| 11.08.2009, 22:17.09 | |
hromosvod podruhéZdravím fanoušky fóra,jaký problém vidíte,pokud jsou koaxiály od paraboly na sřeše připáskovány k vedení od hromosvodu,jen z estetických důvodů,aby se neválely po střeše?Tuto normu nějak nemohu najít. |
![]() pierrepetr |
| 12.08.2009, 09:29.09 | |
RE: hromosvod podruhéZeptej se revizního technika elektro |
![]() technikTKR |
| 12.08.2009, 11:41.52 | |
RE: hromosvod podruhédobrý nápad ,díky |
![]() pierrepetr |
| 12.08.2009, 11:43.05 | |
RE: hromosvod podruhéNo to snad raději ani ne - pokud by byl staršího ročníku, mohlo by ho z takového dotazu na místě klepnout... :scared: |
![]() gespa |
| 12.08.2009, 11:54.31 | |
Obě možnosti na nicHromosvod chrání dům před totálním vyhořením, elektroniku víceméně ne! Pokud se galvanicky spojí síťka koaxiálu s hromosvodem, pak při úderu blesku vznikne paralelní cesta vůči svodu hromosvodu do země. Příklad: Uzemnění hromosvodu má zemní odpor 10 Ohmů, proud blesku dosáhne úrovně 10 000 A, pak na svodu hromosvodu vznikne krátkodobé napětí o 100 000 V. Dnešní bouřky umí proud blesku víc než 40 000 A. Koaxiálem to přiteče do bytu, no hurá.... Suchý vzduch má elektrickou pevnost 30 kV/cm při rovnoměrném poli, v případě hrotů je všechno jinak.Pokud je kabel v souběhu se svodem, pak na něm vznikne výše uvedené napětí. Izolace koaxiálního kabelu snese kolik?, maximálně několik málo tisíc Voltů, například 3.Mimo to se magnetickým polem naindukuje do souběžného kabelu velmi vysoké napětí v desítkách kV. Dnešní "předpisy" říkají, že telekomunikační zařízení mají být připojena na zem přes jiskřiště. Jak to má vypadat nevím. Takže cpát se do blízkosti hromosvodového svodu s koaxem není příliš dobrý nápad. Pokud to však jinak nejde a koax musí být blízko, pak bych raději koax galvanicky spojil se svodem, avšak v tom případě doplnil řešením, kdy se koax rozepne před bouřkou na vhodném místě a konce dají od sebe co nejdál, například 2 metry. Hromosvod co nejvýše, anténa co nejníže v ochranném pásmu hormosvodu. |
![]() samorost |
| 12.08.2009, 13:42.33 | |
RE: hromosvod podruhéKaždá vodivá část střechy MUSÍ být spojená s hromosvodem.Tj.okapy,plechová vzduchotechnika,žebříky.Kdyby jste spoléhaly že do každé atény uhodí blesk,tak na střeše nemáte nic.Já osobně mám 3m stožár na střeše+na hromosvodu Supersonic anténu na VKV+nerez stožár na parabole.To vše vodivě spojeno s hromosvodem.Důležitější je párkrát zkontrolovat zemnič k hromosvodu.Zatím se blesky mému stavení vyhýbají.Asi tak. |
![]() Baron |
| 12.08.2009, 21:12.07 | |
pro BaronaDovoluji si s Tebou nesouhlasit s tvrzením že každá vodivá část na střeše musí být spojena. Toto tvrzení není platné od cca února tohoto roku,kdy začala platit nová norma o hromosvodech a ta říká že se nic nespojuje a kovové části se chrání oddáleným jímačem,kterému se určí vzdálenost výpočtem,použitou metodou a stupněm ochrany před úderem blesku. Pokud je spojena,musí mít jiskřiště jak napsal samorost,přepěťové ochrany a pod.. |
![]() JirkaKa |
| 12.08.2009, 22:22.21 | |
RE: hromosvod podruhéTak výsledek konzultace se dvěma revizáky,stožár je možno použít jako hromosvod,k němu jsou přisponkovány koaxy,tedy i k vedení je možno,druhý praví,vedení hromosvodu je součást hromosvodu,tedy nic na něho nemontovat,oba se shodli,pojišťováci se na tom rádi vozí,tak pokud možno daleko od hromosvodu,co člověk ,to názor. |
![]() pierrepetr |
| 13.08.2009, 09:25.45 | |
RE-pierrepetrCo revizák to jiný názor.U nás máme jednoho revizáka skoro důchodce a ten chce na každý vodivý předmět na výrobní hale o délce 150x150m připojit hromosvodný drát průměru 8mm.I na výduchy digestoře. |
![]() Baron |
| 13.08.2009, 22:15.34 | |
RE: hromosvod podruhéVšem, kteří pochybují, doporučuji prostudovat ČSN EN 62305-4, nebo lze vše nastudovat na výborných stránkách www.kniska.eu, kde je vše vysvětleno a lze i stáhnout v pdf, výpočty a pod.. |
![]() JirkaKa |