Quantcast

Diskuse

Archív diskusního fóra parabola.cz

Právě čtete stránku diskusního fóra serveru parabola.cz z archívu.
Do tohoto vlákna již nelze přidávat další reakce (režim READ-ONLY).
16.05.2009, 16:19.34

Aky vystup z HeadEndu?

Pre obytny dom s 80 bytmi. Moznosti su IP, DVB-C a DVB-t. Prenasat by sa malo 10x HDTV a kolko sa zmesti SD. Ma s tym niekto skusenost?
uživatel
gogo1
16.05.2009, 21:34.34

RE: Aky vystup z HeadEndu?

Nejde o zkusenosti,ale o veeelky kufr s prachama na technologii ,autorska prava.Ani UPC soudruzi z UPC nemaji 10 HDTV kanalu:) v siti.Jedno z moznych (teoreticky realnych reseni) je toto:
1) Prezicne provedene ucastnicke rozvody pro DVB-C i pripadne DVB-S,idealni je hvezdicova struktura.Pokud se pujde do DVB-C ,pak staci jednokabelove (signal DVB-C se da obdobne jako DVB-T rozbocovat,tedy vyhovi i kaskada) - naklad cca do 1 800,- Kc/zas BEZ DPH.
2) Transmodulatory pro HDTV obvykle DVB-S2 / DVB-C (dle vysilani HDTV) ,tedy 8PSK/QAM
a) Programy NOVA HD,NOVA SPORT HD,HISTORY HD, (3 programy)
b) Programy FILMBOX HD,EUROSPORT HD, (2 programy),
c) Programy DISCOVERY HD,BRAVA HDTV, (2 programy),
d) Programy ANIXE HD,ASTRA HD PROMO, (2 programy),
e) Programy ARTE HD,ZDF HD, (2 programy),

Cena 5 x transmodulatoru vcetne zdroje,zesileni a 3 x CA modulu a 3 x karet SKY LINK 140 000,- Kc bez DPH.

3) Transmodulatory pro SDTV DVB-S / DVB-C ,tedy QPSK/QAM
a) Programy CT1,CT2,CT4,CT24,PRIMA, (5 programu),
b) Programy JOJ,JOJ PLUS,BARANDOV, (3 programy),
c) Programy STV1,STV2,STV3,MARKIZA,TA3, (5 programu),

Cena 3 x transmodulatoru vcetne zdroje,zesileni a 3 x CA modulu a 3 x karet SKY LINK 55 000,- Kc bez DPH.

4) Ke kazdemu TV prijimaci HDTV DVB-C prijimac v cene cca do 4 500,-Kc Bez DPH.

A mas strihnutou po kulkach kabelovku v DVB-C pro 80 ucastniku,bez osetreni autorskych prav.

S autorskymi pravy to bude trochu horsi,myslim vsak,ze kdyz pri kontrole ukazes 80 karet SKY LINK s predplacenym HD PLUS ,nerekne nikdo ani ň.

Z uvedeneho vyplyva,ze je to v totalnim pytli a naprosto nerealne:)
uživatel
hdpe
16.05.2009, 23:03.25

RE: Aky vystup z HeadEndu?

To co si mi napisal viem a na margo, v ramci jedneho domu sa jedna o spolocne zariadenie. Moja otazka bola technickeho charakteru a nie su ani dolezite financie. Jedna sa hlavne o to, ze cez ktory modus dostanem von viac, a ktory sa najlepsie dialkovo riadi
uživatel
gogo1
17.05.2009, 07:45.31

RE: Aky vystup z HeadEndu?

Aha,pokud nejsou dulezite finance,pak je to jina.Pokud by se jednalo o klasickou koaxialni technologii DVB-T neb DVB-C,pak zakladni sire pasma je 47-862 MHz.
DVB-T :
- dle druhu modulace muzeme pocitat s datovym tokem cca 22 Mb/s ,tudiz do 1 DVB-T HDTV muxu dostanes s odrenym nosem 2 HD programy (neb 4 SD programy),
- Obvykle set top boxy DVB-T nedisponuji S - pasmem a tudiz mas k dispozici siri pasma 175-230 MHz,470-862 MHz ,cili nejmensi sire pasma,
- Multiplexor a modulator DVB-T MPEG-4 pravdepodobne nejdrazsi část ze všech zpusobu,modulace OFDM robustni ,relativne méně citliva na prenosove prostředí,
- Set-top jsou i v HD asi relativne nejlevnejsi a daji se vhodne vyuzit na pozemske muxy,

DVB-C :
- dle druhu modulace muzeme pocitat s datovym tokem cca 38 Mb/s ,tudiz do 1 DVB-C HDTV muxu dostanes s mene odrenym nosem 3 HDTV programy (neb 6 SD programu),
- Set-top boxy DVB-C disponuji S pasmem ,je k dispozici vetsi sire pasma (47)-862 MHz,
- Nemusel by se vytvaret novy mux,pouzil by se transmodulator ,coz je nesrovnatelne levnejsi (i kdyz o peníze nejde),modulace je relativne vice náchylná na chyby v přenosovém prostředí,
- Set-top boxy DVB-C budou asi o malinko drazsi nez DVB-T,

IPTV :
- dle pouzite site (nejobycejnejsi domaci sit CAT 5) je klasifikovana pro 100 Mb/s,tudiz pokud relativne budeme pocitat na prenos HDTV kanalu do 15 Mb/s ,je to zatím dostatecna sire pasma pro bezny domaci provoz internetu i set-top boxu,
- IPTV gateway + streamery ,nebude to nejlevnejsi,ale predpokladem ne drazsi jak DVB-T technologicke aplikace,naopak mozna drazsi nez nejlevnejsi DVB-C transmodulace,
- Lze nasadit dalsi pridavne sluzby stavebnicove,univerzalnost,dohled,
- Set-top boxy IPTV budou cca v cenove hladine set-top boxu DVB-C,

Rekl bych subjektivne toto,pokud nejsem financne omezen ,pak bych sel do reseni IPTV, ktere je ze vsech pohledu nejuniverzalnejsi.
uživatel
hdpe
17.05.2009, 08:42.16

RE: Aky vystup z HeadEndu?

Velmi pekne Ti dakujem. Urcite bude vsetko v MPEG-4. Pri cenovych kalkulaciach, ktore mam, vychadzala najdrahsie DVB-C a najlacnejsie IPTV ktora sa mi pozdavala aj z hladiska dialkoveho ovladania. Teraz zostava zodpovedat, ci je vyhodnejsie ist na 1GB a mixovat s internetom cez optiku, alebo dvojite rozvody.
uživatel
gogo1
17.05.2009, 08:50.54

@hdpe

Nevies nahodou ci uz na uzemi CS nieco take beha?
uživatel
gogo1
17.05.2009, 14:28.29

RE: Aky vystup z HeadEndu?

Zdar,samozrejme beha to avsak ve velkych sitich (napr. sit 802 cz neb PODA ..) ,v soucasnosti se rozjizdi RIO MEDIA (tito tahaji opticke vlakno az do bytu).Existuji jiste i mensi site v obcich (je otazkou,zda napr. nenakupuji hotove streamy).Doufam (presto,ze u nas v prijmu TV dominuje satelit) ,ze je nekdo z parabolaku na techto typech (i mensich) siti "zavesen" (napr. pro internet neb telefon)a ze se trebas ozve.Nepredpokladam,ze se ozve provider,ale co kdyz (na zkonzultovani nejlepsi a to jsi asi predpokladal).
uživatel
hdpe
17.05.2009, 16:14.40

RE: Aky vystup z HeadEndu?

Este raz ti dakujem. Samozrejme vacsina streamov bude zo satelitu. Som prekvapeny, ze priprava streamu az taka draha nie je (Decoding, Encoding). Samozrejme tam ma byt kopa kamier, odcitavanie energii, video vratnik s pamatou atd. Na Slovensku nie je o com hovorit s providerom, okrem internetu. Hadam sa niekto ozve co ma prakticke skusenosti.
uživatel
gogo1
25.08.2009, 18:52.04

ještě jiné řešení

Je tu ještě jiné řešení - jednokabelový rozvod sat.mezifrekvence (není třeba hvězdy, stačí běžná kaskáda a sat.zásuvky průchozí), vlastní DVB-S2 receivery u uživatelů a řádně ošetřená autorská práva.
Jinak se ještě jeví jako vhodnější alternativa s převody DVB-S(2) na DVB-T2. FullHD telky již mívají mpeg4 dekodéry a do DVB-T multiplexu lze narvat při nejvyšší modulaci kolem 30Mbps.
uživatel
PavelK