| 18.07.2009, 10:36.30 | |
Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyJakým praktickým způsobem ověřit správnost umístění LNB v ohnisku paraboly? Geometricky si to představit umím, ale prakticky vytvořit k tomu účelu náhradu pevné řídící plochy a tak odvodit pevnou polohu fokusu.. pro to už nemám ani fantasii. Zvlášť u offsetu paraboly. Máte někdo ponětí jak schůdně na to? Loni se D2MAC chystal na stejnou kontrolu polohy LNB, o postupu a výsledku se už nezmínil:https://www.parabola.cz/forum/topic-18242/1/ Vím, že si vymýšlím blbosti, když tak můj problém ignorujte. Všechny zdravím! |
![]() knawi |
| 18.07.2009, 10:53.10 | |
Vyrob přípravek.Možná tě tohle inspiruje:https://www.parabola.cz/clanky/3571/monoblok-duo-lnb-k-cemu-slouzi-a-jak-funguji-1/ https://www.parabola.cz/clanky/3574/monoblok-3-stupne-na-parabole-60-cm/ Pokud jsem tedy správně pochopil oč Ti jde. Parabola může mít deformace, které se projeví.... Signál (konkrétní tp) může být zarušen, to se projeví.... |
![]() mirasat |
| 18.07.2009, 11:34.28 | |
@mirasatTo je skvělé a určitě inspirující. Z článků je patrná tvoje velká praxe a šikovnost. Moje otázka je trochu příliš nepraktická a na vodě stavěná. Definice paraboly, jedné z kuželoseček, určuje množinu bodů v ploše, které mají od pevného bodu F (ohnisko) a pevné řídící přímky p (neprocházející bodem F), stejné vzdálenosti. Samozřejmě trojrozměrně, jsou to vzdálenosti bodu F od řídící plochy, navíc komplikované tím, že antény jsou výřezy (offsety) z parabol. U mojí paraboly výrobce udává v angl.údaj "F/D radio 0.66". Pokud ital. producent myslel radius, tak ten je anglicky "radii" (rediai). Ke všemu nevím, jak ten parametr využít k tomu, abych změřil, jestli poloha LNB vzhledem k talíři je korektní. A to měření by zjevně bylo taky složité.Ale fakt je, že je to asi blbost - inu prší, tak si vymějšlím. Jdu něco dělat a děkuju. |
![]() knawi |
| 18.07.2009, 13:47.01 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyV pionýrských dobách jsme to dělali tak, že jsme parabolu vylepili alobalem a pokusili se zapálit na slunci Rudé právo. Čím byla parabola přesnější, tím bylo kolečko kulatější a menší. |
![]() visper |
| 18.07.2009, 13:55.35 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku paraboly@visper: to je zajímavý. a opravdu se podařilo soustředit papršleky a zapálit rp?nojo no, každý rozumný mě poradí, ať umístím LNB do místa nejlepšího signálu a když to neumím, tak ať si zjednám. holt amatér |
![]() knawi |
| 18.07.2009, 14:20.34 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyJasně že zapálilo, i malá parabola. Velká zapálí i kus dřeva. |
![]() visper |
| 18.07.2009, 14:34.24 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyAle lnb na mieste najlepsieho prijmu nemusi byt presne v ohnisku-moze byt akoze "naskuleny(nasilhany)".A uz nam chyba niejaky decibelik.Najlepsie overenie by bolo v jari,ked su druzice v zakryte so slnkom(akurat vtedy je slnka malo) a natriet(nalepit) parabolu trebars alobalom a zistit si presne casy pre niektore druzice.@D2MAC-zaujimalo by ma ako si vtedy dopadol s nastavenim motora a paraboly(nejde mi do hlavy lepsi signal so silhajucim lnb). |
![]() Kasr |
| 18.07.2009, 14:36.36 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyA inac pouzivaju sa paraboly vhodne natrete aj na grilovanie. |
![]() Kasr |
| 18.07.2009, 14:40.10 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyto jsou věci!! to by šlo seřizovat, i bez vylepení alobalem, nastavením citlivýho předloktí, jako před koupáním miminek :))) když už nemám pořádnej měřák |
![]() knawi |
| 18.07.2009, 14:43.50 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku paraboly@Kasr: ano, to mám ověřený, že stačí opravdu málo a rozdíly v nastavení jsou poměrně velký. |
![]() knawi |
| 18.07.2009, 17:36.52 | |
Sferometrom by to sloAk mas zaujem zistit presne polohu ohniska, najschodnejsia cesta by bola zmerat lokalny polomer krivosti parabolickej anteny na niekolkych miestach sferometrom. Ak mas potrebne matematicke znalosti, z tychto zmeranych udajov sa da vypocitat dost presne poloha ohniska. Hacik je ale v tom, aka ma byt poloha konvertora voci tomuto ohnisku... Takze asi nezostava nic ine, len experimentovat. A mas pravdu, sam som zistil, ze posun konvertora dopredu-dozadu v drziaku ma na kvalitu signalu znacny vplyv. |
![]() namorvx |
| 18.07.2009, 17:54.54 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyOno ziadna parabola nema skutocne ohnisko v mieste lnb(cim lacnejsie,tym to plati viac),lebo kazda je viac-menej zdeformovana.A nie iba posun lnb dopredu,dozadu,ale aj rahno hore,dole,pripadne aj do stran. |
![]() Kasr |
| 18.07.2009, 18:36.56 | |
RE: Kontrola polohy LNB v ohnisku parabolyMáte pravdu a děkuju za názory. Uvědomuju si, že v hledání fokusu hraje roli několik proměnných a subjektivních faktorů. A tak je určitě nejúčinnější najít místo s dobrým signálem, pomocí osvědčeného postupu s resívrem a zobrazovačem u paraboly (když už nemám možnost s dobrým profi měřákem). Experimentu se nevyhnu ani s užitím výpočtů, jak správně píše namorvx. Ostatně pravděpodobně také s neurčitým výsledkem. Děkuju vám všem za reakce! |
![]() knawi |