy v DVB-T2 vypořádá nová figurka ve vedení ČTU a jakých forem zatloukání a výmluv se dočkáme... ;)

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 336
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

@ Varos107 :
Ještě poslední reakce na tvé:

"A problém není jen u sítí s programy ČT. Problém se jmenuje SFN"

Ano máš pravdu problém s SNF je u všech sítí a nikde to to nebí ta katastrofální jako u té České televize kde je zpackané na ultimum a vůbec nejhorší!!! Já a ostatní platíme koncesionářské poplatky za ČT a ne za komerční odpad od Novy, Primy, Barrandova a podobně.

Mě osobně z celého CZ pozemáku zajímá jedině ČT, TV NOE a TV Slovácko a nic dalšího tam už není sledovatelného snad ještě kromě Prima ZOOM což zase je jen samá reklama. Dost zajímavých přírodopisných dokumentů atd. je aj na ČT nebo na RTVS.

Ukaž mi někoho kdo nesleduje ČT a zajímá ho jen ta nesledovatelná komerční CZ žumpa.

Moravia CS
Registrace: 2/2021
Příspěvků: 862
Odpověď v diskusním vlákně
 

MoraviaCS

Mám pocit, že máš něco osobního v CT, proti CT:)
Že je CT jediná sledovatelná snad ví každý, kdo není (nevhodné slovo) o tom nemusíme psát.
Tim tady řádky fakt neplň.
CT je zadavatel služby, nemá odpovědnost předvídat, jak bude fungovat SFN.
Ze v CT pracují cipové na SFN v DVB-T2 ti klidně řeknu, protože jsem si tím téměř jistý. Proč by to měli být odborníci, když si službu objednávají a platí jinde?
Jedna etapa je plánování, druhá etapa je téměř dva roky přechodného období, třetí etapa jsou tři roky ostrého provozu.
Myslím, že se spíš mýlíš ty, než já. Dobrou...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

Každý z nás někdy něco zkurvil, ale strkat tři roky hlavu do písku, to tedy ne.
CT má svůj podíl viny v tom, že oficiálně nikde tzv. neřve.
Jezdil jsem posledních pět roků na konferenci v Pardubicích(letos jsem už nejel) a neslyšel jsem na toto téma ani jednu reakci z ČT. Možná to bylo tím, že tu konferenci spolupořádá ČTÚ...:)

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 671
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

TO : Všem, díky moc za Vaše reakce.. je pravdou že prostě SFN v ČR je tragédie a nejmarkantnější je to u sítě 21 to je pravda.. když někam přijdu velmi brzy ráno když byla inverze, zjištuji zda je problém opravdu inverze apod. nebo přímo jiná závada u zákazníka. Někdy opravdu v případě inverze a podobných poruch postačí pootočit a lépe do-směrovat anténu (pokud tunery TV dekodují - tragedie např. u LG), ale v některých místech to prostě možné není a tam asi nepomůže ani svěcená voda. Nechci aby jste si tu ostře vyměňovali názory je to prostě na většině republiky udělané z hlediska SFN na 2 věci a to je prostě ta realita Česka. Na začátku roku se mělo již nějak začít řešit a pak do toho hodil vidle Putin a je po snaze něco řešit dál.. možná kdyby se jednalo o SFN na Ukrajině už to dávno bylo hotové :8) ..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 361
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2 - Inverze?

Až bude zase počasí na nic a na nic.. tak zas bude smršť telefonů a ve finále s tím stejně nepůjde momentálně nic udělat... pro anténáře a techniky je to prostě pořád o průser..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 361
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 43
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra