Quantcast

Eutelsat 28A /dříve Eurobird 1/ (28,5°E)

Francouzský satelitní operátor Eutelsat Communicaitons k 1.3.2012 přejmenoval všechny své stávající satelity. Od tohoto data se Eurobird 1 jmenuje Eutelsat 28A.

logo Eurobird

EUROBIRD (28,5°E)

ÚVOD
V roce 1999 si Eutelsat objednává satelit pod jménem EuroBird (tm) od mezinárodního konzorcia zprostředkující Aerospatiale k provozování telekomunikačních služeb hlavně v regionu střední Evropy. EUROBIRD je konstruovaný k provozování 24 kanálů s provozní životností 12 let. Satelit byl vynesen na geostacionární dráhu 8.března 2001 ve 22.51 GMT raketou Ariane 5.

ÚLOHA SATELITU EUROBIRD
EUROBIRD bude umístěn na pozici 28,5E, na původní pozici Eutelsatu avizovaným systémem satelitů Europesat-1. Satelit bude poskytovat provoz za DFS2-Kopernikus, telekomunikační služby, obchodní služby, satelitní přenos dat, televizní a rozhlasové programy.

Pokrytí signálem satelitu Eurobird - pevný vyzařovací svazek
 Obr. č.1 - Pokrytí signálem satelitu Eurobird - pevný vyzařovací svazek
Vysoký vysílací výkon EUROBIRDu umožní v celé střední Evropě příjem vysílaných programů a multimediálních dat s velmi malou parabolou uvnitř vyzařovacího diagramu.

VLASTNOSTI SATELITU
EUROBIRD je navržen k provozování 24 transpondérů minimálně po dobu životnosti satelitu 12 let. Satelit má transpondéry se šířkou 72 MHz a 33 MHz.

B a C kanály (každý má šířku pásma 72 MHz) jsou připojeny na pevný vyzařovací svazek (uplink i downlink). Obrázek č.1 ukazuje příslušný příjem a vysílání v tomto vysílacím svazku. Dále má satelit Eurobird dva řízené eliptické svazky kterým může být nezávisle ozářeno jakékoliv viditelné místo na Zemi.

Pokrytí signálem satelitu Eurobird - řízený vyzařovací svazek (Spot1)
 Obr. č.2 - Pokrytí signálem satelitu Eurobird - řízený vyzařovací svazek (Spot1)
Šest kanálů F v pásmu 14.00 - 14.25 / 12.50 - 12.75 GHz (každý se šířkou pásma 72 MHz) jsou přepínatelné mezi pevným vyzařovacím svazkem a jedním řízeným svazkem nezávisle na uplinku a downlinku. Obrázek č.3 zobrazuje vysílání přes řízený svazek 'Spot2'.

V pásmu 14.25 - 14.50 / 11.45 - 11.70 GHz má 6 D kanálů šířku pásma 72 MHz připojené na pevný vyzařovací svazek (uplink + downlink) a dvanáct D kanálů se šířkou pásma 33 MHz připojené na druhý přepínatelný svazek. Kanály D jsou přepínatelné mezi pevným vyzařovatelným svazkem a řízeným (steerable) svazkem nezávisle na uplinku a downlinku. Obrázek č.2 ukazuje vysílání přes řízený svazek 'Spot1'.

Pokrytí signálem satelitu Eurobird - řízený vyzařovací svazek (Spot2)
 Obr. č.3 - Pokrytí signálem satelitu Eurobird - řízený vyzařovací svazek (Spot2)
S možností zavedení komunikace uvnitř řízeného svazku (steerable beam), EUROBIRD tedy nabízí efektivní prostředky k nastavení komunikačních sítí na národní nebo regionální úrovni.

PROVEDENÍ SATELITU
Satelit EUROBIRD je postaven mezinárodním conzorciem pod vedením Aerospatiale France jako primární dodavatel a zahrnuje DASA Germany, Alenia Aerospazio Italy a Space Systems / Loral (U.S.) jakožto hlavní subdodavatel.

EUROBIRD má stabilizaci ve třech osách.Parabola.cz


Vypracováno podle materiálu společnosti Eutelsat (www.eutelsat.com)