V noci z 15. na 16.března 2004, přesně 6 minut po půlnoci středoevropského času odstartovala z platformy 24 komplexu 81 z kazašského kosmodromu Bajkonur zmodernizovaná nosná ruská raketa Proton M s blokem Breeze M. Raketa Proton vynesla nový telekomunikační satelit Eutelsat W3A, který bude zaparkován na pozici 7°E.
Přímý přenos startu rakety Proton se satelitem Eutelsat W3A mohli sledovat diváci v Evropě přes družici Hot Bird 6 (13°E), na transpondéru Telespazio Network, na kmitočtu 11,178 GHz, polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4. Ve studiu programu firmy ILS, odpovědný za start rakety Proton z Bajkonuru byl Eric Laursen, viceprezident a šéf této firmy. Po startu promluvil i šéf společnosti Eutelsat, Giuliano Berretta.
V době startu rakety bylo v Bajkonuru mínus 5 stupňů Celsia a vál severní vítr o rychlosti 5 m/s. Samotný start rakety Proton a průběh startu proběhl bez problémů. Během přímého přenosu byl zobrazován trajektor letu s postupem letu rakety a další plánovaná fáze letu. Koncem přímého přenosu byly zobrazeny všechny vyzařovací diagramy nového satelitu Eutelsat W3A.
Družice Eutelsat W3A bude mít celkem 58 transpondérů (50 v provozu) a na pozici 7°E nahradí stávající družici Eutelsat W3, která se později přesune na novou pozici.
Eutelsat W3A bude plnit celkem 4 úlohy:- až 35 transpondérů poslouží jako plná náhrada za současný satelit W3, z toho 11 transpondérů může být využito na wide-beam, který pokryje Evropu, severní Afriku a Střední Východ, případně je možné využít svazek, který pokryje jihovýchodní Evropu včetně Turecka.
- až 12 transpondérů lze použít pro širokopásmový internet
- až 8 transpondérů je určeno pro obousměrný přenos dat mezi Evropou a Afrikou
- až 3 transpondéry lze využít pro komunikační přenosy v Africe
Satelit Eutelsat W3A na bází Echostar E3000 dodala francouzská firma EADS Astrium. Předpokládaná životnost Eutelsatu W3A je 15 let.
Na prvním diagramu je zobrazeno pokrytí signálem ze svazku "A". V hlavní zóně pokryté signálem (i v ČR a na Slovensku) dosahuje EIRP hodnoty 48 dBW.
Na druhém obrázku vidíme pokrytí signálem ze svazku "B", který pokrývá převážně Itálii, Řecko a Turecko o EIRP 51 dBW. V ČR se bude EIRP pohybovat okolo 49 dBW, na Slovensku okolo 47-49 dBW. Tento svazek bude pravděpodobně používat turecká pay-tv Digiturk.
Svazek "C" pokrývá takřka celou Evropu. V hlavní zóně je sever Francie, země Beneluxu, západ Německa a dále pak jižní část Itálie, země bývalé Jugoslávie, Řecko a západní Turecko. Zde dosahuje EIRP 52 dBW. V ČR a na Slovensku bude hodnota EIRP nižší okolo 51 dBW.
Čtvrtý diagram umožňuje pokrýt značnou část jižní Afriky. V hlavní zóně dosahuje EIRP hodnoty "jen" 45 dBW.