Quantcast

Rádio Patria zvyšuje podíl vysílání v romštině

| redakce | tisk

Zpravodajské celky, relace pro mladé či unikátní relace zaměřená na Romy a jejich účast na historických procesech 20. a 21. století jsou nově stabilní součástí národnostního rozhlasového vysílání RTVS na programovém okruhu Rádio Patria.

Posluchačům bude přinášet 20 minutový zpravodajsko-publicistický formát "Rómské slovo", který se stal v pracovní dny denním formátem. Od začátku roku se navíc zvýšil i podíl vysílání v romském jazyce. Do vysílání zařazuje Rádio Patria celé zpravodajské bloky v romském jazyce.

K zásadním změnám došlo i v obsahu vysílání, které se začalo více věnovat tématům občanské společnosti. Výraznější prostor dostávají samosprávy a témata účasti Romů na dění v obcích a městech, či aktuální situace při řešení pandemie. Od začátku roka v romském vyslání dostává velký prostor i téma sčítání obyvatelstva.

Mladou generaci se pokouší redakce oslovit i samostatnou zpravodajsko-publicistickou relací "Rómské slovo pre mladých". Pořad se věnuje podpoře vzdělávání a přináší i samostatný cyklus finanční gramotnosti. Jednou týdně se ve vysílání se národností relace věnuje historickým tématům a osobnostem s cílem podpořit procesy integrace a vzájemného poznávání a poukázat na zapojení Romů do dění ve společnosti.

Od roku 2018 se vysílání Rádia Patria výrazně zvýšila publicistika v romském jazyce. Přibyly pořady zaměřené na romskou literaturu, digitalizaci romské kultury, obraz Romů ve filmech, komiksech a podobně. Redakce realizovala a připravuje i dramatizace děl romských autorů v romském jazyce. Přínosem je relace "Džanes, kaj džives?/Vieš, kde žiješ?" zaměřená na Romy a jejich účast na historických procesech 20. a 21. století.

RTVS obsah vysílání v romštině postupně navyšuje. V roce 2014 vyrobila redakce národnostního vysílání v premiéře celkem 70 hodin programu ročně, v roce 2020 to bylo již 126 hodin. Dnes uplynulo 30 let od přijetí dokumentu "Zásady vládnej politiky k Rómom", kterým byli Romové na Slovensku uznáni jako národnost. Na základě tohoto usnesení tehdejší Slovenský rozhlas od prosince 1992 spustil samostatné dvojjazyčné slovensko-romské vysílání.

zdroj: RTVS





Reklama




Vybrané články