Quantcast

ČT prodala část práv na MS ve fotbale TV Nova

| redakce | tisk

Česká televize prodala část svých vysílacích práv na nadcházející fotbalové mistrovství světa v Kataru společnosti TV Nova. Jedná se o avizovaný krok navázaný na nezbytná úsporná opatření, kterými televize reaguje na dlouhodobý trend poklesu reálné hodnoty televizního poplatku.

Česká televize tak ze šampionátu odvysílá 32 zápasů exkluzivně a 14 sdíleně s TV Nova.

Česká televize ohlásila nezbytné škrty ve výši takřka miliardy korun v květnu letošního roku. Jednou z oblastí, které se úsporná opatření v následujících dvou letech dotknou, jsou právě sportovní přenosy.

ČT sport byl dlouho výjimečnou veřejnoprávní stanicí v kontextu Evropy. Nabídka našich vysílacích práv i rozsah výroby pořadů byla extrémně bohatá. Ceny vysílacích práv se však v poslední dekádě enormně zvýšily a dále rostou. Zejména na zahraničním trhu, kde tento vývoj nyní ještě zrychlují inflační vlivy,“ vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Nezbývá nám proto nic jiného, než částečně omezit finančně náročnou výrobu přenosů i samotné vlastnictví práv. V případě mistrovství v Kataru nám podmínky umožnily nabídnout část práv formou sublicence. Na společném vysílání jsme se nyní finálně domluvili se skupinou Nova.“

Mrzí mě, že nemůžeme nabídnout fotbalový šampionát v kompletní podobě, tak jak jsme původně plánovali, a jak byli naši diváci vždy v České televizi zvyklí. Jde bezpochyby o jednu z vrcholných sportovních událostí, na kterou se spolu s fanoušky dlouho těšíme. Cena práv je ovšem natolik vysoká, že jejich částečný odprodej je v situaci, v níž se v tuto chvíli nacházíme, nutným krokem. I přesto věřím, že si diváci fotbalový program naplno užijí a nepřijdou u nás o nic podstatného,“ říká výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Česká televize odvysílá z mistrovství světa dohromady 46 utkání, z toho 32 exkluzivně a 14 souběžně s TV Nova. Mezi sdílená utkání bude patřit například zahajovací zápas mezi Katarem a Ekvádorem, obě semifinálová klání, zápas o třetí místo a finále. Každý z vysílatelů pak ve svém „exkluzivním balíčku“ odvysílá osm zápasů v posledním kole základní skupiny (s totožným časem výkopu), čtyři osmifinálová utkání a dvě čtvrtfinálová.

Mistrovství světa v Kataru čítající celkem čtyřiašedesát utkání startuje 21. listopadu.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články