Quantcast

Nedělní večery na ČT art budou patřit opeře

| redakce | tisk | názory

Třináct světových hvězd operního nebe představí nová série Velké operní hlasy. Záznamy slavných koncertů a inscenací i dokumenty přibližující soukromý život pěvců a pěvkyň tvoří mozaiku toho nejlepšího ze světa opery.

Cyklus začíná na ČT art v neděli 12. ledna ve 20:15 a poběží až do června.

Projekt volně navazuje na loňskou přehlídku nejlepších světových dirigentů, která představila významné osobnosti s taktovkou, od starých černobílých záznamů až po koncerty ze současnosti. Série Velké operní hlasy podobným způsobem přiblíží hvězdné operní pěvce z minula i dneška v jejich slavných rolích i životních osudech,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Gabriela Benačková, Prodaná nevěsta (foto: Česká televize, Miroslav Pospíšil)
▲ Gabriela Benačková, Prodaná nevěsta (foto: Česká televize, Miroslav Pospíšil)

V seriálu figurují osobnosti opery 20. století, jako byli Luciano Pavarotti, Maria Callas či Montserrat Caballé, žijící klasici jako Plácido Domingo, Gabriela Beňačková či Kiri Te Kanawa i pěvci, kteří si svůj profesní vrchol právě užívají, například Juan Diego Flórez, Jonas Kaufmann, Bryn Terfel či Piotr Beczała.

Někdy je představíme v inscenacích slavných operních domů, někdy při koncertech a někdy i dokumentární formou. Výběr je limitován počtem týdnů v jarním schématu i dostupností záznamů, zejména u pěvců, kteří již nežijí, ale se snahou o pestrost a reprezentativnost jmen. A také aby zde byli rovnoměrně zastoupeni pěvci a pěvkyně. Chceme zkrátka využít unikátní vysílací prostor, který tu díky ČT art máme,“ říká Tomáš Motl, který se na seriálu podílel i dramaturgicky. „Na začátku byl výběr slavných jmen, který se postupně zpřesňoval tím, co se naší akvizici podařilo objevit, nasmlouvat a nakoupit,“ popisuje koncepci série.

Start cyklu Velké operní hlasy je reprezentativní. První čtyři díly jsou věnované Lucianovi Pavarottimu, jedné ze superstar operního světa, kterou seriál představí v rolích Pucciniho či Verdiho oper i v oceňovaném dokumentu oscarového režiséra Rona Howarda.

Českému publiku budou blízké dvě vynikající slovenské sopranistky: Gabriela Beňačková a Edita Gruberová. Beňačkovou, která zpívala v Národním divadle, dlouhodobě žije v Praze a Češi si ji v dobrém slova smyslu přivlastnili, diváci uvidí v rolích Mařenky v nesmrtelné televizní inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty z roku 1981 či zpěvačky Emilie Marty v Janáčkově Věci Makropulos z Mahenova divadla v Brně. Editu Gruberovou, která odešla na počátku 70. let do emigrace a zpívala v newyorské Metropolitní opeře, milánské La Scale, v Královské opeře v Londýně, v pařížské opeře a na dalších prestižních scénách, seriál přiblíží v jejích nejslavnějších rolích v operách Kouzelná flétna a Rigoletto.

Na otázku, který díl divákům osobně doporučuje, Tomáš Motl říká: „Kromě již zmíněného Luciana Pavarottiho se těším zejména na Marii Callas v roli Tosky z roku 1964. Nejenom že jde o asi nejvýznamnější pěvkyni druhé poloviny 20. století, ale mnoho lidí, kteří mají operu rádi nebo se jí odborně věnují, vám potvrdí, že právě její ztvárnění hlavní role v Pucciniho opeře patří k těm nejmagičtějším momentům operní historie. Jsem rád, že se o tom můžeme sami přesvědčit.“

Velké operní hlasy najdete také v iVysílání.

zdroj: ČT

názory čtenářů




Reklama




Vybrané články