Quantcast

Jan Hřebejk rozkryje Pozadí událostí v minisérii na ČT1

| redakce | tisk

Čtyřdílnou minisérii Pozadí událostí, která se natáčela v Olomouci a v Praze, bude vysílat Česká televize od neděle 11. září 2022, vždy od 20:10 hodin na programu ČT1.

Charakterizuje ji rukopis tvůrců Jana Hřebejka, Petra Jarchovského a Michala Sýkory, kterým navazují na předchozí společné mimořádně úspěšné televizní a filmové projekty. V hlavních rolích se představí například Jiří Havelka, Petra Hřebíčková, Martha Issová či Jitka Čvančarová.

Pozadí událostí (foto: Julie Vrabelová)
▲ Pozadí událostí (foto: Julie Vrabelová)

Petr Jarchovský, Michal Sýkora i já, jako autoři, známe prostředí vysoké školy skoro dokonale. V detektivním žánru se už pár let pohybuji, od pokusu o nadhled a eleganci v Detektivech od Nejsvětější trojice, po temnou notu v Rédlovi, kterého Petr dramaturgoval,“ říká režisér Jan Hřebejk. „Zápletka minisérie Pozadí událostí je detektivní, žánrem je to komedie, ale výsledkem by ideálně měla být originální, filozofující moralita, stavějící na paradoxech současné společnosti a mezilidských vztahů. Téma Pozadí událostí je naprosto dnešní: muži a ženy a jejich vztahy v době měnících se společenských rolí. Zločin slouží jako katalyzátor příběhu. Věříme, že naše diváky zaujmeme tím, že ukážeme situace, které důvěrně znají z vlastního života. A chceme to udělat s jistou intelektuální ambicí."

Děj nové minisérie zavede diváky mezi dva sourozence, vysokoškolské pedagogy. On píše detektivky (Vojtěch Bohdanovský - Jiří Havelka), aby finančně zajistil rodinu. Ona (Soňa Kostková - Petra Hřebíčková) pod pseudonymem vydá ironický erotický román, protože při práci na něm nemusí řešit aféry svého muže (Libor Kostka - Petr Ostrouchov). Kniha nazvaná Pozadí událostí se stane bestsellerem. Na fakultu přichází ambiciózní děkanka (Alice Klusová - Jitka Čvančarová). Jejím programem je vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole a prosazuje ho s nebývalou razancí. Do hledáčku se jí dostávají pedagogové i studenti.

Jeden výtisk kontroverzi vzbuzujícího výtisku Pozadí událostí najdou kriminalisté i v šatně univerzitního divadelního sálu, hned vedle mrtvého těla mladé studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová) žijící v partnerském vztahu se ženou (Aneta Vilímková - Petra Bílková), s níž čeká rodinu... „Kombinace kriminalistka-lesba-Hřebejk je něco, co jsem rozhodně chtěla zažít. A dobře jsem udělala! Byla to nesmírně radostná, inspirativní a nabíjecí práce,“ komentuje představitelka Lídy Stehlíkové Martha Issová. Do role její maminky a dcery obsadili tvůrci seriálu její vlastní maminku, herečku Lenku Termerovou a dceru Fany Ondříčkovou.

Pozadí událostí se natáčelo v únoru a březnu roku 2021 v Praze a v Olomouci v čase koronavirových opatření. Představitel Vojtěcha Bohdanovského, Jiří Havelka, na něj s odstupem času vzpomíná jako na „nejlepší možný způsob trávení lockdownu“. Hudbu k seriálu, včetně titulní písně Ticho, složila představitelka jedné z hlavních rolí, Katarina Kubošiová (Katarzia).

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články