Quantcast

Po stopách mimozemských civilizací s Discovery Channel

| redakce | tisk

Pokusili se nás mimozemšťané kontaktovat, aniž bychom si toho všimli? Nebo se to děje jen ve vědeckofantastických filmech a knihách? Na tyto otázky se v nové investigativní řadě Projekt Kontakt snaží každou neděli od 20 hodin odpovědět mezinárodní pracovní skupina vedená USA. Jestliže planetu Zemi mimozemšťané navštívili, tento tým odborníků to určitě zjistí.

Lidské poznání vesmíru sahá pouze do jeho nejbližšího okolí, vyvrátit nebo naopak podpořit myšlenku mimozemského života prozatím není v našich možnostech. Přesto je to něco, co lidstvo fascinuje už několik desítek let. Pátrání po mimozemském životě začalo vlastně už v roce 1960, kdy se americký fyzik Frank Drake poprvé a bohužel neúspěšně pokusil zachytit rádiové signály, které by mohly vycházet od inteligentních bytostí žijících kdesi ve vesmíru.

Nikdy jsem mimozemšťany nebral jako legitimní a vědecké téma
Naše fascinace možnou existencí mimozemského života se dokonce promítla i do kultury, a to tak, že vzniklo celé nové odvětví literatury sci-fi a byla natočena celá řada úspěšných seriálů a filmů. Hlavní představitel seriálu Projekt Kontakt Myke Cole je mj. sám autorem několika knih v žánru fantasy.

Když píšete sci-fi nebo fantasy, tak vás obklopují mimozemšťané. Ale nikdy jsem o mimozemšťanech nepřemýšlel jako o cíli vyšetřování. Nikdy jsem je nebral jako legitimní a vědecké téma vyšetřování ve stylu zpravodajské služby. Ale když mě oslovili s nabídkou na natáčení, byl jsem nadšený.“

Pravdou je, že myšlenka existence mimozemského života rozděluje společnost na několik táborů. Zatímco představitelé vědecké obce většinou tvrdí, že je otázkou času, než lidstvo nějakou formu mimozemského život objeví, náboženští představitelé věří v jedinečnost pozemského života. Samostatnou skupinou jsou pak příznivci nejrůznějších konspiračních teorií.

Projekt Kontakt (foto: Discovery)
▲ Projekt Kontakt (foto: Discovery)

Svět je plný otázek, na které neumíme odpovědět
Skepticky se k teoriím o existenci mimozemských civilizací staví také Mike Cole. Do projektu šel s tím, že na mimozemšťany nevěří. Pokud toužíme po něčem výjimečném a pokud chceme žasnout na okolním světem, pokud se chceme setkávat s věcmi, které neumíme vysvětlit, nemusíme podle něj čekat na mimozemšťany. Svět je plný otázek, na které neznáme odpovědi.

Já osobně samozřejmě na mimozemšťany nevěřím. Nikdy jsem na ně nevěřil. Na druhou stranu tohle je práce, a tak nesmím mít žádné předpojaté představy. Co tedy udělám? Budu hledat data, analyzovat je a následovat je, kamkoli mě povedou.“

V každém z dílů narazil Cole na otázky, na které neuměl odpovědět. Nejvíc ho však překvapilo, že na UFO věří i renomovaní, důvěryhodní lidé - mezi nimi i vedoucí Katedry astronomie na Harvardu, který ohrozil svou vlastní reputaci publikováním článku o případu Oumuamua, což je mezihvězdný objekt, o kterém se někteří lidé domnívají, že jde o mimozemskou solární buňku, která prošla naší sluneční soustavou.

V jiném díle chilské letectvo ukazuje záběr letícího předmětu s obláčkem výfukového plynu. Někteří lidé se domnívali, že jde o letadlo, ale letové charakteristiky neodpovídaly letadlu - teplota povrchu toho objektu byla okolo 700 stupňů Fahrenheita, přičemž žádná část letadla, možná s výjimkou středu motoru, nikdy nedosáhne takové teploty.

Pokaždé když narazím na něco, na co neumím odpovědět, pokouším se nejdříve prokázat jiná vysvětlení, než se dostaneme k těm mimozemským. A u každého z takových případů se vyskytnou otázky, na které neznám odpověď a bývám překvapený.“

Bylo by setkání nebezpečné?
Britský teoretický fyzik Stephen Hawking věří, že navázat kontakt s mimozemšťany by bylo velmi nebezpečné. Jeho teze je založená na tom, jak se k sobě lidé navzájem chovají. Podle Mika Colea jde však jen o projekci lidskosti na druhy, které nejsou lidské.

Když lidé přijdou do styku s jinými lidmi a jedna civilizace je technologicky vyspělejší, vždycky to skončí zničením té méně vyspělé. Lidé jsou velmi kruté bytosti. Navzájem se využíváme a zraňujeme. Ale pokud bychom se dostali do styku s mimozemšťany, šlo by o setkání s jinou formou inteligence, jejíž motivaci neznáme. Nevíme, jak vnímá svět, a tak nemůžeme vědět, co by se stalo.“

Náš svět se potýká s mnoha výzvami. V každé zemi je politický zmatek, na obzoru je ekologická katastrofa a my se snažíme to nějak překonat, ale naše snažení je dost mizerné. Kdyby se Mike Cole setkal mimozemskou civilizací, neváhal by ji proto požádat o pomoc.

Pokud se setkám s mimozemskou civilizací, která bude mít technologie, inteligenci a schopnosti významně převyšující ty naše, na kolenou poprosím takovou civilizaci o pomoc. Nesmírně by mě ohromilo, kdyby mohla mimozemská rasa přijít a pomoct nám vyřešit naše problémy.“

Hledání odpovědí
Mike Cole působil u CIA, ve federální zpravodajské službě, v Úřadu námořního zpravodajství i u newyorské policie. V současné době se věnuje vyšetřování trestní činnosti a zpravodajství v privátním sektoru. V pořadu Projekt Kontakt používá k výzkumu software CIA, který analyzuje nahlášené případy pozorování UFO a hledá opakující se vzorce chování, které by mohly poskytnout odpovědi.

Podle Mika Colea se na poli pátrání po UFO aktuálně dějí dvě věci zároveň. Zaprvé je tu vlna odtajňování dříve tajných složek v armádách celého světa. Zároveň díky sociálním médiím a chytrým telefonům může být vyšetřoval UFO každý z nás.

Existují nějaké důkazy o mimozemském životě a měli bychom se pokusit navázat s mimozemskými civilizacemi kontakt? Hledejte odpovědi společně s Mykem Colem a jeho týmem v pořadu Projekt Kontakt.

zdroj: Discovery





Reklama




Vybrané články