ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
CryptoBox 800 UHD

30 let od spuštění teletextu

| redakce | tisk

Dvě významná výročí pro mediální scénu se vážou k začátku tohoto měsíce. Dne 1. května bylo před 65 lety na území tehdejšího Československa zahájeno zkušební televizní vysílání a před 30 lety experimentální vysílání teletextu.

Teletextové stránky byly po třech letech příprav uvedeny do veřejného zkušebního provozu 1.5.1988 na druhém programu Československé televize (ČST). Prostřednictvím teletextu diváci získali přístup k aktuálnímu zpravodajství z domova a ze světa, předpovědi počasí, sportovním výsledkům a k televiznímu programu.

Jak vypadal teletext ČST před oficiálním startem. Záběr: ČST/ČT
▲ Jak vypadal teletext ČST před oficiálním startem. Záběr: ČST/ČT

Zpočátku byl teletext pro mnoho domácností nedostupný - na trhu nebyly televizory s dekodéry teletextu. Druhou překážkou byla i omezená dostupnost teletextu, která je závislá na televizním signálu. Tehdy ale ČST nevysílala 24 hodiny denně ale jen několik hodin.

Ukázka HbbTV teletextu ČT
▲ Ukázka HbbTV teletextu ČT

Za 30 let se teletext po obsahové stránce proměnil - přináší více informací než dříve. Po stránce technické se ale výrazně nezměnil - nadále obsahuje velmi jednoduchou grafiku a jeden druh fontu. Tento handicap řeší teletext šířený prostřednictvím HbbTV aplikace (je vyžadován přístroj s HbbTV a připojení k internetu).

Teletext přežil přechod z analogového na digitální vysílání v SD a HD a internetovou éru. Nadále je teletext zdrojem aktuálních informací prakticky kdekoliv, kde je dostupný terestrický nebo satelitní signál a nevyžaduje připojení k internetu. Vedle veřejnoprávního vysílatele ČT dnes v Česku nabízí teletextové služby také i největší komerční televize Nova, Prima a Barrandov.