Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem satelitů

Příjem nových transpondérů 28,2°E

Měřil jsem 7 dní sílu signálu programu BBC Red Button 1 HD na frekvenci 10788MHz. Vytvořil jsem 7 grafů s krokem 15 minut. Zhruba se ukazuje, že s mým vybavením je tento transpondér přijímatelný většinu odpoledne. To znamená, že je signál nad 9,2 dB. Velkou část dne se signál pohybuje trochu pod touto hranicí. Kdybych měl o 1 dB víc, přijímatelnost by se podstatně rozšířila. To platí ale o konci února, jak to bude dál se uvidí. Bohužel nemám oprávnění sem vkládat obrázky. Tak jen info pro ty, kteří chtějí diskutovat. Nebo vědí, kde hledat.

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

Kde se nacházíš?
A to na tu 3m offsetku?

davidkriz
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 2 767
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem nových transpondérů 28,2°E

Ano, Laminas 2700. Pozice Jevíčko, asi 50 km severně od Brna.

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem nových transpondérů 28,2°E

Kolik vás tu na Parabole je 2-3,kteří máte tohle monstrum doma?

Femr, to bylo natáčení..... dnes TBS 5925 na 105cm a SG2100, 85E - 30W,olomoucký kraj, W98, W2000, WXP, Vista,W7(64) na plátno 250cm.

Kamil_k4
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 3 838
Galerie: Kamil_k4
Odpověď v diskusním vlákně
 

BBC - konec přelaďávání

BBC měla ukončit toto přelaďování na DVB-S2/8PSK transpondéry do konce března, ale pak oznámili, že to bude do konce února.

Jediný transpondér, který zůstal DVB-S je 12421 H SR 27500, FEC 3/4, jsou na němvšechna rádia + pár základních programů v SD ...

Čert ví co bude s BBC-Satback na 27W ...

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 967
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem nových transpondérů 28,2°E

Kamil_k4: To ke koloritu patří. Mimochodem já jsem s 270 cm jen chudý příbuzný. Monstrum je tak kolem 5 metrů. A divil by ses, bude takových víc než 2-3.

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem nových transpondérů 28,2°E

Ono je těch lidí s velkými anténami víc, ale příspěvků, kam tihle lidé přispívají, resp má smysl přispívat bude možné méně než 2-3. Na tomto foru...

Hugo, pošli mi jakékoliv snímky, já ti je zde vložím.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Varos107

zdravim
aj v Lucenci na juhu stredneho Slovenska v jednom rodinnom dome nedaleko centra mesta ma majitel niekolko tychto vecsich parabol ....tak sa skus nejako nakontaktovat aby ste si vymienali skusenosti R^

Gibertini 125cm - LNB IBU Single - VU Plus Zero 4K - Octagon SF 8008 Twin UHD - KU pasmo 68,5 E --- 34,5W

Radoo
Registrace: 12/2021
Příspěvků: 420
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Radoo

Ti lidé o sobě vědí, jen Parabola pro ně není moc vhodná platforma. Ale mě to nedalo. Osvěta se šířit musí. :-)

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

Každý sem môže vložiť svoje obrázky... Nerozumiem prečo práve ty by si nemohol...?
Odfoť trebárs mobilom, ulož v PC a vlož sem cez...:

https://www.zippyshare.com/sites/index_old.jsp ;)

DM9204K Dual FBC DVB-S2X Multistream+2xDVB-S2X+DVB-T2/C,DM9004K Dual DVB-S2X Multistream,ARMTBS2910+TBS5925USB,Datacomp Arion i7 Turbo 5,4GHz,RAM 64 GB,SSD 2TB+TBS6903X Dual DVB-S2X Prof,Fuba DAA110A IBU Twin,DG380S = 60°E-34,5°W,Fuba DAA850 4xIBU Twin.

Maneto
Registrace: 9/2010
Příspěvků: 5 067
Galerie: Maneto
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

osobne si myslim ze prave tato platforma by mala byt na odbornej urovni,o vymene poznatkov a skusenosti a redakcia by to v tejto forme mala podorovat !!! R^ R^

Gibertini 125cm - LNB IBU Single - VU Plus Zero 4K - Octagon SF 8008 Twin UHD - KU pasmo 68,5 E --- 34,5W

Radoo
Registrace: 12/2021
Příspěvků: 420
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Radoo

No nemyslím si, že by se sem Roman Dávid nějak hrnul s poznatky..

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 225
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Danny10

:))) Ten byl dobrej. Díky, s chutí jsem se zasmál.

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Danny10

ja osobne sa s nim nepoznam takze neviem kto tam byva, bolo to myslene ako typ na zdroj informacii

Gibertini 125cm - LNB IBU Single - VU Plus Zero 4K - Octagon SF 8008 Twin UHD - KU pasmo 68,5 E --- 34,5W

Radoo
Registrace: 12/2021
Příspěvků: 420
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem nových transpondérů 28,2°E

Roman Dávid je legenda, svého času chodil i sem, v Galerii má své sestavy. Ale příliv buranů a (nevhodné slovo)ů ho odloudil, stejně jako mnohé další.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

Jak to bude dál, se vidí jednoznačně - jako každý rok se bude příjem britských svazků zhoršovat až do letního slunovratu - 21. června. Pak se zase postupně bude poměr S/N zlepšovat a nejlíp bude kolem vánoc. A není to většinou o teplotách (ovšem černý LNB rozpálený letním sluncem to zřejmě pozorovatelně neustojí,co se týká i fázového šumu oscilátoru). Jinak-kdysi jsem hledal vzoreček, jak se změní šumová teplota nízkošumových předzesilovačů a zjistil jsem, že změna teploty dejme tomu o dvacet stupňů celsia je zanedbatelná ( myslím že pod desetinu dB, už si přesně nepamatuji..)Hlubokým zchlazením u profi vstupních předzesilovačů o mnoho desítek stupňů se samozřejmě již šum užitečně sníží.Ale vstupní jednotka musí být naplněna například suchým dusíkem. Zkoušel jsem si hrát s chlazením Peltierovými články, ale na povrchu a hlavně i uvnitř zařízení se vám okamžitě začne srážet vzdušná vlhkost (vzpomeťte na zamlžené studené brejle při vstupu do teplejšího obchodu či tramvaje). A jinovatka ve vlnovodu a elektronice by příjem sice změnila,ale nikoli v očekávaném směru...
Osobně mám zatím teorii - ale nikde jsem nenašel potvrzení-že vzhledem k tomu, že i centimetrové vlny musí být byť minimálně ionosférou pohlcovány,pak při těch hraničních příjmech je změna, vyvolaná nižší ionizací ionosféry sluncem v zimě,kdy svítí zešikma- a analogicky také méně ozařuje obal Země ( ionosféra ) i povrch Země jak UV zářením, tak všemi dalšími vnovými délkami - viz nízký infračervený ohřev najednotku plochy,tak signál pronikne s o něco menším útlumem, než v létě, kdy je větší aktivace ionosféry. Nebo je tu jiný mechanizmus, ale po mnoha letech sledování britského svazku pozoruji jednoznačnou závislost na ročním období s vazbou na Slunce. Kromě jiných výkyvů,jako je čtyřiadvacetihodinový cyklus, kdy zjevně družce nepatrně kýve a maximum signálu ve středu postranního laloku, který u nás přijímáme, se posunuje sem a tam - když je v Praze večer silnější signál než v poledne a po poledni, zde v Brně na druhé straně postranního laloku je ten průběh bohužel opačný ( nejhorší v "prime time", zlepšení až před půlnocí - a v době letního času ještě o hodinu později ).
Osobně vidím na celé přelaďovací akci jedno určité plus - do této doby bylo BBC4 HD na kmitočtu 11024MHzH přijímatelné na mé 230 cm parabole kvůli slabšímu signálu z A2G a přítomnosti silného evropského svazku opačné polarity slušně jen kolem vánoc, nový transpondér na "silnější" Astře 2E zhruba nastejno jako ostatní BBC-HD

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 387
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

Při vší snaze jsem vyčerpal povolený počet znaků :))) ,
Proto trochu nepřehledně napsané. Bezvadné by bylo, kdyby vrátili FEC z 3/4 na dřívější 2/3, ale vzhledem k tomu, že chtějí narvat na transpondéry co nejvíce regionálních HD variant BBC1, tak se k tomu těžko budou moci/chtít vrátit. Tehdy to udělali právě při prvním přidávání HD variant a od té doby je potřeba o asi odhadem vzpomínám 1,5 dB lepší odstup signál/šum. Je to v nějakých tabulkách potřebný odstup S/N - pro různé modulace (QPSK,8PSK,16PSK a pod) a hodnoty FEC (dopředná korekce chyb, v podstatě informace o míře redundantních dat pro opravu chyb ).
Letmo jsem se díval zde na ABC, měl jsem pocit, že to tam bývalo, ale nějak jsem to nenašel. No stejně s tím nic nenaděláme, optimálně pořídit větší parabolu, když už jsme zbytek nastavili na optimum ( včetně přijímače - tedy jeho schopnosti kvalitně demodulovat i signál, blížící se teoreticky zpracovatelné hodnotě SN ).

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 387
Odpověď v diskusním vlákně
 

@DPetr

Trošku mi trvalo, než jsem ty "nějaké tabulky" našel. A to jsem ty hodnoty znal dříve zpaměti...
Str. 11 a 12.

https://www.satelliteguys.us/xen/attachments/dvbs-2_guide-pdf.33411/

Diskomfort je nositelem pokroku.

AlesHavel
Registrace: 5/2010
Příspěvků: 910
Odpověď v diskusním vlákně
 

@AlesHavel

Jejda, díky moc! to si uložím. Jen tak rychle jsem do toho mrkl a koukám, že jsem to vcelku odhadl - pro 8PSK uvádějí rozdíl hranice rozpadu mezi FEC 2/3 a 3/4 1,3 dB... A ty hodnoty mé linuxové přijímače v malém rozptylu v závislosti na stroji tak kolem rozpadu udávají.

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 387
Odpověď v diskusním vlákně
 

@DPetr

Tak to by bylo na dlouhý rozhovor. ;) Proto jen v bodech.
1) Sluníčko má na příjem v různých ročních obdobích určitě vliv. Ale vypadá to, že hodně přes vzdušnou vlhkost. Když jsou na podzim mlhy nebo mírně mrholí, příjem se paradoxně trochu zlepší. I když ta dráha signálu právě tímto prostředím je relativně krátká.
2) Ta teorie o kývání družice je zajímavá. A opravdu hodně vysvětluje. Myslím ty rozdíly mezi Prahou a Brnem. Můj selský rozum ale říká, že těleso má tendenci se spíš udržovat v klidu, tedy v ustáleném stavu bez spotřeby jakékoliv energie.
3) Podle některých info z netu mají přijímače VU+ nepřístupný údaj o síle signálu v dB. Prý úmysl výrobce ovladačů. Takže je to "jen" přepočítaná hodnota z procent. Pravdou je, že mých naměřených minimálních 9.2dB na VU-Duo2 pro VU+Ultimo4k neplatí. Tam obraz jede i při údaji 7.5 dB. Důležitý je ale průběh grafu, kde jsou všechny hodnoty měřené se stejnou chybou. Další problém u Britského svazku je, že mi signál pod hranicí locku padá na nulu.
4) Mohlo by být zajímavé, kdyby moje měření průběhu signálu během dne provádělo třeba 10 lidí současně na různých místech naší republiky. Ale s různými přijímači asi nemá smysl něco takového organizovat. Přemýšlím o tunerech TBS. Kdybych se dostal k jejich údajům, mohlo by být měření relevantní i co do absolutní hodnoty. A tyto karty / USB klíče má hodně lidí.
5) Kdyby tak bylo víc času. :-/

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

To není zádná teorie o kývání, to je praxe..A2E se délkově během cyklu přesouvá málem desetinu stupně a vertikálně přes desetinu..navíc sidelobe má paprsek daleko užší..proto ty rozdíly..

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 225
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem nových transpondérů 28,2°E

Já vám oběma věřím. Jen spekuluji proč asi. Nepředpokládám, že by do ní pravidelně šťouchaly motory. Ale důvod je celkem jedno, důležité jsou důsledky.

Offset Laminas 2700, Ortho Mode Transducer,2x LNB NJR2842, VU+Ultimo4K

Hugocz
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 964
Odpověď v diskusním vlákně
 

Denní statistika příjmu z pozice 28E - BBC RB1HD

https://www.parabola.cz/album/foto-1722/
https://www.parabola.cz/album/foto-1723/

moc čitelné to není...
sekce Album: Graf příjmu z pozice 28E - BBC RB od Hugo.sekce Album: Graf příjmu z pozice 28E - BBC RB od Hugo.
Popis fotografií:
[1] Graf příjmu z pozice 28E - BBC RB od Hugo.
[2] Graf příjmu z pozice 28E - BBC RB od Hugo.


On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Danny10

Během 24hodinového cyklu? To asi ne.
Družice musí být nějak stabilizována i co se týká zaměření vysílací paraboly na cílové místo. Nevím, zda používá nějakou magnetickou stabilizaci pomocí zemského pole, natáčení reakčních kol ( nebo jak se to přesně jmenuje ) či udržuje stabilitu obdobně pomocí gyroskopů. Nějaké drobné vlivy možná má nepravidelnost zemské "koule", různě umístěné gravitační anomálie... Možná to nepatrné kolébání ve čtyřiadvacetihodinovém cyklu, které tak pěkně ukázal Varos je důsledkem právě korekcí pomocí těch reakčních kol ( pootočení hmotného kola má za reakci pootočení kolem patřičné osy družice v opačném směru ).
Ano, na Kingofsat lze sledovat drobné posuvy všech tří družic z pozice. Ale to jsou dlouhodobější pohyby a jednou za čas, když se družice ocitne příliš daleko od "přiděleného místa", pak je potřeba ono motorické šťouchnutí zpět a pak motorické zabrždění, až je na místě. Ovšem během toho samovolného putování od přidělené pozice ( před korekčním manévrem )ji mohu pomocí natáčecího zařízení sledovat. Ale během korekčního manévru mívám velké zeslabení signálu při zahájení korekčního posuvu, pak třeba signál trochu zesílí, a po dopravě družice na původní místo zase zřejmě vlivem zabrždění pak zase pár dní trvá, než se vyzařovací diagram ( tedy i postranní lalok, na kterém jsme závislí ) dostane zase do relativně stabilní polohy ( kolem níž kývá jako obvykle, na rozdíl od většího výkyvu během motorické korekce ). Celé období trvá tak třeba kolem 14 dnů - od náhlého zeslabení ( či zmizení ) na počátku až po obnovení do intenzity pro dané roční období obvyklé.
Ty drobné změny polohy vyzařovacího diagramu nemají samozřejmě žádný pozorovatelný vliv v oblasti britského svazku ( ale už by měly někde na jeho okraji nad západní Evropou ).
Jak by se asi družice vychylovala, kdybychom uvažovali posun středu laloku dejme tomu o 30 km? Družice je cca 36000km vysoko = přilehlá odvěsna, 30km na zemském povrchu je protilehlá odvěsna. Tangens je 0,00083 a odpovídající úhel alfa, o který se družice pootočí, pak dělá pouých 0,0476 stupně! Takže asi tak maličký rozkmit kývání řádu setin až desetin stačí... použil jsem k výpočtu https://www.vypocitejto.cz/goniometricke-funkce/tangens/ tak snad jsem to spočetl dobře...

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 387
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Hugocz

Omlouvám se, že jsem si řádně nepřečetl, že to není měření od Varose.
Jinak ten průběh odpovídá tomu, co sleduji já ( jsme oba umístěni na východní straně od středu postranního laloku - já Brno město), jen v této roční době těmi večerními výpadky vcelku netrpím. Situace nyní - cca 22h:
VUplus Duo 4KSE OpenATV 6,4
10847 - 8,7dB
10818 - 8,6dB
10788 - 8,2dB - příjem stabilní

Na stejném kabelu Octagon 8008 OpenATV 6,4
10847 - 9,0dB
10818 - 9,0dB
10788 - 8,5dB

Na stejném kabelu VUplus SOLO2 Open Pli 4,0
10847 - 9,5dB
10818 - 9,4dB
10788 - 8,9dB příjem stabilní
( na tomto stroji se rozpadává obraz myslím kolem 8,0dB )

Tolik jen pro zajímavost, běžně mám trochu obtížné srovnávat jednotlivé mašiny, na každém kabelu mám trošku jiný signál, délka přes 40m ze zahrady, středová 2,3m, i na nejlepším místě malou část paraboly zastiňuje komín, neb koukám přes barák, dozadu jít nemůžu - sousedů plot - a do výšky by to byl kvůli těm sousedům a kotvení asi problém a výzva do budoucna...
Končím, jdu na kulturu :))

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 387
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra