Široká nabídka DVB-T antén

Programy RTL zůstanou i nadále FTA

| redakce | tisk

Německé komerční televize, zejména RTL, budou i v nadcházejících letech vysílat zdarma a nekódovaně přes satelit a kabelové sítě. Informuje o tom odborný německý časopis DIGITAL FERNSEHEN v nejnovějším vydání 9/18.

Bezplatný signál německých komerčních stanic v klasickém SD rozlišení měl skončit nejpozději na konci roku 2022. Nyní v tomto směru dochází k významnému posunu. "Odpojení SD distribuce po roce 2022 se neplánuje, bez ohledu na vývoj naší HD nabídky," vysvětlil mluvčí RTL na dotaz DIGITAL FERNSEHEN.

K zakódování německých komerčních stanic bylo již velmi blízko v roce 2007. Tehdy vznikl projekt Dolphin/Entavio, který měl vytvořit kryptovací platformu pro dvě největší německé vysílací skupiny. Německý antimonopolní úřad s projektem souhlas za podmínky, že volné vysílání bude dostupné do konce roku 2022.

RTL a další komerční televize spustily v roce 2009 svoji zakódovanou distribuci v HD rozlišení. Lepší technická kvalita obrazu a zvuku je divákům nabízena za 5,75 eur měsíčně.

Konec bezplatné SD distribuce by představovalo obrovské ztráty pro komerční vysílatele. Diváci by tímto krokem přišli o možnost bezplatného příjmu svých oblíbených pořadů a stanic. Stanice zase o diváky a rovněž o příjmy z reklam.

Mediální skupina ProSiebenSat.1 se rozhodne pro další distribuci programů v SD podle poptávky diváků.