Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

Kotvení stožáru na dřevěný vazník

Ahoj pokud by měl někdo nějaký tip prosím o radu. Na novostavbě potřebuju nakotvit stožár pro parabolu. Těsně vedle sbijenýho vazníku chci osadit prostupkovou tašku. Vzdalenost trubky od vazníku vyjde podle tašky, takže v nejhorším případě cca 15 cm. Trubku bych chtěl kotvit na třech místech - horní pásnice, diagonála a spodní pásnice vazníku. Se statikem mám domluveno, že na dřevo mužů osadit svorník z plechu, provrtat a stáhnout závitovou tyčí.Toto se dá osadit svisle na osu prostupky. V opačném směru (kolmo na vazník) ale zatím neumím vyřešit nakotvení trubky. Představuji si něco navařeného na plech svorníku. Musí to ale umožnit rektifikací, abych to dostal do svislice. Od horní pásnice, diagonály a spodní pásnice to může být pokaždé v trochu jiné vzdálenosti. Napadla mě masivní závitová tyč navařená na plech svorníku a trubku provrtat větší dírou a stáhnout matkama. Možná ale existuje nějaké jednodušší a elegantnější řešení ?

Arsenalek
Registrace: 4/2009
Příspěvků: 193
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kotvení stožáru na dřevěný vazník

Zdar,těch možných a vhodných řešení bude jistě povícero (včetně Tvojeho.Vycházel bych z toho,jednak jaký průměr paraboly je zapotřebí kotvit a kudyma/kolik kabelů půjde (někdy jdou stožárem).Pokud se jedná o běžnou parabolu (do 100 cm) a trubku do 60mm průměru (např. pro T90),poohlédnul bych se v originál úchytech,pokud jsi se ještě nedíval (např.tomiczech).Až bude prostupová taška,bude známo i potřebné odsazení s rezervou pro vyvážení stožáru.Bude to kovová konstrukce zasahující ze střechy do objektu,synci nezapomínejte na ochranu proti blesku a přepětí :laughing: .Z toho důvodu,jsem tam viděl přivedený CYA 16 mm2 žlutozelený a tu fajni kombinovanou bleskojistku od Sohnu (do cca 1 750,-Kč /1 kus).Samozřejmostí je oddálený jímač.

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

Na střeše nech pouze hromosvod

parabolu dej na přístupné místo. Lozit na střechu po vichřici, kdy je reálné pootočení paraboly, je ptákovina. Kromě toho je parabola jímač blesku. Když bude parabola níž, blesk trefí do hromosvodu a ne do paraboly. Viz také heslo: ochranný úhel jímače.
Parabolu lze umístit na méně pobytem osob exponovanou stěnu. Lze také vytvořit květinový stojan, který parabolu dostatečně zamaskuje. Na střeše nemá parabola významně lepší účinnost.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 372
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Arsenalek

Pokud kotvit tyč, tak třebas:
Držák stožáru 50mm (jezdec 10 - 25cm s pásem), zinek Galva
nebo mezi krovy:
Držák se stožárem mezi krovy stavitelný
atd....

Hezké dny, nerušený a funkční příjem bez výpadků :-)

Delta1
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 1 860
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Arsenalek

Daj na radu od samorosta.

Octagon SF3038, Octagon SF1018, 1xEmme Esse 85Al - motor SG2100,1xLNB Twin; Emme Esse 85Al - pevná, 1xLNB Quad.

emilsat
Registrace: 2/2007
Příspěvků: 19
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kotvení stožáru na dřevěný vazník

Objednejte si mě a já to za peníze udělám.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samorost

Lepší účinnost na střeše parabola sice nemá, ale má nesrovnatelně lepší výhled na orbit. Pokud je záměrem motor, což se dá odvodit, že potřebuje nastavit kolmici, tak jedině na střechu.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kotvení stožáru na dřevěný vazník

Montáže stožárů se dělají většinou na klíč.¨Majitel domu si objedná firmu a ta mu udělá nabídku dle jeho požadavků. Samozřejmě firma potom ručí za provedené práce dle předpisů. Každé místo montáž je jiné a musí se podle toho přispůsobit... :))

Fanyn
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 759
Odpověď v diskusním vlákně
 

Kotvení

Když už teda musí být ta střecha (kvůli výhledu na orbit), tak bych to zase tak nedramatizoval...Kotevní body stačí bohatě dva, jeden dole a někde na vazník před průchodem střechou. A vzdálenost stožáru od trámu lze řešit distanční dřevěnou vložkou, samozřejmě přidělanou přes svorníky..

vjosef
Registrace: 5/2008
Příspěvků: 302
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kotvení stožáru na dřevěný vazník

Nevymýšlej vymyšlené a zkus třeba tady:

https://www.omko.cz/stozary-a-prislusenstvi/uchyty-a-patky/

radek1
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 449
Odpověď v diskusním vlákně
 

radek1

Člověk se zeptá na konkrétní věc a dostane milion rad, který nepotřebuje. Ty jedinej si pochopil co potřebuju. Díky moc za tip, tohle přesně jsem hledal.

Arsenalek
Registrace: 4/2009
Příspěvků: 193
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Arsenalek

Není zač. No, a kdyby to náhodou kvůli něčemu nepasovalo, tak věřím, že s menší úpravou se to poddá. A navíc to máš povrchově upravené - pozink.
A to, co by se event. muselo poddat, můžeš stříknout zinkovým sprejem proti korozi ;)

radek1
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 449
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Arsenalek

No až na to, že já ti to napsal už v 8:59 :lookaround:
Ale asi čteš jen něco :-/

Hezké dny, nerušený a funkční příjem bez výpadků :-)

Delta1
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 1 860
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Arsenalek

Tady to máš v lepší povrchové úpravě : https://www.antena.cz/drzaky-a-stozary-c106/

Dolfino
Registrace: 9/2012
Příspěvků: 98
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra