CryptoBox 800 UHD

ČRo k 90. výročí rozhlasového vysílání spouští Rádio Retro

| redakce | tisk

K 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání připravil Český rozhlas speciální programový projekt - čtyřiadvacetihodinové vysílání, které bude možno poslouchat ve streamu na webových stránkách.

Cílem Rádia Retro je zpřístupnit to nejatraktivnější z rozhlasového archivu v plné délce ve formě speciálního „jednodenního rádia“. Podstatné je, že se nejedná o pouhý stream-webcast archivních pořadů, nýbrž o rádio, neboť jednotlivé bloky provází a komentuje moderátorská dvojice Jan Pokorný a Jaromír Ostrý, kteří posluchačům dodávají vedle základních informací rovněž humor a nadhled současníka.

Do tohoto speciálního jednodenního vysílání jsou zařazeny legendární rozhlasové pořady a relace jako „A léta běží, vážení“, „Meteor“, „Zpráva o stavu vody na českých tocích“, „Jak se máte, Vondrovi“, „Hovory v Lánech“, „Mikrofórum“ a řada dalších. Speciální internetový stream Rádia Retro nabídne například i sportovní přenos z roku 1959 nebo reportáž, při které se redaktorka musela spustit do komína. Podtitulem vysílání je „90 let ve 24 hodinách“.

Na začátku byl nápad ředitele Centra vysílání Českého rozhlasu Ondřeje Nováčka. „Často vysíláme z archivu krátké ukázky nebo komponované pořady, ale zatím nikdy jsme nepustili archivní vysílání souvisle na ploše několika hodin nebo dokonce dnů,“ říká Nováček. „Například pořady Jak se máte, Vondrovi nebo A léta běží, vážení měly velmi specifickou kompozici a atmosféru, kterou si můžete připomenout, jen když si je poslechnete celé od začátku až do konce. A právě to teď posluchačům umožníme v neobvyklé kvantitě.“

24 hodinová smyčka respektuje typické časy vysílání jednotlivých pořadů. Projekt je koncipován tak, aby mohl oslovit jak typické posluchače ČRo (vzpomínka na mládí), tak zejména mladší neposluchače (zajímavá rarita - retro).

ČRo k 90. výročí rozhlasového vysílání spouští Rádio Retro
▲ ČRo k 90. výročí rozhlasového vysílání spouští Rádio Retro

Smyčku bude možno poslouchat od 6. do 18. května na webových stránkách rozhlas.cz, 90.rozhlas.cz a Play.cz

Vybrané audioklipy „Jan Werich o špionáži, kontrašpionáži a myšlení“ a „Stav vody v 7 hodin ráno“ lze spustit na www.youtube.com/ceskyrozhlas.

zdroj: ČRo