Nova HD a Nova Sport HD do kabelů a IPTV přes Smart Comp.

| Tisk

logo Společnost SMART Comp. a. s., provozovatel metropolitní optické sítě NETBOX®, zprovozní od 1. července 2009 distribuční síť, jejímž prostřednictvím mohou provozovatelé převzatého vysílání v kabelových systémech, včetně IPTV operátorů získat signál programů NOVA HD a NOVA Sport HD vyráběných společností CET 21 spol. s r.o. Distribuce prostřednictvím IP technologie umožní operátorům v České republice získat programy NOVA HD a NOVA Sport HD (v případě Slovenské republiky pouze NOVA Sport HD) a nabídnout je svým zákazníkům z řad domácností. Šíření NOVA HD a NOVA Sport HD dosud vyžadovalo přímé propojení operátora na předávací rozhraní v sídle společnosti CET 21, což omezovalo možnosti operátorů získat programy NOVA HD a NOVA Sport HD do svých programových balíčků a tím i sledování programů ve vysokém rozlišení v českých a slovenských domácnostech. Společnost CET 21 distribuuje signál programů vyráběných ve vysokém rozlišení do sítí jednotlivých provozovatelů převzatého vysílání pouze přes optickou síť. Diváci mohli dosud programy NOVA Sport HD a NOVA HD sledovat pouze v rámci testovacího režimu v sítích dvou IPTV operátorů, dvou satelitních operátorů a v rámci nepravidelného vysílání testu multiplexu 4.

Je velmi pravděpodobné, že vybudovaná distribuční síť bude brzy využita i pro distribuci programů NOVA, NOVA Sport a NOVA Cinema vysílaných ve standardním rozlišení, stejně jako programů dalších televizních společností.

IP obsah bude operátorům předáván v distribučních bodech Praha – Sitel, Brno – Kovoterm, Bratislava – SIX. Rozhraní pro připojení je FastEthernet 10/100 Mb/s případně GigabitEthernet 1000 Mb/s. Pokud bude operátor vyžadovat jiné rozhraní, příkladně ASI nebo SDI, je SMART Comp. připraven tento požadavek individuálně řešit. K dispozici bude konstantní bitový tok až 18 Mb/s na IP rozhraní s rozlišením 1920 x 1080i, které je v současné době nejvyšším vyráběným a distribuovaným standardem.

Distribuce signálu CET 21 probíhá přes dedikovanou optickou síť, která je připojena na předávací rozhraní studia. Ve spolupráci se společností SMART Comp. se nám podařilo najít maximálně bezpečné, kvalitní a cenově přijatelné řešení“ uvedl Ing. Martin Rajman, vedoucí projektu společnosti CET 21. „Jedná se o prestižní projekt, od kterého očekáváme příležitost získat a distribuovat další zajímavý televizní i VOD obsah a to nejen ve spolupráci s CET 21, ale i s dalšími televizními společnostmi v České Republice“ uvedl Marek Bukal, předseda představenstva a ředitel strategického plánování a rozvoje společnosti SMART Comp. a. s.

Dostupnost
Služba bude zprovozněna 1. července 2009 pro Českou republiku i Slovenskou republiku. Podmínkou získání signálu je písemný souhlas CET 21, smlouva se SMART Comp. a hrazení měsíčního poplatku společnosti SMART Comp. Společnost SMART Comp. nabízí i možnost individuálního připojení do distribuční sítě.

O společnosti SMART Comp. a. s.


Společnost SMART Comp. a. s. je provozovatelem telekomunikační optické sítě NETBOX® ve městech Brno, Praha, Jihlava, Havlíčkův Brod, Olomouc, Zlín a Opava. Nabízí rychlost připojení k internetu až 100 Mb/s bez omezení stažených dat . Díky své koncepci poskytuje síť NETBOX® spolehlivou triple-play službu (internet, VoIP a IPTV). Služby NETBOX® jsou dostupné pro více než 100 000 domácností a firem.

O společnosti CET 21 spol s r.o.
CET 21 je provozovatelem televizního vysílání programů NOVA, NOVA Sport a NOVA CINEMA na základě licencí k televiznímu vysílání na území České republiky udělených Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Programy NOVA a NOVA Sport jsou vyráběny jak ve standardním, tak ve vysokém rozlišení. Programy ve vysokém rozlišení jsou jednotlivým provozovatelům převzatého vysílání poskytovány pouze po optické lince. Od spolupráce se společností SMART Comp. si společnost slibuje rychlé rozšíření svých HD programů do sítí kabelových a IPTV operátorů a následně i zvýšení sledovanosti a loajality svých diváků.

Přenosy v nativním HD formátu tvoří v současné době téměř 40 % programu NOVA Sport. Týdně je možno ve vysokém rozlišení shlédnout 3 přímé přenosy Premier League, 2 přímé přenosy NHL, vybrané přenosy NBA či přímé přenosy turnajů European PGA tour (včetně Czech Golf Open 2009 a British Open 2009). Diváci se v těchto dnech mohou těšit i na sledování tenisového Wimbledonu ve vysokém rozlišení a od podzimu i na zápasy Champions League.

TV NOVA vysílá ve vysokém rozlišení již od 1. října 2008. V současné době je cca 30 - 40% pořadů, které TV Nova vysílá v průběhu dne a večera v nativním HD rozlišení (vyrobeno v HD). Diváci mohou sledovat v HD Televizní noviny, Odpolední TN, Sportovní noviny, Snídani s Novou, Víkend a mnoho dalších.

redakce