Quantcast

Galerie na nečekaných místech navštíví cyklus ČT art

| redakce | tisk

Výjimečné výstavní prostory s fascinujícími příběhy a unikátními sbírkami představí šestidílná série nazvaná Galerie... kde byste je nečekali.

Průvodci pořadu, herečka Ester Geislerová a výtvarník a scenárista Ondřej Horák, postupně procestují jedenáct ze čtrnácti krajů České republiky. V úvodní epizodě se zastaví v Kunsthalle Praha, Centru současného umění DOX a humpolecké 8smičce. Ve středu 10. dubna ji ve 21:40 uvede ČT art.

Galerie... kde byste je nečekali (foto: Tomáš Martinek, ČT)
▲ Galerie... kde byste je nečekali (foto: Tomáš Martinek, ČT)

V každém díle tohoto šestidílného cyklu představíme tři galerie, jež spojuje určitý typ architektury. Zaměřili jsme se na stavby, které původně sloužily k jiným než výstavním účelům, jako například lázně, tovární prostory, obchodní centrum nebo rodné domy. Díky autorovi námětu Ondřeji Horákovi, výjimečnému popularizátorovi výtvarného umění, budou moci diváci poznat atraktivní příběhy těchto budov, které Ondřej skvěle zasazuje do kontextu. Moc mě také těší, že účast v projektu přijala Ester Geislerová, která je nejen moderátorkou a herečkou, ale také skvělou výtvarnicí,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Na svou veřejnosti méně známou uměleckou aktivitu upozorňuje sama Ester Geislerová: „V pražské Kunsthalle, bývalé trafostanici, ve které jsem v roce 2012 vystavila svou diplomovou práci z Akademie výtvarných umění, náš cyklus začíná. Temná, stometrová půda tohoto objektu mi tehdy dobře posloužila jako velká zatemněná místnost pro rozsáhlou videoinstalaci. Plátna vypadala jako prádlo, které se dřív na půdě věšelo.“ Ondřej Horák, který po jejím boku v seriálu představuje výtvarná díla v jednotlivých expozicích, dodává: „Uplatnění historických budov, památek a dalších opuštěných nebo nevyužívaných objektů kreativním způsobem ku prospěchu umění je dobrá cesta.“

Galerie... kde byste je nečekali se ve vysílání ČT art poprvé objeví 10. dubna ve 21:40 hodin. Jednotlivé epizody budou dostupné také v iVysílání ČT.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články