Quantcast

Eutelsat W3A (7°E)

Proton vynesl družici Eutelsat W3AV noci z 15. na 16.března 2004, přesně 6 minut po půlnoci středoevropského času odstartovala z platformy 24 komplexu 81 z kazašského kosmodromu Bajkonur zmodernizovaná nosná ruská raketa Proton M s blokem Breeze M. Raketa Proton vynesla nový telekomunikační satelit Eutelsat W3A, který bude zaparkován na pozici 7°E.

Přímý přenos startu rakety Proton se satelitem Eutelsat W3A mohli sledovat diváci v Evropě přes družici Hot Bird 6 (13°E), na transpondéru Telespazio Network, na kmitočtu 11,178 GHz, polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4. Ve studiu programu firmy ILS, odpovědný za start rakety Proton z Bajkonuru byl Eric Laursen, viceprezident a šéf této firmy. Po startu promluvil i šéf společnosti Eutelsat, Giuliano Berretta.

V době startu rakety bylo v Bajkonuru mínus 5 stupňů Celsia a vál severní vítr o rychlosti 5 m/s. Samotný start rakety Proton a průběh startu proběhl bez problémů. Během přímého přenosu byl zobrazován trajektor letu s postupem letu rakety a další plánovaná fáze letu. Koncem přímého přenosu byly zobrazeny všechny vyzařovací diagramy nového satelitu Eutelsat W3A.

Družice Eutelsat W3A bude mít celkem 58 transpondérů (50 v provozu) a na pozici 7°E nahradí stávající družici Eutelsat W3, která se později přesune na novou pozici.

Pokrytí signálem Eutelsat W3A
    Eutelsat W3A bude plnit celkem 4 úlohy:
  • až 35 transpondérů poslouží jako plná náhrada za současný satelit W3, z toho 11 transpondérů může být využito na wide-beam, který pokryje Evropu, severní Afriku a Střední Východ, případně je možné využít svazek, který pokryje jihovýchodní Evropu včetně Turecka.
  • až 12 transpondérů lze použít pro širokopásmový internet
  • až 8 transpondérů je určeno pro obousměrný přenos dat mezi Evropou a Afrikou
  • až 3 transpondéry lze využít pro komunikační přenosy v Africe

Satelit Eutelsat W3A na bází Echostar E3000 dodala francouzská firma EADS Astrium. Předpokládaná životnost Eutelsatu W3A je 15 let.

Pokrytí signálem Eutelsat W3A
Na prvním diagramu je zobrazeno pokrytí signálem ze svazku "A". V hlavní zóně pokryté signálem (i v ČR a na Slovensku) dosahuje EIRP hodnoty 48 dBW.
Na druhém obrázku vidíme pokrytí signálem ze svazku "B", který pokrývá převážně Itálii, Řecko a Turecko o EIRP 51 dBW. V ČR se bude EIRP pohybovat okolo 49 dBW, na Slovensku okolo 47-49 dBW. Tento svazek bude pravděpodobně používat turecká pay-tv Digiturk.
Pokrytí signálem Eutelsat W3A
Svazek "C" pokrývá takřka celou Evropu. V hlavní zóně je sever Francie, země Beneluxu, západ Německa a dále pak jižní část Itálie, země bývalé Jugoslávie, Řecko a západní Turecko. Zde dosahuje EIRP 52 dBW. V ČR a na Slovensku bude hodnota EIRP nižší okolo 51 dBW.
Pokrytí signálem Eutelsat W3A
Čtvrtý diagram umožňuje pokrýt značnou část jižní Afriky. V hlavní zóně dosahuje EIRP hodnoty "jen" 45 dBW.