ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
CryptoBox 800 UHD

Česká televize obmění šest postů zahraničních zpravodajů

| redakce | tisk | názory

Na příští rok připravuje Česká televize pravidelnou výměnu na zpravodajských postech. Změny se budou týkat korespondentů v celkem šesti městech - ve Varšavě, v Bratislavě, Berlíně, Bruselu, Londýně a ve Washingtonu. K prvnímu přesunu, v Polsku, dojde začátkem března, další nastanou v druhé polovině roku.

První obměna obsazení zpravodajského týmu nastane v březnu ve Varšavě. Lukáše Mathé nahradí dosavadní reportér zahraniční redakce Andreas Papadopulos: „Nastoupit na místo, na kterém přede mnou působil Mirek Karas, Josef Pazderka nebo Lukáš Mathé, je obrovská výzva. V Polsku se teď toho děje opravdu hodně - od sporu o důl Turów a stav právního státu v zemi - až po aktuální krizi na hranicích s Běloruskem. Bude mi ctí nejen tyto události zprostředkovávat divákům České televize.“

Bohumil Vostál (foto: ČT)
▲ Bohumil Vostál (foto: ČT)

Další střídání jsou naplánována na léto, dosavadního korespondenta ve Washigtonu Davida Miřejovského po čtyřech letech nahradí Bohumil Vostal, který se tak přesune z evropského kontinentu do Spojených států amerických.

Vážím si příležitosti stát se zpravodajem ČT ve Washingtonu. USA jako stále největší světová velmoc zažila v posledních letech turbulentní období, přičemž události v americké politice, společnosti a ekonomice zásadně ovlivňují mezinárodní dění a bezesporu mají dopad i na Českou republiku. Po téměř deseti letech strávených na zpravodajských postech v Bruselu a Londýně, kdy jsem se věnoval popisování transatlantických vztahů převážně z evropského pohledu, tedy v rámci NATO, partnerství EU-USA a speciálního vztahu s pobrexitovou Británií, pro mě bude přesun do Washingtonu vítanou změnou a jedinečnou novinářskou příležitostí, kterou vnímám s pokorou.“

Petr Obrovský (foto: ČT)
▲ Petr Obrovský (foto: ČT)

V souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě Evropské unie bude informace z Bruselu nově přinášet Petr Obrovský, jenž dosud působil v Bratislavě. Stávající bruselský korespondent Lukáš Dolanský bude ale pomáhat pokrývat agendu EU i v době, kdy nastoupí jako nový zpravodaj ve Spojeném království.

Čtyři roky intenzivního zpravodajského života v Bruselu pro mě bylo splněním snu. Vždycky jsem toužil přímo v centru evropské politiky zažít to novinářské ‚být u toho‘. A sen se mi splnil vrchovatě: s brexitem, se spory o vládu práva, s covidovou a ekonomickou krizí, s audity českého premiéra, s evropskými volbami, s nekonečnými nočními summity,“ říká Lukáš Dolanský a dále pokračuje: „Když se pak objevila možnost pokračování ve zpravodajské práci ve Velké Británii, neváhal jsem ani chvíli. Británie v současné pobrexitové době je rozhodně regionem plným pulzujících témat. S pokorou se tak budu snažit navázat na skvělou práci kolegy Bohumila Vostala, který zažil samotný brexit v Londýně na vlastní kůži.“

Lukáš Dolanský (foto: ČT)
▲ Lukáš Dolanský (foto: ČT)

Změna se dotkne také postů v Bratislavě a v Berlíně. Ze slovenské metropole bude diváky informovat redaktor a moderátor Jan Šilhan, německým korespondentem se stane zkušený reportér a expert na německy mluvící země Pavel Polák. Nahradí tak Martina Jonáše, který se vrátí zpět do vlasti. Beze změny zůstávají zpravodajské posty v Turecku, Rusku, Číně, Izraeli a ve Francii.

Česká televize disponuje sítí jedenácti zahraničních korespondentů, a zastává tak pozici absolutního lídra na poli zahraničního zpravodajství mezi tuzemskými médii.

zdroj: ČT

názory čtenářů