Quantcast

Amos-2 (4°W)

Pokrytí signálem družicí Amos-2 v Evropě Přesně ve 22 hodin a 30 minut našeho času odstartovala 27.prosince 2003 z kosmodromu Bajkonur nosná ruská raketa Sojuz Fregat s novým izraelským satelitem Amos-2.

Amos-2 bude mít k dispozici 11 aktivních transpondérů v Ku pásmu, k tomu ještě 3 záložní. Až 6 transpondérů může být použito pro Evropu. Ostatní transpondéry poslouží, stejně jako u Amos-1, pro pokrytí Středního Východu (max. 11); několik dalších pak pokryje Severní Ameriku (max. 3 pro downlink, max. 8 pro uplink).

Šířka pásma všech transpondérů u družice Amos-2 bude 72 MHz, transpondéry budou používat lineální polarizaci (Evropa: vertikální (uplink), horizontální (downlink), Střední Východ: horizontální a vertikální (uplink + downlink), Severní Amerika: horizontální (uplink i downlink).

Amos-2 bude zaparkován na pozici 4°W, kde již od roku 1996 slouží první izraelský satelit Amos-1, přes který vysílají polské, maďarské, rumunské, ukrajinské ale také i české a slovenské programy jako distribuční cestu pro hlavní kabelové stanice (HBO, HBO2, SuperMax, AXN, Spektrum, Minimax). Amos-1 je již takřka plně obsazen, družice Amos-2 bude připravena vyjít vstříc požadavkům dalších provozovatelů TV a R programů (nejen) ze Střední a Východní Evropy. Jako první provozovatel, který zveřejnil plány s využitím transpondérové kapacity Amos-2 je poskytovatel německé kabelové televize Primacom.

Předpokládaná životnost družice Amos-2 je 12 let. Ještě se nepotvrdilo úspěšné zprovoznění družice Amos-2 na orbitu a již nyní firma Spacecom informuje, že připravuje třetí družici Amos, která se objeví též na pozici 4°W, již v roce 2007.

Popisy k obrázkům:
Na prvním obrázku je znázorněno pokrytí signálem družice Amos-2 v Evropě. EIRP dosahuje maximálně 57 dBW, na většině území České republiky a Slovenska je se pohybuje EIRP okolo 52 dBW, v západních Čechách okolo 50 dBW, což znamená, že pro příjem bude postačovat parabolická anténa již od průměru 60 cm.

Pokrytí signálem družicí Amos-2 v Evropě
Druhý obrázek Vás seznamuje s evropskými transpondéry Amos-2 (ale i Amos-1). Jak jsme již uvedli výše, vertikální transpondéry poslouží pro uplink (signál na družici; horní část obrázku), pro downlink jsou určeny transpondéry s horizontální polarizací (stejně jako v případě Amos-1). Zajímavé je i využití tzv. sub-Ku pásma - 10,7 až 10,95 GHz, ve kterém jsou pro Evropu tři transpondéry. Další tři transpondéry jsou v pásmu 11,45 až 11,7 GHz.