Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Vyplatí se OMT + 2 jednopol. LNB

Zdravím,

přijímám 28.2E na třímetrovku s přírubovým LNB Invacom. Mám běžné problémy jako příliš silný signál na opačné polarizaci. Do toho ještě "super" vlastnost mého LNB, a to, že se mi lehce liší optimální skew pro H a V.

Naskytla se mi možnost z indickýho šroťáku koupit vyhýbku OMT 80 + 2x SMW WDL type E LNB (NF 0.8dB) za šest tisíc a nějaký drobný.

Je to v podstatě tohle, akorát s DRO místo PLL:
https://smw.se/wp-content/uploads/2018/04/Ku-Band-WDL-PLL-LNB.pdf

Myslíte, že mi to pomůže, že to má cenu? To OMT má mít izolaci aspoň 31.5dB (oproti Invacomu s 30dB), ale na druhou stranu to SMW má o půl dB vyšší noise figure.

Díky moc!

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Vyplatí se OMT + 2 jednopol. LNB

Ja myslim, že taková parabola jako máš (díky za foto!) si rozhodně nějaké takové řešení zaslouží a tvé úvahy jsou logické. Jak se to ale prakticky projeví, to bohužel nevím:-( Ale držím palce!

TBS 5927, Octagon 8008, Octagon SX88, Vitamin HD 5000. Paraboly: Offset 120 cm 34,5W-75E Ku band, Channel Master 180 cm 30W - 78,5E C Band + Ku Band, Cahors BigBisat 39E-28.2E-23.5E-19.2E-13E-9E-5E-1W

kndxing
Registrace: 10/2013
Příspěvků: 123
Odpověď v diskusním vlákně
 

to LubosD

asi bych do toho sel (tech 6t je slusna cena), nikdo ti sice nezaruci, ze s konecnym efektem budes spokojen, ale uz jenom to lepsi oddeleni polarizacnich rovin na 28E by melo byt velkym plusem (tech uvadenych 30dB u stavajiciho invacomu urcite neni realnych)
rozdil v hodnotach F urcite nepoznas (uvadena F pod 0,4dB je jen marketinkovy nesmysl), max. OMT prida nejakou tu desetinku vlozneho utlumu, ale zas ty DRO WDL-ka maji bezkonkurencne nejnizsi fazovy sum oscilatoru

kaos
Registrace: 2/2009
Příspěvků: 949
Odpověď v diskusním vlákně
 

@LubosD

Mal som možnosť vyskúšať a porovnať rôzne LNB UNI, aj jednopolaritné. Jednoznačne zvíťazilo riešenie s OMT. Tak ako píše kaos, šumové číslo LNB je pravdivé len u profi LNB, ostatné je marketingový nezmysel. ;) Vzhľadom na prevedenie DRO/PLL mi zatiaľ najlepšie vychádza LNB od JRC model NJR2842. ;)

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Vyplatí se OMT + 2 jednopol. LNB

Hmm, tak jak jsem sem o tom napsal, tak mi to OMT vyfouknul někdo jiný z Prahy (zrovna mi psal seller, že mi kvůli tomu musí zrušit nabídku). To mám teda radost Rv

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

@LubosD

Pre Astru na 28,2° E je riešenie s OMT určite najvhodnejšie a SMW E DRO ti rozhodne pomôžu. Len by som trošku poopravil tvoju myšlienku, že E DRO je v podstate zhodné s WDL PLL, len oscilátor namiesto dielektrického rezonátoru používa fázovú slučku. Peon ti potvrdí, že NJR alebo SMW LNB s PLL sú niekde úplne inde ako typy s DRO. Navyše, WDL PLL je minimálne desať alebo dvadsaťkrát drahší ako E typ. Aj tak sú však DRO modely od SMW špičkou a je ich možné zohnať cez web (i keď stále ťažšie), skôr si myslím, že bude väčší problém s OMT. Nabudúce preto pri takej ponuke nezaváhaj :)

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Vyplatí se OMT + 2 jednopol. LNB

Asi nejkdo odtud pokud davas info a kde lidi sou vselijaci vyjebanci jinak hodne uspechu kamo at ti to vyjde

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

@LubosD

Nedá mi napísať ešte dve poznámky. Po prvé: Invacom (0,3 dB) nemá oproti SMW (0,8 dB) lepšie šumové číslo, naopak. Invacom túto hodnotu pravdepodobne dosiahol pri meraní za optimálnych podmienok a len v nejakom úzkom segmente prijímanej frekvencie. Za horších podmienok (vyššia/nižšia teplota) a na rôznych frekvenciách možno presahuje 1dB a viac. SMW zaručuje max 0,8 dB v tepelnom rozsahu -40° až + 60° C a v celom prijímanom rozsahu. T.z., že na niektorých frekvenciách má šum aj 0,1 dB. Dobrí výrobcovia totiž udávajú najhorší z dosiahnutých výsledkov, kým zlí ten najlepší. Po druhé: Ak by ti šlo hlavne o oddelenie/izoláciu opačnej polarity, veľmi výhodným prvkom sú mechanické polarotory. Svojho času boli špičkou tie od Chaparralu s 35 dB izoláciou a ešte lepší bol Hirschmann CSP 1210, ten izoloval od 36 dB a bežne v závislosti od frekvencie aj 37 dB. V dnešnej dobe "všetko po jednom kábli" však tieto zariadenia vyžadujú ďalší ovládací (a už asi aj dosť ťažko zohnateľný) hardvér a trojžilový kábel navyše. Vynahradia to však najlepším oddelením opačnej polarizačnej roviny a absolútne presným ovládaním/nastavením SKEW.

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

@LubosD

Pokud by Ti pro začátek šlo jen o tu výhybku s WR75, tak z Litvy je na íbeji za necelé tango. Pak shánět k tomu lnb.

decmen
Registrace: 2/2008
Příspěvků: 1 852
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Vyplatí se OMT + 2 jednopol. LNB

to tu idete tvrdit ze tie konvertory su lepsie nez bohusov IBU ???

BDfKNM
Registrace: 6/2018
Příspěvků: 254
Odpověď v diskusním vlákně
 

@decmen

Jo, ten z Litvi to nabízí, ale tam je čtvercový vlnovod na vstupu. Mám obavy, že když na to nacpu ozařovač s kruhovým výstupem, tak budou ztráty.

SMW naštěstí ty svoje OMT ještě nevyřadilo z nabídky, takže přinejhorším to koupím u zdroje.

SMW se bohužel čím dál víc orientuje na drahé produkty, takže ty cenově dostupné (ale stále skvělé) věci mizí :((

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Vyplatí se OMT + 2 jednopol. LNB

Pardon, z "Litvy", ne "Litvi". :lookaround:

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

@LubosD

Z tvaru vlnovodu - štvorcový na vstupe, nemusíš mať obavy. Je to bežné prispôsobenie medzi kruhovým a obdĺžnikovým vlnovodom na výstupe. A straty ?. Tie vznikajú vždy pri vložení akéhokoľvek prvku do cesty vlnenia. V tomto prípade sú zanedbateľné. ;)

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra