Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem VKV/FM

Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Zdravim vas. Vcera cca v 19:13 (plus minus dve minuty) jsem cestou z prace u Doubrav (okr. Zlin) poslouchal 93,9 MHz (ZET). V tech mistech uz je signal slabsi a sumi to. Najednou se ale ze sumu asi tak na 15 sekund vyloupla krasne cista madarstina, nacez znovu vymizela a zas tam sumelo ZETko... Dohledal jsem pravdepodobny zdroj signalu: 93,9 Kab-Hegy (MR2 - Petefy Radio). Muselo se to odrazit od neceho, co v tu dobu bylo nekde nad mistem u Stareho Haja (na pulce spojnice Galanta-Dunajska Streda). Rad bych dohledal, co to bylo. Tipuju letadlo nebo meteorit. Jenze vhodne letadlo jsem v historii Flight24 nenasel a historii pruletu meteoru nenachazim vubec. Muze mi prosim nekdo poradit, kde bych ji nasel (jestli je nekde vubec dostupna)? Nebo mate nekdo tip na jiny zpusob prijmu, ktery by popsanou situaci zpusobil? Kurnik, mozna nejlepsi ulovek meho zivota a ja ani nevim, cim to bylo - to by se jeden picnul.... Diky za pripadne reakce a preju hezky den! L.

Louskacek
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 1 390
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 60
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Možno si zabudol zobrať lieky.

Richard21
Registrace: 9/2009
Příspěvků: 383
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Louskacek

pusť si stream z internetu

VU+ Duo2, image VTI 8.2.3

SirMax
Registrace: 1/2014
Příspěvků: 1 435
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Louskacek

Cesty signálů jsou jako cesty boží,nikdo neví co se kde objeví třeba s odrazů od atmosféry a jejich poruch,letadla,měsíce a družic

korkoran
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 6 491
Odpověď v diskusním vlákně
 

Louskacek

Nebyla inverze?

Zdravím Vás!

bobo2
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 1 614
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Tiež by som to videl najskôr na lietadlo. Ono to lietadlo nemuselo byť ani v strede medzi tebou a Kabhegy, odráža aj keď letí neďaleko. Ja cez lietadlo viem smerovou anténou naladiť niekedy aj s RDS Bosnu a Hercegovinu, takže na nejaký životný úlovok by som to nevidel. A tropo to tiež nebolo, to by ti hralo dlhšie, aj niekoľko hodín. Tento rok je dosť slabé tropo - ale po minulé roky išli napr. aj nemci vzdialený 800 km aj s RDS, alebo trebars taliani z blízkosti San Marína, tiež s RDS a to mám polohu medzi kopcami na rozmedzí Liptova a Turca. A čo sa týka meteoru - tak tie väčšinou odrážajú dlhšie vzdialenosti, ani maximum nejakého významného roja nie je a odraz od meteora je veľmi nestabilný, rýchlo vznikne, rýchlo zanikne.

Paloo
Registrace: 11/2016
Příspěvků: 42
Odpověď v diskusním vlákně
 

inverze

normálka...........

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Louskacek

Radio Petefy chytám stále a skoro vždy téměř čistě - bez šumu v Uh.Brodě. Také O3 na 99.9FM ,ale tam už je nějaký šum .Nemusíš být z toho mimo-byl to prostě momentální jev odrazu,který nemůžeš s jistotou určit.
Hlavně,že ses neodrazil s autem od nějakého kopca... :laughing: :laughing: :laughing:
Měj sa fajněě!

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

Vzhledem k počasí to vidím na

vliv stavu atmosféry. V tomto ročním období je to celkem běžná věc. Nízká oblačnost je velmi dobrý vodivý koridor pro šíření radiových signálů.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 653
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Mě 93,9 chodí po ránu tak 50% dní do roka. Taky jeho druhá frekvence 107,2 Kossuth. Ale ani jedna se mi moc nelíbí, hodně tam kecají. To v dobách, kdy vysílali ještě v OIRT, tak byl příjem stabilnější a i program hudebně zajímavější oproti tehdejším českým stanicím. V autě se dají stabilně přijímat po cestě z Břeclavi na Hodonín po staré cestě přes Tvrdonice a Týnec.
S letadly mám bohatou zkušenost. Bydlím těsně u brněnského letiště a tam si chodí skoro každý víkend zalétat akrobacii nějaký pilot s delfínem. U slabších stanic se při tom projevují velmi časté úniky v závislosti na poloze letadla. Na silné stanice z Brna nebo Kojálu to samozřejmě vliv nemá.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

pokud se nepletu,tak ty bydlíš v okolí Brna.To je docela daleko na "stabilní" příjem...
Já jsem V Uh.Brodě a bydlím na místě v půli kopce otočeným směrem na JV a tím pádem mám přímý výhled na Velkou Javorinu a také přímo na madˇary.Za "totáče",kdy tady česká rádia více méně ani neprdly na OIRT i CCIR valily (aspoň tady v Brodě) Rakouské,Madˇarské a Jugoslávské rádia! A to jely celý rokstabilně v poho (nemyslím nějaké odrazy nebo tak nějak). Např jugoslávské Radio Malibor valilo na 102.5FM než to po 90´ letech zarušili SK soukromá rádia a to samé i Rádio Danubius-tam to zarušilo již zaniklé slovenské rádio Rock FM-mimochodem "k
řestním" otcem tohoto rádia byl Phill Colins,když vznikalo.Nebylo špatné,pěkně hráli(dost remixů pouštěli vždy po 8pm),ale bohužel již neexistuje jako mé kdysi oblíbené rádio z Dubnice/váhom Rádio D.C.A....
Pochopitelně jsem v té době měl i 9prvkovou anténu a kvalitní předzesilovač z Amatérského rádia podomácku vyrobený... :8) ;)
Jóo to byly časy!!!

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

To by se dalo vzpomínat. Rock FM jsem taky přijímal, ale nějak odvázaný jsem z něho nebyl. Častěji jsem měl puštěnu Rebeku nebo Nitru a hlavně Fun radio, když ještě přebíralo francouzský originál. Taky Radio CD International, to si rakušáci, kteří nesměli vysílat soukromá rádia pronajali na Slovensku vysilač.
Brod je jen o 30km blíž k Maďarům než Brno. Mě to na 5 prvek v horizontále jede jak kdy. Kdysi se kdosi chlubil, že v Brně na Vinohradech přijímá maďary na dipól z dvoulinky.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

Fun Radio si pamatuju také,jak začalo vysílat přes satelit a na slovensku to šířili.Pak vysílali 4hodiny ve slovenštině "slovenské" Fun radio,které se střídalo s tím origoš francouzským a po nějaké době spustili "jen sk" vysílání,které vysílalo 24h...Fun Rádio chytám stále...
To rádio CD International začalo vysílat nějak r.1990-ale mne vůbec neoslovilo.Bylo to nic moc a dlouho také nevydrželo...Dokonce nevím kdo ani jak,ale před spuštěním toho rádia CD International jsme na něj našli ve schránkách letáky a upozornění na spuštění.Pak tam běžela skutečně na té frekvenci "smyčka"...
Jinak pro mne nejlepším rádiem bylo madˇarské Danubius rádio,které je již bohužel out....

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

http://radio.garden/live/budapest/mixradio-retro/

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

díky!
Radio Retro právě vysílá na těch stávajících frekvencích po rádiu Danubius. Já to chytím na 100.5Mhz ale už je to zarušené z vysílače Vltava,který jede na 100.4Mhz z Hodonína a pak ještě 100.7Mhz -bývalé rádio Rock FM (myslím,že tam momentálně hraje radio Děvín)

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Začátky fun radia v Bratislave byli pro mne "zlaté časy", rád na to vzpomínám. Už se nemuselo poslouchat Ó3. Zdá se to jenom mně, nebo jsme si tu hudbu v té době tak-nějak "víc vážili"?...

Dm920 triple+fbc, 105gib+85fuba multifeed

tukan
Registrace: 10/2005
Příspěvků: 4 084
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Dnes je v podstatě neomezený přístup ke kvalitní muzice, to dříve určitě nebylo. Byli jsme rádi za Ö3, B3, ANTENNE atd. V ČR éteru je v současné době naprostá katastrofa, samé české stračky a ještě k tomu z doby předrevoluční(80-léta). Impuls, Blaník - hnuj...

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@tukan

člověk si toho podle mne více vážil už jen z toho důvodu,že jsi svoji oblíbenou písničku či skupinu dost dlouho sháněl,než si ji potom někdy např. na kazetě sehnal.
Tedˇkom je vše jiné-stačí znát interpreta a stáhneš si vše za pár sekund z netu.Prostě doba je jiná a "konzument" také....
:lookaround: :lookaround:

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Keď som sa v prvej polovici 90-tych rokov často pohyboval autom v okolí Jihlavy a Havlíčkovho Brodu, tak medzi tými dvoma mestami hralo aj FUNko na autorádiu. Je pravda, že len na kopcoch, ale aj tak to bol pekný úspech. Bola to frekvencia z bratislavského Kamzíka.

4K Box HD61; parabola 80 cm; Twin monoblock 4.3

Crescenzio
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Melo by to byt radio pfetteti taky ho prijimam kdy jsou dobre podminky mozna se uz prejmenovalo zjistim vice info tez na autoradio kenwood

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

je to chytatelné z vysílače Kab-hegy,který má velice dobrou nadmořskou výšku,samotnou výšku vysílače a dostačující výkon vysílaných stanic.
Radio Pettofi má výkon 65kW a Retro Rádio rovných 100...
Proto se dají rádia dálkově přijímat-teda ne každý má ty možnosti.Ale na netu běží asi taky... :))) :)))

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Louskacek

Ahoj, nic neobvyklého, jezdívám touto trasou na Slovensko a jsou místa, kde na 93,9 MHz Petöfi rádió z Kabhédě prostě hraje díky tomu,že Zetko ze Zlína je stíněné kopci.Cesty signálu jsou nevyzpytatelné, zvláště když Maďaři jedou výkonem přes 65 kW, naproti tomu Zlín má pouhých 500W. Jestliže chceš mívat nejlepší úlovky svého života častěji, měl by jsi se zkontaktovat s někým z nadšenců dálkového příjmu v FM pásmu, nejbližší jejich setkání máš v Olomouci 30.listopadu v budově RCO.
;)

joki
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 121
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jamess96 Jóo to byly časy!!!

aj ja si spomínam na tie časy, keď som laboroval s dipólom v izbe, aby som našiel miesto, v ktorom namiesto brčania rušičky západného FM pásma - lokálneho TV vykrývača u nás na 5K, bolo počuť na 94,3 MHZ FUN rádio z 200km vzdialenej Bratislavi s ich humornými správami :))

Vantage HD 8000S, Amiko Alien 2 Triple Plus (S2 S2 T2/C) - Dual Boot OS: fw. Spark 1.2.76, Enigma 2 fw. openATV 5.1, 80cm parabola na motore

digitals
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 656
Odpověď v diskusním vlákně
 

@digitals

jasně že to bylo super a tehdá "nejlepší" SK rádio,když tam pouštěl mixy MC Vasil a při mikrofóně byl "Mravec"-byl totiž pihatý,zrzatý a - dokonce i Adéla Banášová tam "makala"...

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

*****

momentálně chytím Funko na 99.2Mhz...
Ale poslouchám jej sporadicky-už to není ono.... :8) :lookaround:

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 856
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Prijem VKV FM odrazem od... ceho??

Nejposlouchanější rádio na Slovensku je teď suverénně Expres a měl jsem velkou radost, že se mi ho před měsícem s novou anténní sestavou podařilo u Zlína chytit na 96,5 MHz. Chytá to na Moravě někdo z Vás?

DM 920, Unstable 19-2-2019 + GP4, Moteck SG 2100A + Gibertini 125Al (Ku 85,2°E - 45°W), Emme Esse 125Al (multifeed 36°E circ. pol. + 23.5°E), Gibertini 125Al (fix 56°E circ. pol.), Stab H-H 120 + Emme Esse 125AL C-band; Octagon SF4008 (Abertis)+TBS5925

rom2005
Registrace: 9/2009
Příspěvků: 1 735
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 60
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra