Quantcast

Seriál Lynč pod taktovkou držitele Emmy na ČT1

| redakce | tisk

Pokrytectví, zbabělost a děsivá tajemství obyvatel českého maloměsta vyplouvají na povrch po brutální vraždě mladého Roma. Scénář k osmidílnému seriálu Lynč vznikl v rámci workshopů českých studentů scenáristiky vedených držitelem televizní ceny Emmy Haroldem Apterem.

Ten má na svém kontě kultovní seriály jako Star Trek: Nová generace nebo Walker Texas Ranger. První díl Lynče uvede ČT1 v pondělí 22. října ve 20.05 hodin.

V české seriálové tvorbě nenajdete mnoho pokusů o skloubení detektivní minisérie se sociálním dramatem. Lynč se totiž nebude zabývat jen onou vraždou a rasismem vůči Romům, ale i krizemi v rodinném životě, pokrytectvím, osobní zbabělostí a nechutí učinit správnou věc. Všechny tyto nešvary pak budou hrát svoji roli v rozklíčování záhady a hledání vraha. V tomto ohledu je Lynč unikátní projekt,“ říká kreativní producent Jan Maxa.

Scénář vznikl v rámci spolupráce České televize se školami FAMU, JAMU, a UTB ve Zlíně a Česká televize jej natočila v koprodukci s centrálou televize ARTE ve Štrasburku. Režie se, kromě Harolda Aptera, zhostila dvojice mladých filmařů - Jan Bártek, který už pro Českou televizi natočil úspěšné Kosmo, a Klára Jůzová. Harold Apter natáčení zaštiťoval také z pozice tzv. showrunnera.

Lynč: Zuzama Stivínová, Janek Gregor, Jiří Dvořák (foto: ČT)
▲ Lynč: Zuzama Stivínová, Janek Gregor, Jiří Dvořák (foto: ČT)

Učil jsem televizní scenáristiku na univerzitě v Los Angeles, když můj přítel Pavel Jech - tehdejší děkan FAMU v Praze - spolu s Janem Maxou přišli se zajímavým nápadem. Chtěli, aby americký showrunner pomohl vytvořit seriál pro Českou televizi. V plánu bylo zorganizovat workshopy se mnou a studenty, na kterých nejdříve vzniknou pilotní scénáře, a z těch se vybere ten nejlepší a stane se základem celého projektu,“ popisuje vznik seriálu Harold Apter.

Od začátku nás všechny provázelo velké nadšení, že se Česká televize rozhodla pustit do takového projektu, a že jsme my - začínající tvůrci - dostali šanci být u toho. Postupem času se celý proces víc a víc profesionalizoval a my jsme díky tomu dostali vhled do toho, jak probíhá vývoj seriálu,“ doplňuje Klára Jůzová.

Děj Lynče se rozehrává na půdorysu tajemných vztahů a vazeb mezi obyvateli malého města Buchnova poté, co se tu odehrála brutální vražda. Její obětí byl mladý Rom Denis, který po sobě zanechal matku a mladšího bratra Tomáše. Mladý dokumentarista Lukáš přijíždí do Buchnova, aby zjistil, kdo zavraždil Denise, s nímž se v dětství znal. Proslýchá se, že za vraždou je více pachatelů, a že jí předcházel krutý lynč. Lukáš ale brzy zjistí, že tajemství lynče není v Buchnově to jediné, o čem se nemluví, a že k odhalení vraha musí pochopit celé předivo vztahů občanů městečka, kde má skoro každý nějakého toho kostlivce ve skříni.

Na scénáři mi přišlo zajímavé, že kriminální a detektivní linka je trochu na vedlejší koleji a ta hlavní se zabývá tím, co všechno se na malém městě kolem té vraždy děje,“ říká představitel hlavní role Matěj Anděl a dodává: „Stala se na náměstí, takže logicky museli být i nějací svědci, ale všichni dělají mrtvého brouka a prokazují osobní zbabělost. Vražda tu slouží jako prostředek, na jehož pozadí se vyjevuje zlo a pokrytectví.“

Scénář je velmi dobře napsaný a to i proto, že postavy jsou takové nejednoznačné, nejsou černobílé,“ doplňuje Jiří Dvořák, který hraje místostarostu, o němž říká: „Je to člověk, který má v rasových otázkách poměrně dost jasno a k Romům nemá pozitivní vztah. Téma rasismu a předsudků vůbec je ve společnosti poněkud palčivé a je dobře, že se o něm mluví.“

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články