Quantcast

ČT digitálně: Posílení v Boskovicích, změna v Huslenkách

| redakce | tisk

Česká televize k 25. 2. 2011 změní v Huslenkách digitální opakovač na převaděč, k 28. 2. 2011 spustí dva nové digitální opakovače v Boskovicích a Rakovníku.

Digitální zemské vysílání České televize nyní šíří vedle 26 základních vysílačů velkého výkonu i dalších 51 vysílačů malého výkonu. K nim v závěru února 2011 přibudou další dva - v Boskovicích na Blanensku a v Rakovníku. V rámci sítě 1 proběhne na přelomu měsíce také změna na digitálním dokrývači v Huslenkách na Vsetínsku.

Digitální opakovače ČT Boskovice - Čížovky (29. kanál) i Rakovník - Okružní (34. kanál) budou uvedené do řádného provozu v pondělí 28. února 2011. Jejich úkolem bude posílení intenzity/kvality signálu sítě 1 v uvedených městech. Oba se zařadí do jednofrekvenčních sítí (SFN) v příslušných územních oblastech.

Česká televize upozorňuje, že u nově spouštěných digitálních dokrývačů může za nepříznivých místních podmínek dojít k následné úpravě vysílací technologie z opakovače na převaděč a tím pádem ke změně vysílacího kmitočtu. ČT proto doporučuje počítat s touto možností při případných úpravách STA.

Digitální opakovač ČT Huslenky - U Sivků bude v pátek 25. února 2011 změněn na digitální převaděč. Po jeho spuštění 7. února 2011 byla provedena revizní měření, ověřující reálný stav DVB-T vysílání v dané lokalitě. Ta ukázala, že v místě není možné provozovat opakovač s plným výkonem. Proto Česká televize rozhodla upravit vysílací technologii tohoto dokrývače. Úprava z opakovače na převaděč představuje z hlediska diváka změnu vysílacího kmitočtu. Signál se 25. 2. 2011 přesune z dosavadního 33. na 29. kanál.

Diváci přijímající multiplex veřejné služby z dokrývače U Sivků pak budou muset přeladit své digitální přijímače. V některých případech může být potřeba odborného zásahu na systémech společných televizních antén (STA) v bytových domech. Obec byla již dříve o chystané změně informována.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články