CryptoBox 800 UHD

Déčko přispěje k rozvoji počítačové gramotnosti

| redakce | tisk

Používat počítač umí děti mnohdy lépe než dospělí, často však mají mezery v počítačové gramotnosti. To mohou nyní napravit díky novému animovanému seriálu Datová Lhota, který představí virtuální svět, v němž názorně uvidí, jak to vlastně vypadá „uvnitř“ počítače.

Seriál bude vysílán v rámci oblíbeného pořadu Planeta Yó, prvního dílu se diváci dočkají příští úterý 19. května od 16.18 hodin na ČT :D. Společně s premiérou pořadu bude spuštěn také edukativní web. Jednotlivá témata ze seriálu budou rozebrána také formou vzdělávacích listů určených pro výuku ve školách.

Datová Lhota je příkladem vzdělávacího pořadu, který působí jednoduše a zábavně, ale ve skutečnosti je za ním obrovská a náročná práce mnoha lidí, aby vše, včetně malých detailů, odpovídalo realitě světa počítačů, byť ve stylizované formě,“ říká k pořadu kreativní producentka Barbara Johnsonová.

Datová Lhota (foto: ČT)
▲ Datová Lhota (foto: ČT)

V průběhu deseti dílů se děti podívají do útrob počítačů. Právě tam se nachází městečko, které představuje operační paměť a budovy v něm znázorňují spuštěné programy - v Textově se píší texty, Obrázkov prohlíží obrázky apod. Hlavními hrdiny příběhů jsou malý Kuba a jeho kamarád, počítačový nadšenec Marwin. Pokaždé prožijí nový dobrodružný příběh, během kterého zároveň vyřeší Kubovy problémy s počítačem. Nejen Kubu a Marwina, ale všechny postavy animovaného seriálu namluvil Matouš Ruml. „Možnost vytvořit tolik neexistujících postaviček pomocí hlasu jsem si užíval od první chvíle. Většinou se stačilo kouknout na animaci a už mi automaticky naskočil nějaký hlas, který by se k dané postavě hodil.“

Témata jednotlivých dílů jsou vybraná tak, aby zmapovala nejdůležitější oblasti týkající se počítačů, a zároveň byla dětem blízká. Každá epizoda a na ni navazující aktivity na webu Déčka a výukové materiály se zaměří vždy na důležitý počítačový fenomén, jako je operační paměť, ukládání na disk, mazání souborů, viry a antiviry, aktualizace či komunikace na internetu. V den premiéry seriálu bude spuštěna také speciální webová stránka www.decko.cz/datova-lhota.

Propojení webu a seriálu je v tomto případě klíčové a činí tak projekt specifickým. Myšlenka vytvořit animovaný seriál, který by dětem vysvětlil, jak to funguje v počítači, totiž vzešla z webového týmu Déčka,“ říká kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií Štěpánka Sunková a dodává. „Od začátku se počítalo s tím, že kromě seriálu vzniknou web-only videa s důrazem na edukační část, a hra, ve které si děti na vlastní kůži prožijí, jaké to je dostat se do počítače. Součástí hry jsou rovněž výukové materiály, v podobě kartiček, které hráč v prostředí Datové Lhoty sbírá.“

Jednotlivá témata seriálu budou rozvíjet vzdělávacími listy. Ty jsou určeny přímo pro výuku ve školách a také pro weby Déčka a nového vzdělávacího projektu ČT edu.

zdroj: ČT