Quantcast

Polsat testuje na bulharském satelitu

| redakce | tisk

Na bulharském telekomunikačním satelitu BulgariaSat 1, který se nachází na pozici 1,9°E se objevily technické testy polského operátora Polsat Box (dříve Cyfrowy Polsat). Zatím není známý účel těchto testů.

Testy polského providera probíhají na jednom transpondéru - na kmitočtu 12,303 GHz. V multiplexu se vysílají dvě programové pozice s názvy "BLG Test 1" a "BLG Test 2", které obsahují statické obrazce v MPEG-4 v HD rozlišení. Na prvním z nich se objevuje text "CP - HD" (zřejmě Cyfrowy Polsat HD) s video bit ratem cca 7,5 Mbit/s a na druhém staré logo služby Cyfrowy Polsat v monoskopu s video bit ratem cca 1,8 Mbit/s. Poznámka: Krátce po zveřejnění zprávy se zde objevilo nové logo Polsat Box.

Testovací pozice BLG Test 1
▲ Testovací pozice BLG Test 1

Nový transpondér s frekvencí 12,303 GHz je aktivní od prvního března. První den nového měsíce obsahoval testy ukrajinské stanice a operátora Neosat. Dnes došlo k úpravě obsahu multiplexu s testovacím obsahem.

Zajímavostí je, že multiplex pracuje v modulaci QPSK v normě DVB-S2 a nikoliv v 8PSK.

DTH platforma Polsat Box poskytuje své služby zákazníkům ze satelitního systému Eutelsat Hot Bird na pozici 13°E. Stejnou pozici využívá i konkurenční Platforma CANAL+ a Orange TV Polska.

Testovací pozice BLG Test 2
▲ Testovací pozice BLG Test 2

Testy mohou souviset s ukázkou možné distribuce programů a pokrytí v případě přesunu služby na bulharský satelit. Ten aktuálně využívají DTH platformy Neosat (Bulharsko) a Polaris Media (Srbsko). Družice má 32 transpondérů v Ku pásmu a je tedy logické, že bude chtít provozovatel satelitu získat dalšího klienta.

technické parametry:

• BulgariaSat 1 (1,9°E), freq. 12,303 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2/QPSK, FTA

Reklama
Vybrané články