Doku série Žraloci na Viasat Nature
| redakce | tisk | názoryŽraloci jsou již dlouho zdrojem strachu i fascinace. Tyto dravé ryby, které žijí v oceánech již více než 400 milionů let, patří k nejrafinovanějším lovcům v přírodě.
Jejich velikost se pohybuje od několika desítek centimetrů až po více než 12 metrů a největší jedinci, jako je velký bílý žralok, mohou vážit přes dvě tuny. Ačkoli jsou útoky žraloků na člověka poměrně vzácné, počet smrtelných případů se v roce 2023 zdvojnásobil, což vědce přimělo k tomu, aby se chováním těchto predátorů blíže zabývali.
Dokumentární seriál Žraloci, který bude mít premiéru v pátek 21. března ve 20:00 na Viasat Nature, nabízí převratné informace o těchto tajemných tvorech. Zde je pět faktů, které vás možná překvapí!
1. Ne všichni žraloci jsou obři, i ti menší mohou být smrtelně nebezpeční.
Ačkoli je žralok bělavý menší než žralok bílý, je známý jako jeden z nejagresivnějších druhů. Tento relativně malý žralok má často na svědomí útoky na potápěče a trosečníky. Dokument Žraloci vypráví příběh britského turisty, který byl při potápění v Rudém moři napaden tímto dravým druhem. Také během druhé světové války byly oceánští žraloci bělaví považováni za obzvláště nebezpečné pro člověka, jelikož napadali trosečníky ztroskotaných lodí.
2. Žraloci jsou kanibalové.
Některé druhy žraloků, například kladivouni, jsou kanibalové. Mohou napadat příslušníky vlastního druhu, což je v živočišné říši vzácné. Zajímavé je, že vědci zjistili, že někteří žraloci v děloze požírají slabší embrya, aby zvýšili své šance na přežití. Toto chování bylo pozorováno u žraloků tygřích písečných. Ukazuje to, jak nelítostný je boj o přežití, a to i v nejranějších stádiích života.
3. Velký bílý žralok je skutečným mistrem v přežití.
Žraločí zuby, jeho nejnebezpečnější zbraň, jsou neuvěřitelně odolné a mohou v sedimentech přežít miliony let. Dokument nahlíží do zákulisí pitvy velkého bílého žraloka a odhaluje neuvěřitelnou stavbu jeho čelistí a útočné mechanismy, které z něj činí jednoho z nejúčinnějších lovců na světě. Studie navíc ukázaly, že velký bílý žralok má jedinečný imunitní systém, který mu pomáhá vyhnout se infekcím a rakovině.
4. Žraloci mohou žít ve sladké vodě.
Většina lidí si žraloky spojuje výhradně s oceánem, ale jeden z nejagresivnějších druhů, žralok bělavý, má schopnost přizpůsobit se životu ve sladké vodě. V dokumentu jsou uvedeny případy útoků těchto predátorů i v řekách a jezerech, což dokazuje jejich pozoruhodnou přizpůsobivost. Žraloci bělaví byli nalezeni v Amazonce, Nilu, a dokonce i v Mississippi, což ukazuje, jak působivá je jejich schopnost adaptace.
5. Megalodon, největší žralok, který kdy žil.
V dokumentu Žraloci se můžete podívat také na největší zkamenělé zuby Megalodona, dávného žraloka, který dosahoval délky až 20 metrů a vážil až 60 tun. Přestože se předpokládá, že tento obří predátor vyhynul přibližně před 3,6 miliony let, jeho mohutná silueta stále vzbuzuje představivost vědců a milovníků podmořských záhad. Některé teorie naznačují, že megalodon mohl vymřít v důsledku klimatických změn a konkurence velryb.
Dokument Žraloci poskytuje nejen velkolepým pohledem na tyto úžasné predátory, ale také vědecky přiblíží jejich biologii a chování. Pokud chcete odhalit tajemství těchto fascinujících živočichů a zjistit, jaká nebezpečí číhají v hlubinách oceánů, nalaďte si v pátek večer 21.3. ve 20:00 pořad Viasat Nature!
Trailer:
zdroj: Viasat