Quantcast

Podzim s ČT: 3 seriály, satira, sitkom, 18 dokumentů

| redakce | tisk

Česká televize nabídne na podzim tři velké seriály - detektivní sérii Rapl, historickou ságu Já Mattoni a druhou řadu seriálu Doktor Martin. Vedle nich se na obrazovce objeví i satira o fiktivním letu Čechů na Měsíc Kosmo, kancelářský sitkom Marta a Věra nebo skečový pořad Nádraží.

Každému z nově uváděných pořadů, které se na podzim objeví ve vysílání České televize, předcházelo dlouhé období tvůrčího vývoje a často i velmi náročné výroby. Každý z nich představuje zcela odlišný žánr, vyžaduje jiný kreativní přístup, a právě to, tedy důraz na všestrannou kvalitu a různorodost vnímám jako jedny z hlavních devíz původní tvorby České televize,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „V nadcházející sezoně tedy uvedeme výpravnou historickou ságu, vyzkoušeli jsme si takzvaný spin-off, kdy jsme v novém seriálu osamostatnili postavu policisty Kuneše známou z oceňovaného Cirkusu Bukowsky, a pokračujeme druhou řadou Doktora Martina. Přičemž česká adaptace je už nyní velmi vysoce ceněna i autory originálního formátu. Představíme také tři původní formáty okrajovějších žánrů, tedy satiru, sitkom a skečový pořad.“

Rapl, Já, Mattoni a Doktor Martin
Seriál Rapl se vrací k postavě svérázného detektiva Kuneše známého z Cirkusu Bukowsky a otevírá třináct nových kriminálních příběhů. V hlavní roli se objeví Hynek Čermák, pro nějž, po zmiňovaném Cirkusu Bukowsky a dvoudílném filmu Gangster Ka, půjde už o třetí spolupráci s režisérem a scenáristou Janem Pachlem.

Výpravná historická sága Já, Mattoni se odehrává v průběhu šedesáti let bouřlivého devatenáctého a začátku dvacátého století. Optikou stárnoucího Heinricha von Mattoniho vypráví příběh muže, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě. Seriál režiséra Marka Najbrta není jen složitým propletencem rodinných vztahů, je také obrazem tehdejší doby a její společnosti. Hlavní postavu svérázného podnikatele ztvárnili Alois a David Švehlíkovi.

Uznávaný chirurg Martin Elinger v první řadě seriálu Doktor Martin opustil Prahu a přestěhoval se do beskydského Protějova, kde místo složitých operací řešil bizarní lékařské případy i každodenní strasti místních obyvatel. Ve druhé řadě rodinného seriálu se Miroslav Donutil vrací v roli na první pohled arogantního a protivného obvoďáka v obleku.

Kosmo, Marta a Věra i Nádraží
Nový komediální cyklus Kosmo podle scénáře Tomáše Baldýnského vypráví příběh českých kosmonautů a jejich letu na Měsíc. Ten začíná ve chvíli, kdy se ukáže, že tento všemi zapomenutý a důkladně vytunelovaný státní projekt je kvůli hrozbě likvidační pokuty od EU nutné bezpodmínečně dotáhnout, a to až po triumfální moment, kdy národ u svých půllitrů bez dechu sleduje přímý přenos z přistání našich zlatých hochů (a jedné dívky) v cílové destinaci. Hlavními hrdiny Kosma je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří se připravují na let ve zchátralém výcvikovém středisku, ale i ministr školství se svým tajemníkem, kteří letu zajišťují politickou podporu i naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy.

Marta a Věra mají kam se vrátit. Na dvě neohrožené hrdinky čekají další divoká dobrodružství v nevyzpytatelné kancelářské džungli, kde se pokusí, vyzbrojeny pouze svým intelektem a sešívačkou, zdolat nová úskalí ve světě slevových serverů.

V další z novinek podzimní sezony, Nádraží, se objeví asi padesátka postav v podání Ondřeje Sokola, Martina Fingera, Igora Chmely, Michala Suchánka a Richarda Genzera.

Osmnáct televizních premiér dokumentárních filmů od předních českých tvůrců budou mít letos na podzim možnost zhlédnout diváci druhého programu České televize. Filmy od Heleny Třeštíkové, Olgy Sommerové, Petry Nesvačilové, Evy Tomanové, Šárky Maixnerové nebo Viktora Polesného od září na ČT2 v rámci Dokumentárního nebe.

Dvojka je tradičně prostorem pro to nejlepší z tuzemské dokumentární tvorby,“ říká ředitel programu Milan Fridrich a dodává: „Letos na podzim uvedeme v televizní premiéře celkem osmnáct solitérních dokumentů, za kterými stojí jak ta nejzvučnější jména české dokumentaristiky, tak nadějní debutanti.“

Osud prvorepublikové hvězdy Lídy Baarové přiblíží oceňovaná Zkáza krásou, která se letos na jaře stala nejnavštěvovanějším dokumentem v českých kinech. Dalším projektem Heleny Třeštíkové, který se na podzim dočká své televizní premiéry, je časosběrný dokument Mallory. Ten si z loňského karlovarského filmového festivalu odnesl cenu za nejlepší dokumentární film do 60 minut. Mezi další osobnosti portrétované českými dokumentaristy patří například disident a politický vězeň Pavel Wonka (Pavel Wonka se zavazuje), Antonín Kalina, který dokázal za války uchránit před likvidací přes tisícovku židovských dětí (Děti Antonína Kaliny), Eva Neugebauerová, která se z Masarykovy náruče dostala na poštovní známky (V Masarykových rukou); etnograf Vladimír Kozák (České stopy: Muž z obrazu), jeden z největších českých podvodníků všech dob Josef Eichler (Obchodník s deštěm - Josef Eichler) nebo farář Josef Toufar (Jako bychom dnes zemřít měli).

Dvojka tak uvede dokumentární komedii o energických důchodkyních, které se nenechají omezovat svým věkem a rozhodnou se nastudovat baletní vystoupení z Labutího jezera (Česká labuť) nebo příběh horolezce Radka Jaroše, který za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2 (Cesta vzhůru). Tématem české studentské revolty se ve stejnojmenném dvoudílném projektu zabývá Olga Sommerová a Pavel Kačírek zaznamenal zákulisí neúspěšné prezidentské volby Václava Havla v roce 1992 (Jak odchází prezident).

Současným společenským fenoménům, jako jsou tzv. singles či náhradní matky, se věnují filmy Víta Olmera (Láska není brambora) a Evy Tomanové (Duši neprodám). Další novinkou bude dokumentární detektivka o Berdychově gangu pohledem elitní policistky (Zákon Helena), kterou jako celovečerní film natočila herečka a režisérka Petra Nesvačilová. Osmnáctku podzimních dokumentárních premiér pak uzavírá Příběh pražské zoo mapující osmdesát pět let významné tuzemské instituce.

zdroj: ČT





Reklama




Vybrané články