Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem satelitů

Příjem přes stromy

Mám rád krajní polohy, tak jsem chtěl zkusil příjem 90°E a nic. Použitelný signál ze 120 paraboly jsem měl max. do 75°E dál už nic. Počkal jsem si tedy na zákryt družice se sluncem a přesně v okamžiku, kdy by měla být družice před sluncem, jsem pořídil tuto fotografii. Je možné, že i když ten strom není moc hustý, že signál neprojde?
https://ctrlv.cz/cgOX

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem přes stromy

Ještě bych mohl přesunout parabolu na další místo, kde je výhled volný, ale je ze všech stan okleštěný nějakou překážkou. Uplatňuje se u satelitního přijmu něco podobného jako Fresnelova zóna u mikrovlnných spojů, kde nestačí přímá viditelnost, ale je ještě nutný další prostor kolem?
https://ctrlv.cz/mYe6

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem přes stromy

Omare natoc poradne skew do leva pred parabolou pak uvidis peak tp pokud jej mas vodorovne tezko anezko zkus nejprv od 70e a pomale a posouvej parabolu a zvetsi skew 90 sem nedal ani na terasach v cern....

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem přes stromy

A dle obrazku cos poridil zapomen na tom miste na 90e uz rovnou v blr sem musel byt od stromu tak 300metru a to byla elevace vyssi pak to slo

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem přes stromy

Ten skew je vůbec divný, točil jsem s tím kolem dokola a moc se to neměnilo. Taky je tam polární závěs, ten už by to měl sám sledovat. Teď jsem nemocen, tak nemůžu experimentovat, jen vypisovat z postele.
https://ctrlv.cz/92rb

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

Škoda, že mi redakcia nechce umožniť vkladať sem obrázky (vedel by som to pekne ukázať na satellite directore), no ja mám 110 cm anténu na balkóne a cez chodník mi v priamom výhľade bráni strom už od 33°E. Napriek tomu mám v zime teraz o 16:39 hod na 33E SNR-16db, na 36E-16dB,39E-16dB, na 42E v európskom beame-16dB, na 45E-16dB, na 46E ešte locknem 11134MHz H (no už zvykne vypadávať), na 52E 12,4dB na Turkmen Sporte HD a na 53E mi ide bez výpadkov napr. Radio Javan. V lete idem max po 36E. Chcem tým povedať, že príjem cez strom možný je, no ide o akúsi zhodu okolností a rôznych náhod. Pri silných družiciach sa v zime na LNB predsa len nejaký signál cez ten porast dostane. Na 90E však prichádza do úvahy ešte jedna veľmi dôležitá a asi aj najdôležitejšia veličina, a to je elevácia. Ak je u mňa na západnom Slovensku len 3°, neviem, neviem, či na tú družicu v Čechách ešte vidieť (ak ovšem nie si odniekiaľ z Moravy). To by ešte možno šlo. No a pri takejto nízkej elevácii prichádza do úvahy aj šum zemského povrchu a iných nechcených vlnení, ktoré sa do signálu primiešajú a rušia ho, takže situáciu nemožno analogicky zrovnávať s družicami, ktoré sú z hľadiska dráhy vyššie a z hľadiska polohy je tá 90E aj o vyše 2000km ďalej ako napr. tá na 52E, čo tiež zaváži bez ohľadu na to, že má EIRP 52dBW. Je tam jednoducho veľa faktorov, ktoré na ten krajný príjem pôsobia. Čo sa týka skew, ak máš polárny záves, s LNB netoč, tam sa polarizačná rovina mení priamo v závislosti s otáčaním paraboly. Otázka znie aj, či si presne na dráhe, či máš tak dobre nastavený polarmount, že ti anténa mieri na družicu; z tých fotiek by som povedal, že na tak robustnú anténu mať na stožiari výložník a na ňom ju primontovanú je lotéria. Na takom kraji záleží na kolmosti stožiaru ešte viac a aj teda na tom celkovom zoštelovaní polarmountu. Resumé: podľa mňa, by ti ten strom až tak vadiť nemal, keby si videl ten môj, asi by si sa čudoval ako ja, že cezeň vôbec niečo chytám :O

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

Omare

A kde máš ten horizont?Pokuď nedáš 85E,tak nemůžeš dát 90.......to,co je na fotce je tak 80...

Femr, to bylo natáčení..... dnes TBS 5925 na 105cm a SG2100, 85E - 30W,olomoucký kraj, W98, W2000, WXP, Vista,W7(64) na plátno 250cm.

Kamil_k4
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 3 838
Galerie: Kamil_k4
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem přes stromy

Dej ten talíř na pořádný průměr stožáru a aspoň nad koruny stromů....jinak na družice na horizontu zapomeň.Aspoň 10m nad zemí. R^

Femr, to bylo natáčení..... dnes TBS 5925 na 105cm a SG2100, 85E - 30W,olomoucký kraj, W98, W2000, WXP, Vista,W7(64) na plátno 250cm.

Kamil_k4
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 3 838
Galerie: Kamil_k4
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Příjem přes stromy

... priatelia, platí že vlnová dĺžka sa rovná rýchlosti svetla deleno frekvenciou ktorú prijímame.... takže všetko je jasné... tí čo tomu rozumejú vedia o čo ide a tí ktorí nie- tak nech tu radšej nevypisujú a doštudujú si to... R^

dano01
Registrace: 11/2008
Příspěvků: 369
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Kamil_k4

Horizont vidím pouze ze střechy. Ale tato fotka ze střechy a ze země je pořízena zhruba ve stejný okamžik. Čas mi vyšel ze sluneční kalkulačky pro moji polohu.
Ta laminátová 120 s polárním závěsem je těžká jako kráva, tu na střechu tahat nebudu, tam mám jiné důležitější paraboly. Stožár zatím taky neřeším, mám to pouze na pokusy.
https://ctrlv.cz/RIs6

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

Skúsim teda aj ja tak prilepiť ten obrázok ako ty.
Uznávam, že aplikácia nemusí byť veľmi presná a ani som pri screenshote nestál presne za parabolou, ale hrubú orientáciu by ti tie obrázky mohli dať, že ak ide o listnatý strom, ktorý opadáva, šanca na príjem tu je. Určite je však lepšie, keby tam ten strom nebol. Nemôžeš ho orezať?

https://ctrlv.cz/6xiE
https://ctrlv.cz/GD4Y

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

@medecal64

To je ještě větší katastrofa než u mě. To máš půlku horizontu v čudu. To bydlíš v lese?
Ořezat strom určitě nepůjde, je v cizí zahradě. Taky nejsem příliš oblíben u sousedů, už jsem tady psal, že mají obavy o svoje zdraví z vyzařování mých parabol. Mám 4 na střeše a 3 dole.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

To poznám, mal som tie isté problémy, dokonca mi tvrdili, že tie vlny im vplývajú na zdravie, darmo som im hovoril, že všetky vlny pohltí ohnisko :) Nie, nebývam v lese, len ten strom je tesne pred panelákom. Robím kroky, aby ho mestská správa orezala, veď nezavadzia len mne, ale je nebezpečný aj pre cestnú premávku, pred domom je totiž prechod pre chodcov a nevidieť od východu prichádzať autá. Tu je inak samý strom, kurňa :))) A hovorím, v lee, keď je zalistený, tak končím niekde pri 33 alebo 36E a to už mám pripravenú hodiť tam 125cm. V činžiaku si však človek nevyberie. Tá moja predošlá 3m meshka bola na dvore domu, tam som mal výhľad od 76,5E do 45W a ešte predtým som ju mal tak, že videla na 83E, ale to boli ešte časy analógu a počiatkov DVB-S. Inak trošku ten obrázok skresľuje, lebo som to snímal asi 1,5 východne od paraboly, za parabolou to je predsa len trochu lepšie. Ale pre ilustráciu a tvoju tému, myslím, že ten obrázok poslúžil. Inak, ak bývaš v dome a máš manželku s pochopením, ja by som to riešil jednou a väčšou anténou. Tam sú potom už možnosti aj na C-pásmo, a to už je potom niečo iné.

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

Opravujem preklepy: nie v lee, ale v lete a 1,5m. Alkohol robí svoje... :)))

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

@medecal64

Manželka pochopení má, ale času se nedostává, to jen teď, že jsem nemocnej se rozepisuju. Snad až v důchodě, jestli se naše generace důchodu dožije. Taky ta těžká kovářská práce mi moc nejde. To rychleji fláknu na výložník další parabolu a jedem.
Byl by to můj sen, mít jednu otočnou parabolu, ale ta by musela být na hřebenu střechy. Hřeben střechy mám v ose sever-jih. Takže na západní straně mám paraboly na západní pozice a na východní zase na východní.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra