4W: Paket ukrajinských programů se přesouvá na novou frekvenci

| redakce | tisk

Na satelitech Amos 2 a Amos 3, které jsou zaparkovány na pozici 4°W, dochází k přesunům programů a multiplexů. Vedle velkých změn u operátora pay-tv YES ve svazku Střední východ, probíhají úpravy v distribuci programů i v evropském svazku.

Nově se balíček ukrajinských převážně FTA programů objevil na kmitočtu 11,175 GHz. Tytéž programy se doposud vysílaly (a ještě vysílají) na frekvenci 10,759 GHz. Jde o paket s programy M1, M2, Telekanal STB, Milady Television, ICTV, Novy kanal, 24 Ukraine, Pershij Dilovij, QTV, Kultura Ukraine, Perskij Ukraine (vše FTA) a také Pershij Nacionalnyj (CA BISS). V multiplexu se vysílají i tři nekódované rozhlasové programy - Radio Ukraine International, Lux FM a Radio 24.

Přesuny programů a multiplexů může souviset s optimalizací kapacity na pozici 4°W a faktem, že družice Amos 2 je již na konci své očekávané životnosti. Nový satelit Amos 6, který měl Amos 2 v říjnu až listopadu nahradit, explodoval ještě před svým startem. Satelitní operátor Spacecom bude nadále poskytovat služby na pozici 4°W. U AsiaSatu si na 4 roky pronajal družici AsiaSat 8. Ta by měla zahájit provoz na pozici 4°W během prvního kvartálu po přesunu satelitu z původní pozice 105,5°E.

nové technické parametry:

• Amos 3 (4°W), freq. 11,175 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S/QPSK, FTA

původní technické parametry:

• Amos 2 (4°W), freq. 10,759 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S/QPSK, FTA

zdroj: flysat + vl.info