Quantcast

Express A3 (11°W)

Pokrytá území signálem satelitu Express A3, zóna 3
Obr. č.1: Pokrytá území signálem satelitu Express A3, zóna 3, C-pásmo, EIRP max 40 dBW, transpondéry číslo 8,10
Satelity Express-A3 jsou konstruovaný pro provoz stálých satelitních služeb. Transpondéry satelitu zvládnou zatížení vysílání všech typů provozu, včetně televizních a rozhlasových programů, telefonů, dat, videokonferencí a rovněž vysokorychlostí Internet.

Express-A3 je následníkem série (v porovnání s předchozími družicemi Express) s delší životností satelitu, větší kapacitou, rozšířeným vyzařovacím diagramem v C i KU-pásmu, které je velmi důležité pro kabelové TV a sítě VSAT.

První raketa v Intersputniku další generace služeb satelitů série Express-A3 byla 12.března 2000, komerční provoz začal na satelitu 25.května 2000 na orbitální pozici 80°E, pojmenovaný jako Express-6A nahradil původní satelit Express-6 a přinesla na tuto pozici satelit s vyšší životností a větší kapacitou. Na orbitu byly provedeny testy a ukázalo se, že technické parametry satelitu a transpondérů plně vyhovují původním návrhům.

Pokrytá území signálem satelitu Express 3A, zóna 1
Obr. č.2: Pokrytá území signálem satelitu Express 3A, zóna 1, C-pásmo, EIRP max 36,5 dBW, transpondéry číslo 5, 7, 9, 15, 16, 17, 18
Express-6A je užívána ruskou televizí TV6 a TV Centr; hlavně mezinárodními telekomunikačními opertory (Rostelecom, Rustel, Beltelecom, Kyrghyztelecom, Telecommunication Administration of North Korea, Montelecom, Vietnam Telecom, VSNL); a také je věnováno síťovým operátorům (Anakom, Business Svyaz Holding, Insat Holding, Sirena).

Druhý satelit nové generace Express-3A byl vynesen z kosmodromu Baikonur z Kazachstánu 24.června 2000 za pomocí nosné rakety Proton. Nový satelit nahradí starší Statsionar-11 (Gorizont-26) na orbitální pozici 11°W. Transpondéry satelitu Express-3A budou užívány hlavně pro vysokorychlostní přenos internetu přístupný kanál do Středního východu a Afriky z Evropy, stejně tak jako z Jižní Ameriky.

Satelity Express-A jsou vybaveny 17-ti transpondéry v C a KU-pásmu o vysokém výkonu. Ruský Krasnoyarsk je hlavním dodavatelem pro satelity série Express-A. Satelit je vyvinutý NPO PM, zatímco Alcatel Espace France dodává užitečné zařízení.
Pokrytá území signálem satelitu Express A3, zóna spot, C-pásmo, EIRP max 40,5 dBW, transpondér číslo 14
Obr. č.3: Pokrytá území signálem satelitu Express A3, zóna spot, C-pásmo, EIRP max 40,5 dBW, transpondér číslo 14

Pokrytá území signálem satelitu Express A3, Global Beam, C-pásmo, EIRP max 30 dBW, transpondér číslo 11
Obr. č.4: Pokrytá území signálem satelitu Express A3, Global Beam, C-pásmo, EIRP max 30 dBW, transpondér číslo 11