Monoblok 3 stupně na parabole 60 cm

| Tisk

Rozhodl jsem se vyzkoušet, bude-li možno použít monobloku 3°, určeného pro parabolu 80cm, pro příjem družic o odstupu 4,3° s parabolou 60cm.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
obrázek

Nastavení pro příjem z pozic 19,2°E a 23,5°E na malé parabole J60 (Fe).


obrázek

Jak už je patrno z obrázku, použil jsem monoblok Maximum V-3 (universal 3° monoblock LNB, Gain: 55dB, N.F.: 0,2dB). K jeho uchycení posloužil třmen z multifokusu Vantage VT-MF4HV a plastová redukce 40/23 z jiného monobloku (4,3°).


obrázek

K uchycení monobloku většinou nelze použít standardní objímku dodávanou k parabole (náš případ), existují však i výjimky.


obrázek

Do ,,jeklu,, stačilo z boku navrtat otvor 8mm, matka M8 pasuje dovnitř skvěle. Otvor bylo třeba navrtat co nejdále od paraboly kvůli ohniskové vzdálenosti (krátký feed monobloku neumožňuje bohužel její seřízení).


obrázek

Podivné pootočení monobloku doprava si vyžádal zarušený signál transpondéru 11992 na 23,5°E , ostatním důležitým transpondérům vyhovoval klasický přímý směr. V,,hlavním ohnisku,, se nenacházel ani jeden ze dvou feed hornů. Nastavení azimutu a elevace paraboly byla provedena podle družice 23,5°E. Zkouška probíhala v Č.B. jednoho květnového večera pod zataženou oblohou. Skew byl kompromisem, mezi kvalitou signálu z obou družic obecně, a je patrný z obrázku. Hodnoty kvality signálu na Openboxu X-820CI ukazovaly na jednotlivých transpondérech u 23,5°E cca 93% až 98% a u 19,2°E 88% až 95%.


obrázek

Navíc se podařilo z původní objímky LNB zhotovit čepičku, aby voda nezatekla do ,,jeklu,,.

Shrnutí

Funkční a použitelné řešení pro ROZŠÍŘENÍ příjmu na původní 60cm ,,malé,, parabole.Podobných a často i lepších výsledků je možno samozřejmě dosáhnout použitím klasického multifokusu na větší parabole, či použitím motoru…

Na závěr bych se ještě zmínil o druhé možnosti. Firma Inverto se rozhodla zkonstruovat monoblok, přímo určený pro Holandský trh, 60cm parabolu a pozice 19,2°E + 23,5°E.


obrázek

Inverto IDLB-TWNM21-DUO43-6PP je k mání v provedení TWIN (obrázek), nebo QUAD (IDLB-QUDM21-DUO43-6PP). Jedná se o model pro konfiguraci 4,3°+ 60cm parabola.

Bylo by určitě zajímavé ho porovnat s popisovaným Maximum V-3.

mirasat