Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Ahoj všem, mám autorádio v autě a při vypnutí ještě nějaký čas drží nastavení předvoleb, podsvětlení apod. Po delším čase (např. přes noc) se ale předvolby smažou a nastavení podsvětlení také. Zajímavé je, že anglický jazyk a čas tam normálně zůstanou a ty se smažou jen když odpojím permanentní napájení (žlutý vodič přes pojistku). Červený vodič s ISO konektoru se zapíná přes klíček. Tj. zapojeno je zřejmě správně a přehozeno není (měřeno měřákem) - ale stále nevím proč se mažou jen některé věci.. Může mít autorádio ještě nějakou záložní baterii uvnitř?..(např. jako má PC) Ta záložní by mohla být zničená a tím by se vysvětlovalo proč se něco smaže a něco ne. Má někdo nějakou zkušenost? Rádio jinak hraje dobře, ale to znovu-nastavování předvoleb mně štve. děkuji.. ;)

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Taky nejdříve prozraď co je to za autorádio. Paměťovaou baterku bych tam asi nehledal, spíše velké kondenzátory. Ale některá rádia (Grundig) měla i uložené naladění do malé paměti, takže ani odpojení baterie je nesmazalo. Dotaz ale spíše polož na NUKE Elekto bastlírna.

konas
Registrace: 12/2014
Příspěvků: 3 913
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Je to rádio neorigo s milionem funkcí zřejmě od někud z Koreje nebo podobné Asijské provenience..má i GPS apod. a vysouvací display 7" ..Napájet nelze stále (propojení obou drátů)to by sežralo autobaterii. děkuji..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Kolik to spotřebovává, když je to vypnuté?
Můj odhad: uvnitř je baterka, které je už vadná.
Ale jsou i jiná vysvětlení.
Pokud bys nechtěl/neuměl do toho zasáhnout, pak jediná možnost je valstní baterka pro +12V pro rádio a tu připojit přes diodu k hlavnímu spínanému napájení auta. Ta baterka by měla odpovídat tomu, co do toho teče a době, po kterou chceš, aby to drželo.
Může to být ledacos, 10 článků NiMH, stejně dobře jako nějaký malý olověný akumulátor...

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Asi spíše 9 NiMH. A k té diodě ještě v sérii nějaký odpor řádu pět ohmů/5W. Jinak by ta dioda mohla prvním zapnutím odcházet.

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Malý olověný akumulátor Shimatsu 12V/1,3Ah(zalitý) stojí v GM 245Kč a používá se právě jako jištění na zálohu dat.

konas
Registrace: 12/2014
Příspěvků: 3 913
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Ahoj Všem..děkuji za inspirace k řešení.. já se sem včera už nedostal..dnes změřím odběr spínaného přívodu k rádiu a dám vědět..obávám se ale že odběr bude velký a tím nepůjde nějaká menší záloha použít..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

No já myslím, že vypnuté rádio zase tak velký odběr mít nemůže...
Jsou celkem dvě možnosti:
a. rádio je vadné, protože trvalých 12 V by mělo udržet paměť, na to tam to napětí je. Může být baterka, může být ledaco jiného.
b. vada je v připojení - třeba tam těch trvalých 12V je jenom nějak podivně? Nebo je to zapojené nesprávně.
To řešení s dodatečnou baterkou je takový bastl, ale v principu fungovat bude. Jenom to rádio budeš muset nezapomínat vypínat. Odběr vypnutého rádia bude v mA, a to znamená že 100mAh baterky bude stačit na den nebo dva. Takže ta 1,3Ah to udrží tak dva týdny.

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

A jsi si jistý, že nemáš prohozené permanentní a spínané napájecí napětí?

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Keby to mal prehodene tak by si to asi vsimol ze sa mu radio nevypina klucikom od zapalovania.

Muro
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 256
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

TO: Saxon, no přehozené by to být nemělo..měl jsem původně zapojené nějakou dobu pouze proklemováním se žlutým přívodem s pojistkou a měřil i měřákem a to sice jak píše Antonín nesmím zapomenout vypínat ručně, ale takto mi to fungovalo a nic se namazalo - ale rádio bylo stále jakoby podsvícené (mřížka s hodinama), ikdyž bylo vlastně vypnuté a mám podezření, že možná i výkonové konce byli jakoby ve Standby a tudíž byl odběr větší = do rána a už jsem nenastartoval. Proměřím za chvilku kolik to vlastně na tom spínaném přívodu žere.Díky prozatím všem za zkušenosti a rady.

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

ještě maličkost s autem jezdím každý den cca 40 km.. stačí mi aby se nesmazalo do druhého dne ..a také ale aby se případný pomocný zdroj zase dobíjel..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Tak jsem ted změřil na spínaném přívodu klíčkem, že směrem k rádiu teče cca 5 mA.. ale nevím kolik teda teče permanentním přívodem, když přivedu tohle spínané napětí ..aby nezpůsobilo zase vybíjení - myslím to tak, že tohle malé spínané napětí může způsobit sepnutí nečeho v rádiu a následně velký odběr na permanentním přívodu a to mi zase tu autobaterku sežere.. v té zimě jsem celé rádio ted nevymontoval, abych změřil i tenhle drát - když ale bylo původně proklemované tak byl odběr cca 450mA když běžel pouze čas.

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Takže jsem zpřesnil měření, jelikož se mi to nezdálo..celkově rádio i ostatní periferie (alarm atd.) když je rádio vypnuté klíčkem mají odběr cca 100mA, pouze přívod k rádiu přes klíček odebírá 00 nic asi 5mA, když připojím přívod od klíčku k rádiu přímo k baterii tak vzroste spotřeba na cca 450mA tj. - těch 100mA a jsem na spotřebe rádia jako při zapnutém klíčku ale klidovém- vypnutém stavu a to je cca teda 350mA. Což je teda dost hodně..když připojím a budu živit ten přívod s 5mA tak to nic neřeší, druhý drát bude dost z hlavní autobaterie odebírat a zase ji to vytluče..musel bych zálohovat rádio jako celek ..a to už by byla elektrárna..asi je to tak (nevhodné slovo)ně udělané. V letním období kdy se nesvítí to ještě vyšlo a ted v zimě je to prostě odběr moc veliký.

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Kupoval si to priamo z ciny? Je to este v zaruke? Lebo toto je vec na reklamaciu.

Muro
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 256
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Je to koupené v v Čechách,ale mám to už nějaký čas a neřešil jsem spotřebu ..až když mi to začalo žrát baterii tak jsem se zaměřil na to co to žere.. vypadá to že spínací přívod zapne i koncáky a všechno pokud se na něm objeví napětí a tím je spotřeba rádia velká.. ještě mně napadlo to stejně přehodit tj. záměna přívodů co to udělá, aby to ti čínani nezapojili blbě uvnitř rádia a podle schéma i auta je to dobře ale vevnitř opačně a ten minimální odběr na tom spínaném přívodu by na to možná i nasvědčoval..nechtělo se mi ale do toho šťourat když je to podle schéma správně a i ten přívodní žlutý drát je pořád pod napětím..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Má někdo názor?

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Inac aj tych 100 mA pri vypnutom kluci je dost. Keby si teoreticky nejazdil tyzden tak je 16,8 Ah z baterky dole co je uz dost.

Muro
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 256
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Treba to rozobrat a pozriet alebo dat do servisu...

Muro
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 256
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

Tak jsem zkusil ještě přehodit přívody, ale to se rádio při vypnutí klíčku okamžitě zastaví..a zresetuje celé..tak jestli není uvnitř akumulátor co drží paměti tak už nevím..přes zimu asi nechám tak a na jaře klíčkový přívod asi zase spojím natvrdo.. nebo rozeberu jestli tam není nějaký záložní akumulátorek uvnitř..ted je zima že to ani nejde z kastlíku ven vyndat.

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

vyměnit rádio

Pokud to dělá od počátku, tak holt smůla na špatný model, nemá zálohovanou paměť a potřebuje trvalé napájení. Podrží to leda nějaký kondík na chvíli. Já loni koupil rádio z Číny za cca 6 litrů, funguje perfektně, paměť drží i když řadu dní nejezdím, baterku to nežere.

jindra7
Registrace: 12/2007
Příspěvků: 272
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

TO: Jindra, no já to měl zapojené tou klemou od začátku a je to koupené v Čechách od nějakého překupníka. Rádio hraje velmi dobře a navigace taky výborná a ostatní funkce také.. možná to tak bylo hned od začátku, ale neřešil jsem to do té doby než jsem koupil novou ale slabší autobaterii a ted v zimě už ji to prostě sežere..předtím tam byla snad 75Ah a nyní 40..na ježdění a ostatní stačí, ale rádio ji holt sní.. Adi je jednodušší dát tam zase silnou a když se jezdí každý den a rádio přepojím tou klemou mezi klíčkem a trvalkou tak bude jako dříve :-) no i takové prasárny někdy pomohou :-)

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

AKU vybíjení

Tak jako měnit baterku za skoro poloviční hodnotu je docela o ničem, to by mě ani nenapadlo zkoušet. Pokud to tu silnou nevybíjelo a vše fungovalo, tak máš řešení jasný, byť to neřeší příčinu. Ale ta je asi v rádiu a slušné minimálně těch 6 litrů stojí. Taky je možnost, že jsi nezapojil vodič s názvem backup, vím, že ho některá rádia mají, trvale tam potřebují napájení. Ale třeba ho tam ani nemáš. Někdy může mít nápis BATT nebo B+. Něco o tom píšou tady: https://www.chinavasion.com/Information_On_Installing_A_Car_DVD_Player.html
Pokud je to ten vodič, co používáš přes klemu na stálé napájení, tak by ale neměl baterku vybíjet, nepohání to celé rádio, jen to má zálohovat paměť. Leda by ten odběr v tvým rádiu způsoboval, že řídící jednotka v autě nepřejde do spánku a tak zůstávají viset i další obvody v autě. To už je pro autoelektrikáře. Multimetrem jde změřit odběr když se auto zamče dálkovým a počká se nějaké desítky sekund, jestli to vše usne.

jindra7
Registrace: 12/2007
Příspěvků: 272
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Mimo mísu : Mazání předvoleb autorádia

TO: Jindra, řešení se silnější baterii to je asi nejjednodušší. Vodič který popisuješ na zálohu tam prostě není ani na popisku od autorádia přímo na jeho těle tam žádný takový není.. jsou tam jen dva a to přes pojistku žlutý trvalý a červený přes klíček. Nějak jsem delší dobu po uzamčení nesledoval uspání řídící jednotky, ale zřejmě nějaké uspání funguje, protože při zapnutém vnitřním osvětlení se po půlhodině také vše vypne.. no zkusím jestě nějak otestovat, ale asi silnější baterie vyřeší jednodušejším způsobem..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra